Porą šimtų milijonų litų kainavusią „Cido“ areną turinčiam Panevėžiui gresia atsidurti tarp visiškų „lūzerių“. Liko tik žingsnis, kad Aukštaitijos sostinei nebūtų leista rengti Europos krepšinio čempionato pogrupio varžybų, nes miestas vis dar neturi sprendimo, kur apgyvendins keturias sportininkų komandas – apie 120 žmonių.
Artėja prie nevykėlių
Planavusi per Lietuvos krepšinio federaciją į „Romantic“ viešbučio plėtrą investuoti daugiau nei milijoną litų Savivaldybė atsidūrė aklavietėje: teisės aktai nei Savivaldybei, nei federacijai neleidžia investuoti į privatų verslą. Prisidėti prie viešbučio plėtros ir taip išgelbėti Aukštaitijos sostinės įvaizdį panikuojantys miesto vadovai prašo verslininkų.
Skaičiuojama, kad „Romantic“ rekonstrukcija kainuotų apie 3 mln. Lt. Pusė šios sumos tikimasi gauti iš Europos Sąjungos fondų. Tačiau jei per rytojų nebus surastas antrasis investuotojas, europinė parama nuplauks, o Panevėžys liks ir be didesnio viešbučio, ir be dešimtis tūkstančių svečių, ir be keliasdešimt milijonų pajamų į miestą galinčio pritraukti krepšinio čempionato.
„Romantic“ viešbučio savininkė iki kovo 10-osios Lietuvos verslo paramos agentūrai privalo pateikti dokumentus, įrodančius, kad turi antrą pinigų šaltinį. Jei jo nesuras – Panevėžiui čempionato neregėti.
Jei taip įvyktų, Krepšinio federacija turi planą B – pogrupio varžybas, planuojamas Panevėžyje, perkelti į Kauno sporto halę“, – Panevėžiui gėdingą variantą dėstė Lietuvos krepšinio federacijos projektų vadovas Mindaugas Špokas.
Jo nuomone, Aukštaitijos sostinės įvaizdis būtų išgelbėtas, jei atsirastų prie viešbučio plėtros prisidėti sutinkančių verslininkų arba teisės aktuose įžiūrėjus spragų.
„Mes esame pasiryžę viskam, išskyrus teisiniams nusižengimams. Negi Panevėžyje nebėra stiprių verslininkų, kurie tikėtų miesto ateitimi?“ – panevėžiečių patriotizmu tikėjo M. Špokas.
Jei vis dėlto atsiras norinčiųjų prisidėti prie „Romantic“ plėtros ir Panevėžiui bus leista rengti Europos krepšinio čempionato pogrupio varžybas, Savivaldybei beliktų organizatoriams sumokėti apie 300 tūkst. Lt už renginio reklamą.
Atsakomybę perkelia verslui
Panevėžio meras Vitalijus Satkevičius vakar suskubo išplatinti miesto visuomenei beviltišką pagalbos šauksmą primenantį pranešimą, kviečiantį kartu ieškoti sprendimo.
Meras pripažįsta nematantis galimybių išgelbėti Panevėžį, jei rankos neišties verslas.
Pasak miesto vadovo, teisės aktai numato būdą, kaip Savivaldybei investuoti į privatų verslą, tačiau tam nebėra laiko.
„Savivaldybė galėtų skelbti viešąjį konkursą ir pirkti paslaugą, bet tam reikia trijų mėnesių. Tiek nebeturime. Jokių problemų nekiltų, jei prie „Romantic“ plėtros prisidėtų privatus verslas, todėl kreipiuosi į verslininkus ir prašau gelbėti miesto garbę“, – pareiškė V.Satkevičius.
Miesto vadovas tikina, kad Savivaldybė ieškotų, kaip paremti prisidėjusiuosius prie viešbučio plėtros.
Kaip vieną iš paramos būdų meras mato palengvinti verslui mokesčių naštą.
Norėtų savo dalies
Prie „Romantic“ plėtros verslininkai prisidėtų, tačiau ne darydami labdarą, o patys dalyvaudami viešbučio versle. Tokią išeitį mato Prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Gailiūnas.
„Pirmiausia turi įvykti „Romantic“ savininkės ir investuoti sutinkančių verslininkų derybos dėl dalyvavimo privačiame versle. Ketinančiųjų vienaip ar kitaip prie to prisidėti atsirastų, bet investuotojas nori uždirbti. Verslas turi daryti verslą, negali taip būti, kad kokia įmonė šiaip duos pinigų“, – mano S. Gailiūnas.
Pasak jo, didžiausia problema, kad išeities imta ieškoti tik dabar, kai nebėra laiko, nors apie tai, jog Panevėžys neturi Europos krepšinio čempionatui tinkamo, vienu metu keturias sportininkų komandas galinčio apgyvendinti viešbučio, pradėta kalbėti daugiau nei prieš pusmetį.
Politikams rūpėjo kėdės
S. Gailiūnas pripažįsta, kad klausimą dėl viešbučio buvo iškėlusi ir buvusio miesto mero socialdemokrato Povilo Vadopolo komanda, tačiau tąkart viskas baigėsi tik kalbomis.
Rūmų prezidento nuomone, apie viešbutį turėjo būti pagalvota dar prieš keletą metų, kai Panevėžyje kilo 7000 žiūrovų galinti priimti ir vienintelė Baltijos šalyse tokį dviračių treką turinti arena.
Pasak S. Gailiūno, kad atsirastų investuojančiųjų į viešbučių verslą, arenoje renginiai turėtų vykti nuolatos, o ne kartkartėmis. Kad arena funkcionuotų, vėlgi turi arba verslas sukurti infrastruktūrą, arba Savivaldybė tą numatyti miesto plėtros perspektyviniame plane.
„Gerai būtų, jei politikams svarbiausios būtų Panevėžio problemos, o ne kėdžių stumdymas, ir kad valdantieji ir opozicija dirbtų išvien, o ne konfrontuotų. Jei politikai būtų sutelkę jėgas, manau, viešbučio problema jau būtų buvusi išspręsta“, – akmenuką į politikų daržą metė S. Gailiūnas.
Merui siūlo pabudėti
Vienintelo Panevėžyje „FIBA Europe“ reikalavimus atitikusio keturių žvaigždučių viešbučio „Romantic“ savininkė Dalia Kuklierienė neslepia: už tai, kad išgelbėtų Panevėžio įvaizdį, neketinanti atsisakyti dalies akcijų ir dalytis verslą.
Verslininkė skaičiuoja ir taip, kad Panevėžyje įvyktų krepšinio fiesta, jau investavusi apie 100 tūkst litų: samdžiusi įmonę paraiškai Lietuvos paramos agentūrai parengti, apmokėjusi techninį projektą.
„Kodėl aš turiu būti paaukota, kad kažkas mieste įvyktų? Jau šitiek įdėjau darbo ir dar turėčiau akcijų atsisakyti vien tam, kad savaitę, kol vyks čempionatas, Panevėžiui būtų geriau? Tegul Savivaldybė nuperka iš manęs tą viešbutį ir daro, ką nori“, – miesto vadovų verslui permesta atsakomybe piktinosi D. Kuklierienė.
Miesto vadovų viliotinis siūlant verslui mokesčių lengvatas viešbučio savininkei atrodo juokingai. Per metus viešbutis į Savivaldybės biudžetą sumoka apie 40 tūkst. Lt mokesčių, o ieškoma suma siekia kone 2 mln. Lt.
„Tegul dvidešimt įmonių dešimčiai metų atleidžia nuo mokesčių, ir turės viešbutį“, – ironizuoja D. Kuklierienė.
Inga Kontrimavičiūtė