Pernai pasaulį savo metimais sudrebinęs lietuvis nenustoja stebinti ir šiemet. Besiruošdamas artėjančiam pasaulio čempionatui jis diską Berklyje „The Big Meet“ varžybose nusviedė net 71 m taip pagerindamas ne vieną rekordą.
Nuo 2017 m. rudens Mykolą ir Martyną Aleknas treniruojantis M. Jusis naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kaip atrodo rekordus gerinančio Mykolo Aleknos kasdienybė ruošiantis svarbiausiems startams, kokie yra pagrindiniai tikslai ir kaip treneris reaguoja į vis gerėjančius rezultatus.
Buvo vidutiniokas
M. Jusis pasakojo, kad treniruotis prieš beveik 7-erius metus Mykolas ir Martynas Aleknos pas jį atėjo kartu, tačiau iš pradžių atrodė, kad daug geresnius duomenis turi ne Mykolas, o Martynas.
„Kai Mykolas atėjo su broliu sportuoti į mano grupę, tai jo brolis buvo išskirtinių duomenų: aukštesnis, ilgesnės rankos, greitesnis, šoklesnis.
Mykolas tikrai tiek fizinėmis tapatybėmis, tiek jėga, greičiu, galingumu buvo vidutinio lygio, gal net šiek tiek žemiau vidutinio lygio pagal savo amžių“, – sakė jis.
Nors Mykolas savo amžiaus grupėje ir nebuvo išskirtinis, tačiau sporte tobulėjo įdėdamas daug darbo ir nuolat tobulėdamas.
„Jis atėjo iš futbolo, turėjo fizinio rengimo treniruočių ir jo kūnas labai greitai progresavo.
Atėjo kaip vidutiniokas, bet progresas jo buvo milžiniškas, ypač per pirmus metus, o vėliau kiekvienais metais jis nesustodavo to pridėti“, – prisiminė treneris.
Paklaustas, kaip dabar atrodo pasaulio vicečempiono Mykolo Aleknos kasdienybė ruošiantis svarbiems startams, M. Jusis papasakojo, kokios treniruotės Mykolo laukia vasarą, kai jis į Lietuvą sugrįš iš JAV:
„Susitinkame Vingio parke, Mykolas parūpina muzikos, aš pasirūpinu viskuo, kas su treniruotėmis susiję, padarome gerą 20-30 minučių apšilimą, kai kuriuos specifinius pratimus, 40 min. pamėtome diską, padirbame technikai, o po to 40-60 min. atliekame jėgos, krūvio ir greitumo pratimus.
Taip atrodo jo pirmadienis ir antradienis, trečiadienis – poilsis, ketvirtadienis-šeštadienis vėl treniruotės. Sezono metu sportuojame tiek kartų, o jeigu nesiseka mėtyti, tai būna ir vakariniai susitikimai, mėtome diską“, – vardino M. Jusis.
Bendravimui netrikdo ir tūkstančiai kilometrų
Asmeninį savo rekordą šiemet M. Alekna pagerino už Atlanto – NCAA varžybose, o M. Jusis tuo metu buvo Lietuvoje. Paklaustas, kaip treneris su savo auklėtiniu bendrauja Mykolo studijų metu, M. Jusis sakė, kad komunikacija vyksta kasdien.
„Bendraujam kone kasdien. Ypač dabar, kai sezonas, per „Facebook“ nuolat susirašome. Tai vaizdo įrašų atsiunčia, tai šiaip kalbame, kaip sekasi, kaip treniruotės, kaip pratimai, paklausia, galbūt ko nors nedaryti, gal kažko daugiau. Tas bendravimas nesibaigiantis.
Dabar prasidėjo ir disko metimo sezonas, lengvosios atletikos diskininkai mėto, tai visad parašau, kai pamatau, kiek kas numetė, ir jis pats parašo. Jei matome, kad kažkas kur nors dalyvaus, tai ir lažinamės, kas daugiau numes diską, kuris sportininkas laimės“, – šyptelėjo pašnekovas.
Būtent kitų sportininkų rezultatai ir startai domina tiek trenerį, tiek ir patį Mykolą. M. Jusis vardino, kad Mykolas dabar turi keletą pagrindinių varžovų, su kuriais jau laukia susitikimo ir svarbiausiose varžybose.
„Vienas pagrindinių konkurentų dabar yra Slovėnijos sportininkas Kristjanas Čehas. Praeitais metais jis buvo pirmas pasaulio čempionate, Mykolas – antras, o Andrius Gudžius – trečias. Europos čempionate Mykolas laimėjo, o Kristjanas buvo antras.
Taip pat Lukas Weishaidingeris, tarp pagrindinių konkurentų ir Andrius Gudžius.
Yra 5-6 sportininkai, kuriuos mes sekame nuolat, kiek jie kur numeta, ir laukiame bendros dvikovos pagrindinėse varžybose.“
Įspūdingų rezultatų tikėjosi
71 m diską švystelėjęs Mykolas ankstesnį karjeros rekordą (69,81 m) viršijo daugiau nei metru. Lietuvis taip pat pagerino NCAA visų laikų rekordą, o šis rezultatas yra geriausias ir šiemet pasaulyje.
Po varžybų metimą komentavęs lietuvis sakė, kad tokio rezultato pasiekti nesitikėjo:
„Tiesą pasakius, nesitikėjau mesti diską taip toli. Sektoriuje tiesiog stengiausi parodyti tai, ties kuo dabar dirbu. Treneris man padėjo numesti diską taip toli, jis davė patarimų dėl metimo technikos. Tai buvo geras komandinis darbas“, – sakė M. Alekna.
„Mykolas dažnai nesitiki to rezultato. Jis būna parašo kovo mėn., kad neįsivaizduoja, kaip reiks numest 70 metrų, diskas nebelekia, tik 66 m, nebėra jausmo ir pan. Bet aš jam visada sakau, kad jis tikrai tą diską mes, atsiras varžybose tas jausmas ir nereikia jaudintis.
Taip kiekvienais metais ir būna. Seku jo kiekvienų metų rezultatus ir jis vis progresuoja“, – tokias Mykolo mintis komentavo M. Jusis.
🤯🤯🤯🤯🤯
𝗡𝗘𝗪 𝗖𝗢𝗟𝗟𝗘𝗚𝗜𝗔𝗧𝗘 𝗥𝗘𝗖𝗢𝗥𝗗.
Mykolas Alekna throws the discus 71.00m (!!!) - 232 feet, 11 inches - to shatter his own PR and move to No. 18 in world history!!
He’s the youngest man to ever break 70m and is the current world leader! 🔥🔥#GoBears🐻 pic.twitter.com/z8rZbVb9YQREKLAMAREKLAMAREKLAMA— Cal XC/Track & Field (@CalTFXC) April 29, 2023
Pats treneris nedvejodamas sakė, kad tokiu Mykolo rezultatu nustebintas nebuvo:
„Buvo galima to tikėtis, nes jo visi metimai pakilo, tai ir varžybose turėjo tai kažkiek prisidėti. Tas 71 metras manęs nenustebino – aš tikėjausi, kad permes virš 70 m.“
Pasaulio rekordas dar palauks
Rugpjūčio pabaigoje Mykolo laukia ir pasaulio čempionatas, vyksiantis Budapešte, Vengrijoje. Nors pernai tokiame čempionate Mykolas iškovojo sidabrą, tačiau M. Jusis atskleidė, kad šiemet į auksą nesikoncentruoja.
„Pagrindinis tikslas pirmiausia yra papulti į aštuonetą, į finalines varžybas, o jose, aišku, norisi medalio. Svarbu jo spalva, bet ar auksas, ar sidabras, ar bronza – Lietuvai vis tiek būtų didžiulis laimėjimas, gal būtų tik vidinis nusivylimas.
Mūsų, sportininkų, tikslai yra tokie, kad pirmiausia būtų aštuonetas, o vėliau kovosime iš visų jėgų ir pažiūrėsime, ką galėsime pasiekti“, – kalbėjo M. Jusis.
Stebint dabartinius lengvaatlečio rezultatus, galima tikėtis ir to, kad M. Alekna neilgai trukus pamins ir pasaulio rekordą. Toliausiai – 74,08 m – dar 1986 m. nusviedė vokietis Jurgenas Schultas, o antrasis geriausias rezultatas pasaulyje – 73,88 m – nuo 2000 m. priklauso Mykolo tėčiui Virgilijui Aleknai.
„Į pasaulio rekordą dabar nesifokusuojame visiškai, nes koncentruojamės į pasaulio čempionatą, kuris vyks rugpjūčio pabaigoje Budapešte. Ten yra mūsų pagrindinis startas ir priklauso nuo to starto, koks bus šis sezonas“, – paklaustas apie pasaulio rekordo permušimą kalbėjo treneris.
„Jeigu pagerinsi pasaulio rekordą Vilniaus varžybose, o Budapešte liksi trečias, tai sezonas bus klaikus. Mes daugiau fokusuojamės į titulus, pagrindines varžybas, o kai jau nuspręsime pasaulio rekordą gerinti, tai specialiai tam ir ruošimės. Kiti metai – olimpiniai, tai nematau tikslo tai daryti.
Kol kas dvejus metus tokio tikslo nėra, o jei kažkur pagerins, tai bus pagerintas – ką padarysi“, – juokėsi jis.
Visgi M. Jusis sakė, kad net ir dabar šiek tiek padidinus treniruočių krūvį M. Alekna sugebėtų pasiekti rekordą:
„Reikia važiuoti į atitinkamas varžybas, pavyzdžiui, į Ameriką, kur pučia didžiuliai vėjai, yra 3-4 varžybos per savaitę. Reikia tada ten stovyklauti, laukti vėjo ir dalyvauti.
Jeigu, pavyzdžiui, meti 70-71 m paprastai, be vėjo, tai su labai geru vėju gali numesti ir 74-76 m numesti, jei gerai pataikai.“
Brolio rezultatu džiaugėsi labiau
Virgilijus ir Mykolas – ne vieni disko metikai Aleknų šeimoje. Pastaruoju metu puikius rezultatus tarptautinėse varžybose demonstruoja ir Mykolo Aleknos vyresnis brolis Martynas. M. Jusis sakė, kad su Martynu treniruotės taip pat vyksta intensyviai, o pagrindinis tikslas – patekti į pasaulio čempionatą.
„Praeitą savaitę buvome Švedijoje, po to važiavome į Vokietiją. Martynas numetė 64 m, aplenkė nemažai sportininkų. Jeigu norime geriau suprasti, tai 64 m olimpinėse žaidynėse garantuotų, manau, dešimtuką.
Šių metų tikslas yra papulti į pasaulio čempionatą pagal reitingo taškus, kuriuos gauni numetęs diską atitinkamą atstumą.
Jis numetęs tiek 64 m, tiek 62,8 m gavo nemažai reitingo taškų ir reikia dar kokių trijų panašių startų, kad tai garantuotų patekimą tarp geriausių pasaulio sportininkų, o tai užtikrintų vietą ir dalyvauti pasaulio čempionate“, – kalbėjo jis.
Paklaustas, kaip į sūnų demonstruojamus rezultatus jis reaguoja su legendiniu sportininku V. Alekna, M. Jusis sakė, kad reakcijos tiek jo, tiek tėčio yra ramios, o daugiau nuostabos sulaukia iš aplinkinių.
„Mes su Virgiu abu ramesni žmonės. Mes pasikalbame, bet, pavyzdžiui, sutikus kitus pažįstamus visi stebisi, klausia, kaip jaučiuosi, bet kai visada būni tame sūkuryje ir matai, kaip viskas vyksta, tai atrodo taip paprasta. Kažkaip nesureikšminame“, – šypsojosi treneris.
„Aš galiu pasakyti, kad žymiai labiau džiaugiausi Martyno 64 m, nes buvo ilgas procesas, ilgas darbas, daug metų nesisekė, nesigavo, nesimėtė ir pagaliau numetėme 64 m. Tada tikrai buvo tokia vidinė emocija ir buvau labai patenkintas, kad tai padarėme, kad jam pavyko ir turės daugiau pasitikėjimo.
Kai Mykolas numetė 71 m, atrodė, kad jam čia nėra, ką mesti. Atrodo, gali ir 72 m, ir 73 m numesti. Viskas jam pavyksta savaime ir manau, kad Mykolas ateityje perrašys disko metimo istoriją“, – apie reakcijas į auklėtinių rezultatus kalbėjo M. Jusis.