Su aštuoniomis pergalėmis per 28 rungtynes kauniečiai veikiausiai liks paskutiniai. Situacija pasikeis tik jei Atėnų „Panathinaikos“ per likusias jiems dvejas rungtynes pralaimės abu kartus. Tuomet „Žalgiris“ palypės viena pozicija aukščiau.
Anuliavus Rusijos klubų rezultatus, šiame sezone „Žalgiris“ iškovojo 29 proc. pergalių. Tai ketvirtas prasčiausias procentaliai pergalių skaičius per komandos dalyvavimą Eurolygoje.
Bet ir tos aštuonios pergalės vargiai paguos komandą ir sirgalius. Eurolygos sezonas toks, kad kartu jį norisi ir kuo greičiau pamiršti ir pasimokyti iš tam tikrų padarytų klaidų. O jų buvo daug.
Tuo labiau, kad klubo vadovybė kartu su Kaziu Maksvyčiu, kuris prie kauniečių vairo stos nuo kito sezono, jau dabar turi pradėti konstruoti dėlionę ir dairytis krepšininkų rinkoje. Darbo laukia nemažai.
Kauniečiai sezoną pradėjo košmariškai, kai patyrė devynias iš eilės nesėkmes. Dar prieš tai, vos po dviejų pralaimėjimų, Lietuvos sporto pasaulį sudrebino žinia, kad atleistas a vyr. treneris Martinas Schilleris.
„Žalgirio“ klubo vadovas Paulius Motiejūnas tokį sprendimą argumentavo, kad M. Schilleris buvo „didžiausia klaida“. Austrui pylos kliuvo dėl prastos komplektacijos vasarą, už kurią treneris buvo atsakingas.
Trūko komandinio susižaidimo, jau draugiškuose mačuose klubas patyrė penkias nesėkmes iš tiek pat galimų.
Kiek daugiau nei metus Kaune dirbęs M. Schilleris su komanda turi kontraktą ligi šiol. Klubui vis dar nepavyksta susiderėti dėl tinkamų sąlygų sutarties nutraukimui.
Prie komandos vairo spalį stojo slovėnas Jure Zdovcas. Šiam teko sunki užduotis – kaip nefunkcionuojančia komandą paversti ta, kuris sugebės rodyti žaidimą ir rezultatus. O bėdų buvo abstu... pirštu buvo bedama į prastą sudėties komplektaciją.
Slovėnas tarsi turėjo būti tas griežtas treneris, sugebėsiantis suvaldyti komandą. Bet iš J. Zdovco ypatingo griežtumo nebuvo matyti. Pradžioje jam sunkiai sekėsi susipažinti ir valdyti komandą, tam trukdė ir kai kurių krepšininkų traumos bei koronaviruso atvejai.
Bet J. Zdovcas tikai nebuvo didžiausio Kauno ekipos bėda šiame Eurolygos sezone.
Kur kas labiau akys turėtų krypti į lyderiu turėjusį būti NBA patirties turintį ir vasarą į Kauną atvykusš Emmanuelį Mudiay. Jis klube išbuvo vos tris mėnesius, o komandą paliko jau lapkritį.
„Žalgirio“ komandoje vyravo chaosas, rezultatai Eurolygoje buvo prasti.
Sirgaliai buvo jau pamiršę, ką reiškia, kai „Žalgiris“ eidamas į aikštę neturi šansų kovoti ypač prieš kiek stipresnes komandas. Kartu veikiausiai svarstė, ar toks „Žalgiris“ iškovos bent jau penkias pergales šį sezoną?
Pergalės galiausiai atėjo. Bent jau šiek tiek, po truputį. Lukas Lekavičius visą Eurolygos sezoną buvo tikras komandos varikliukas ir svarbiausias žaidėjas. 10,2 tašką per mačą, 10,9 naudingumo balai – turbūt niekas negalvojo prieš sezoną, kad be L. Lekavičiaus šio sezono nebus ir „Žalgirio“.
Antroje sezono pusėje pagaliau formą įgavo ir aršiai kritikuotas Edgaras Ulanovas. Po truputį įsibėgėjo ir vienu svarbiausiu žaidėju tapo Tyleris Cavanaugh (9,7 tšk.). Neblogai galima įvertinti ir Josho Nebo debiutinį sezoną (8,8 tšk. 6,2 atk. kam.).
Nepaisant monstriškų dėjimų ir geros kovos dėl kamuolių, aukštaūgis turi aiškius trūkumus, kuriuos reikia spręsti žūtbūt – žaidimas veidu į krepšį, gana prastas pataikymas iš vidutinio nuotolio. Tačiau itin nuvylė Janis Strelniekas, kuris neišvengė traumų, o paskutiniu metu rinko jo naudingumas buvo net minusinis.
O kur dar paniški pirkiniai.. Tai'us Websteris ar komandą sezono eigoje papildęs ir vos po keletą mėnesių palikęs Zoranas Dragičius. Ne toks, kokio tikėjosi, buvo ir Manto Kalniečio sugrįžimas į Kauną.
N. Giffey sezono pabaigoje kai kuriuose mačuose žaisdavo naudingiau, bet per dažnai kartais tiesiog pradingdavo rungtynėse.
„Žalgiris“ nors ir aplamdytas, kritikuojamas, bet vis vien palaikomas sirgalių. Nors šie sezono eigoje nesirinko taip gausiai kaip visada, bet „Žalgiris“ antroje sezono pusėje stebino nukaudamas du Ispanijos krepšinio milžinus „Barcelona“ ir Madrido „Real“.
Čia iškyla klausimas, ar reikia kuo greičiau pamiršti košmarišką sezoną, ar vis dėlto jokiu būdu to daryti negalima bei išaanalizavus pasimokyti iš padarytų klaidų.
Pasak krepšinio trenerio Tomo Purlio, kaip tik kuo daugiau reikia pasisemti iš tokio sezono ir mokyti iš klaidų.
„Geras sezonas ta prasme, kad matai savo klaidas. Jau matome, kad klubas turi naują trenerį. Kitas dalykas, supratome, kokie svarbūs klubui yra gynėjai, kokia kruopšti atranka turi būti, kad kuo mažiau rizikų ir neaiškių pirkinių. Kad nebūtų taip, kaip su E. Mudiay, kai iš NBA atvažiuoja nemotyvuotas žaidėjas, praradęs formą, nežaidęs ilgai“, – kalbėdamas su portalu Tv3.lt sakė T. Purlys.
Pasak krepšinio trenerio, būsimi komandos taikiniai turi būti du. Būtina negailėti finansų ir įsigyti kuo aukštesnės klasės įžaidėją bei atakuojantį gynėją.
„Kuo didesni pinigai turi būti skirti geriems gynėjams, individualiai stipriems žaidėjams, kurie patys gali kurti, žaisti vienas prieš vieną, yra fiziškai tvirti. Turime ko pasimokyti iš šio sezono. O šiaip jis buvo permainingas, bet tikrai ne tragedija.
Kažkam gi reikia būti paskutiniam (šypsosi, – aut. past.). Pagal biudžetą žalgiriečiai visada buvo 15-16 turnyre, o dažniausiai viršydavo išankstines prognozes ir užimdavo aukštesnę vietą. Na, šiemet buvo kitaip. Visada negali viršyti lūkesčių, o galiausiai ir varžovai kažkur padarė geresnį darbą“, – tikino T. Purlys.
Tačiau kauniečiai atsidūrė tokioje situacijoje, kad klaidų limitas praktiškai išnaudotas. Panašios klaidos priimant sprendimus gali turėti klubui itin niūrių padarinių.
Krepšinio treneris T. Purlys dabar komentuodamas M. Schillerio atleidimą dsezono pradžioje tikino, kad P. Motiejūnas pasielgė teisingai, kadangi laukti nebuvo ko.
„Trenerio keitimas tikrai nebuvo pats blogiaus dalykas, o vienas geresnių, kad nebuvo laukta ilgai. Aišku, klubo vadovybė vėliau tikėjosi geresnių rezultatų, bet be įžaidėjo sunku, o ir pamatėme, kad Joffrey Lauvergne'o įtaka yra didelė. Prieš sezoną jau buvo klaustukų ir ties Janiu Strelnieku. Ar nebus per didelė riziką dėl traumų. Pamatėme, kad taip ir nutiko. Tų problemų su žaidėjais sezone buvo labai daug“, – teigė krepšinio treneris.
Nors Eurolygoje „Žalgirio“ sezonas baigėsi, bet poilsiui dar ne laikas. Pagrindinė užduotis apginti LKL čempionų titulą ir su dar vienu titulu rankoje išlydėti P. Jankūną. Misija tikrai nebus labai lengva.
Kauniečių vasara laukia didelės permainos. Karjerą baigęs P. Jankūnas prisijungs prie komandos vadovų komandos, sudėtyje irgi laukia dideli pokyčiai.
Iš esmės dėl savo vietos garantuotas negali būti nei vienas žaidėjas. Pasak T. Purlio, komandos laukia daug rimtų sprendimų.
„Bus įdomu, nes pasikeitimų tikrai bus. Pavyzdžiui, kaip bus su Tomu Dimša. Ar pagaliau žais Kaune, ar galutinai išvyks. Klaustukas ties Karoliu Lukošiūnu ar Artūru Milakniu. Manau, T. Dimša universalesnis žaidėjas, o ir taip pat neblogai pataikantis.
„Aišku, pagrindinis dalykas, kad turi būti metami dideli pinigai įžaidėjui ir atakuojančiam gynėjui. E. Ulanovas, J. Lauvergne'as ar T. Cavanaugh yra gana solidūs startinio penketo žaidėjai.
Jei pataikai su įžaidėju ir atakuojančiu gynėju, šalia gali lipdyti kitus atsarginius krepšininkus. Galų gale, tie atsarginiai žaidėjai yra ir lengviau pakeičiami sezono eigoje. O aukšto lygio žaidėjų, reikalui esant, įsibėgėjus sezonui taip lengvai nerasi“, – svarstė T. Purlys.
Klubo ir visos Europos krepšinio legenda P. Jankūnas sekmadienio mače su Belgrado „Crvena Zvezda“ atsisveikino su Eurolygos turnyru. Lietuvis turnyre sužaidė net 19 sezonų.
Per juos net 392 mačus – daugiausiai Eurolygos visų laikų istorijoje. Jis yra ir daugiausiai kamuolių atkovojęs žaidėjas turnyro istorijoje (2010).
Taip pat trečias pagal naudingumo balus (4067), septintas – pagal įmestus taškus (3,241 tšk.). Pirmauja daugelyje Eurolygos lietuvių statistikos kategorijų.
Įspūdinga statistika ir ilgaamžiškumas. Nors pastaraisiais metais jo įtaka komandos žaidimui nebuvo tokia didelė, bet jis vis dar buvo svarbus narys, kapitonas bei neabejotinas emocinis lyderis už aikštės ribų.
„P. Jankūną galima lyginti su Robertu Javtoku Lietuvos rinktinėje. Pauliaus įtaka klubui milžiniška, jis buvo tas emocinis lyderis. Vis dėlto 18 sezonų.. Kitas dalykas, matome, kad, kaip žmogus, jis yra išsilavinęs ir aukšto intelekto. Tačiau atėjo laikas pasitraukti ir klubui reikia rasti kitą tokį emocinį lyderį, ypač už aikštės ribų.
Juo tikrai gali būti E. Ulanovas, net J. Lauvergne'as. Kažkam tikrai reiks perimti to emocinio lyderio rūbinėje vaidmenį, nes toks žmogus reikalingas“, – apie „Žalgirio“ rūbinę kalbėjo krepšinio treneris T. Purlys.
A great reception 🏟#EveryGameMatters pic.twitter.com/ix0pJA9Kff
— Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) April 3, 2022