Jubiliejinis 75-asis NBA sezonas bus vienas neįprasčiausių per visą istoriją. Ne vieną kartą žaidėjų įnorių klausiusi lyga turėjo susitaikyti su vadinamuoju „lokautu“, kurio pasekoje reguliaraus sezono rungtynių skaičius buvo sumažintas.
Šį kartą situaciją keičia COVID-19. 72 rungtynių reguliarus sezonas iki gegužės 22 dienos bei atkrintamosios iki liepos 22.
Vieniems teks susitaikyti, kad jie žais visas rungtynes išvykoje – Toronto „Raptors“ dėl Kanados vyriausybės koronaviruso prevencijos negalės keliauti namo bei visas namų rungtynes žais Tampos mieste, Floridoje.
Pandeminė situacija atėmė daug iš kiekvieno šiame pasaulyje, tačiau NBA paliko patį svarbiausią elementą, kuris reikalingas šiam sezonui – krepšinis.
Šį tarpsezonį NBA susiformavo ne viena jėga. Kiekviena komanda ieško tos vienos detalės, kuri atneštų jiems titulą. Vieni ją bandė gauti mainų būdu, kitiems tiksėjo laikas belaukiant žaizdas išsilaižiusių žvaigždžių.
Sezoną trečiadienio naktį 2 valandą Lietuvos laiku atidarys Bruklino „Nets“ ir Oklando „Warriors“ rungtynės. NBA rungtynes tiesiogiai transliuoja TV3 Sport, TV3 Sport 2 kanalai, taip pat naujos kartos televizija Go3.lt.
Naujajam sezonui belaukiant už kampo tv3.lt apžvelgė viską, ką reikėtų žinoti apie artėjančią krepšinio šventę JAV.
Skirtingos mohikanų situacijos
Oklahomos „Thunder“ prieš praėjusį sezoną gyveno nežinioje. Krūva jaunimo, šaukimų bei mainų būdu gautas veteranas Chrisas Paulas. Savo geriausius laikus praeityje palikęs įžaidėjas NBA titulo medžioklę turėjo pradėti nuo komandos, kuri neturi ko pasiūlyti.
„Thunder“ su savo turimais resursais parodė, kad veterano patirtis gali būti neįkainojama ir su daugiau sėkmės ši komanda galėjo žengti toliau. Iki penktos pozicijos Vakarų konferencijoje užkopę Oklahomos vyrai rezultatu 3:4 nusileido Hiustono „Rockets“ atkrintamosiose.
Prognozes paneigęs „Thunder“ klubas toliau laikosi savo braižo rinkti perspektyvų jaunimą, o C. Paulas vėl tapo mainų objektu – nusileido Fynikso „Suns“ klube, kuris turi pakankamai talento pasiekti atkrintamasias.
17,6 taško ir 6,7 rezultatyvaus perdavimo praėjusį sezoną rinkęs C. Paulas dabar savo patirtį perduos jauniesiems Devinui Bookeriui ir DeAndre Aytonui.
„Žiūrinį į jį, aš manau, kad jis vis dar turi ambicijų baigti karjerą su žiedu rankose, bet reikia laukti, kol baigsis jo kontraktas ir jungtis prie LeBrono Los Andžele ar kitur. Kolkas jis patenka į tokias komandas, kurios turi jaunimo ir galimybių patekti į atkrintamasias.
Fynikse jo situacija panaši. Jis, turbūt, yra patenkintas tik savo kontraktu, bet gan liūdna matyti pretendentą į geriausią XXI amžiaus įžaidėją žaidžiantį ne dėl čempiono titulo.
Aišku, C. Paulas Fyniksui duoda labai daug. Betkokiu atveju jis yra geresnis žaidėjas nei Ricky Rubio. Prie savęs jis gali išnaudoti tiek gynėjus, tiek aukštaūgius. Itin svarbu, jog jis duos patarimų Devinui Bookeriui, kuris iki šiol buvo žinomas kaip pralaiminčios komandos žvaigždutė“, – kalbėjo TV3 Sport televizijos komentatorius Rytis Vyšniauskas.
C. Paulas padėties šeimininkas bus jau kitą vasarą, kai svarstys savo žaidėjo opciją kontrakte, tačiau San Antonijo „Spurs“ organizacijoje visai kitos nuotaikos.
Ne vienerius metus veteranų pagalba Gregas Popovičius pergudraudavo visą NBA, tačiau viskas turi pabaigą. 22 metus iš eilės atkrintamasias pasiekęs klubas „burbulą“ paliko be atkrintamųjų ir pradeda sunkų laikotarpį po Timo Duncano eros.
DeMaro DeRozano ir LaMarcuso Aldridge‘o duetas praėjusį sezoną neveikė taip, kaip tikėtasi, o veterano L. Aldridge‘o amžius tampa dar vienu kebliu faktoriumi.
Po beveik 19 taškų ir 7,4 atkovoto kamuolio rinkusiam vidurio puolėjui jau 35-eri. Atėjo tas metas, kai aukštaūgis tapo tuo, ko labiausiai baidomasi šiuolaikiniame krepšinyje – lėtu vidurio puolėju, kurio užduotis yra sėkmingai sužaisti tam tikras atkarpas.
„San Antonijo klubas yra įstrigęs su dviem dideliais L. Aldridge‘o ir D. DeRozano kontraktais. Aldridge‘o žaidimo stilius tapo daug labiau vidurio puolėju nei savo pirmoje karjeros pusėje sunkiuoju kraštu. Gaila matyti gęstančią tą pergalių kultūrą su G. Popovičiumi priešakyje su kažkiek jaunimo ir kova tik dėl 8-osios vietos“, – sakė R. Vyšniauskas.
Nerimo kelia ir artėjantis G. Popovičiaus pasitraukimas, kuris šiai organizacijai kirs skaudžiai – nuo 1996 metų komandos vairą laikantis amerikietis „Spurs“ atvedė į penkis čempiono titulus.
Hiustone, turime problemą
Vienas įdomiausių projektų NBA istorijoje greitai pasiekė finišo tiesiąją. Be nominalaus „centro“ visą sezoną žaidusi Hiustono „Rockets“ praėjusį sezoną lygoje išmesdavo daugiausiai tritaškių, tačiau 8 metai pretendavimo į finalus nuėjo per niek – „raketų“ kovos dėl žiedų apsiribodavo Vakarų konferencijos finalu.
„Rockets“ išsiskyrė su vyr. treneriu Mike‘u D‘Antoni ir generaliniu direktoriumi Darylu Morey. Mainų karuselę pradėjęs klubas į rinką išmetę dvi žuvis, kurių viena jau pagriebta, o kita renkasi savo kitą stotelę.
Pradėkime nuo Russello Westbrooko, buvusio lygos MVP, kuris mainais už Johną Wallą atsidūrė Vašingtono „Wizards“ ekipoje.
Įžaidėjo praėjusio sezono skaičiai įspūdingi – 27,2 taško, 7,9 atkovoto kamuolio ir 7 rezultatyvūs perdavimai per rungtynes. Tiesa, nuo pat karjeros pradžios dėl sunkaus charakterio ir savanaudiško žaidimo pliekiamas amerikietis „Rockets“ komandoje atsidūrė prie dar vieno panašaus tipo žaidėjo Jameso Hardeno.
Projektas nepavyko – dviejų kamuolių į aikštę neišmesi, tad lyderiu galėjo būti tik vienas. Dabar R. Westbrookas žais „Wizards“ greta dar vieno puolimo aso Bradley Bealo.
„R. Westbrookas Vašingtone man yra siurrealizmas. Atrodo, jog jis pakelia silpnos komandos lygį, tačiau jis labiau pakelia savo statusą. Žinome visi jo MVP sezoną, kai jis atrodė įspūdingai, bet „Thunder“ viskas baigėsi pirmajame atkrintamųjų etape“, – kritikos negailėjo krepšinio fanatas R. Vyšniauskas.
Skandalingai iš „Rockets“ bėga ir jau minėtas J. Hardenas. Gynėjas, nuo 2012 atstovaujantis Hjustono klubą, aiškiai signalizuoja vadovams, jog Teksase jo nebebus.
Pavėlavimas prisijungti prie treniruočių, ryškus antsvoris ir atviri pareiškimai žiniasklaidoje apie galimas persikėlimo vietas. Štai toks buvo tarpsezonio J. Hardenas, žvaigždė metusi 34,3 taško per rungtynes praėjusiame sezone.
Tokio puolimo talento žaidėjas net šešis kartus atsidūrė pirmajame NBA simboliniame penkete, tačiau dabar 31-erių krepšininkas renkasi, kur kovoti dėl pirmojo NBA titulo ir galų gale pastumti savo asmenines ambicijas į šoną.
Pranešama, jog Filadelfijos „76ers“ yra realiausias klubas J. Hardenui, tačiau neatmetami ir Bruklino „Nets“ variantas.
„Nelabai įsivaizduoju, kaip visi ego su Kevinu Durantu ir Kyrie Irvingu tilptų „Nets“ klube. NBA 2K žaidime tai atrodytų labai smagiai, bet vargu ar treneris Steve‘as Nashas su tuo susitvarkytų. Man atrodo, kad Filadelfijoje jis galėtų sukurti sau palankią aplinką. Aišku, ten yra trintis tarp Beno Simmonso ir Joelio Embiido, kurie neišsirenka, kuris bus lyderiu“, – keblią situaciją apibūdino R. Vyšniauskas.
Trenerių konferencijoje – žaidėjų komanda
Rytų konferencija Orlando „burbule“ po ilgo laiko tapo visiškai nenuspėjama. LeBronas Jamesas persikėlė į Vakarus, tad vieta į finalą atsiverė bent keturiems klubams. Dabar prie jų jungiasi dar viena jėga su savo privalumais ir minusais.
Bradas Stevensas (Bostono „Celtics“), Erikas Spoelstra (Majamio „Heat“), Mike‘as Budenholzeris (Milvokio „Bucks“), Nickas Nurse‘as (Toronto „Raptors“). Šie vyr. treneriai pastaruosius sezonus parodė, jog skepticizmas dėl nekontroliuojamų žaidėjų ir mažo taktinio sumanumo NBA yra neteisingas.
Visi šie treneriai sugebėjo perlipti pirmojo atkrintamųjų etapo barjerą „burbule“ ir iškėlė gerą klausimą: kas veikia geriau – žaidėjų ar trenerių komandos?
Dabar prie šios ketveriukės jungiasi Steve‘as Nashas ir Bruklino „Nets“, tačiau su po traumų grįžtančiais Kevinu Durantu ir Kyrie Irvingu priešakyje stovinti komanda yra žymiai labiau priklausoma nuo savo žaidėjų nei trenerių.
„Be abejonės „Nets“ pretenduos į finalą, nes Rytų konferencija yra pakankamai atvira. Reguliariajame sezone favoritai, aišku yra „Bucks“, bet kartą žiedus laimėjo „Raptors“, kitą finale žaidė „Heat“.
Kaip ir sakiau, ant kompiuterinio žaidimo „Nets“ atrodo įspūdingai, bet K. Duranto ir K. Irvingo sinergija vis dar nėra aišku ar veiks. Tuo labiau, kai K. Irvingas nepaliko gero įspūdžio „Celtics“ ir vis įsivelia į skandalus su savo pasisakymais.
K. Durantas, kad ir neatkurs savo aukščiausio lygio versijos, bet aš esu įsitikinęs, kad jis vis dar gali rinkti po 27-30 taškų. Jis visą karjerą buvo žinomas dėl savo neeilinio puolimo talento, ilgų rankų. Traumos padariniai ties tuo jausis, bet jis vistiek yra aukšto lygio žaidėjas.
Kelia klausimų ir tai, kad treneriu paskirtas S. Nashas. Paskirdamas tokį trenerį tu aiškiai parodai, kad tai yra žaidėjų komanda. Atkrintamosiose taktikos jau reikia, reguliariajame sezone nelabai“, – Bruklino klubą apibūdino R. Vyšniauskas.
Mūšio laukas Vakaruose
LeBronas Jamesas, pasak R. Vyšniausko, vis dar yra geriausias pasaulio krepšininkas ir panašu, jog Los Andželo „Lakers“ iš savo čempioniškos pozicijos lengvai nepasitrauks.
Kartu su Anthony Davisu NBA žiedus iškovojęs „Karalius“ šį sezoną pasitinka gerokai ramesnis, nes žino, jog A. Davisas ilgam susiejo ateitį su Los Andželo klubu. Sėkmingai tarpsezonyje pasidarbavęs klubo ofisas į Kaliforniją priviliojo dar keletą pajėgių žaidėjų.
Tiesa, nereikia pamiršti, jog Vakarai vis dar yra mūšio laukas su žvaigždėmis spindinčiais klubais. Denverio „Nuggets“, Los Andželo „Clippers“, Dalaso „Mavericks“, Portlando „Trail Blazers“, Jutos „Jazz“ vis dar yra aukšto kalibro komandos.
„Čempionai bus čempioniški. Kai turi komandoje geriausią pasaulio krepšininką ir geriausią pasaulio aukštaūgį. Kai turi tokius žaidėjus Los Andžele man atrodo, kad nėra sunku pridėti veteranų su mažais kontraktais. Marcas Gasolis ir Denisas Schroderis juos tik sustiprina.
Jie labai rimtai gins titulą. Norėtųsi, kad ir „Clippers“, ir kiti šiek tiek pasitemptų, bet „Lakers“ atrodo tikrai įspūdingai. Man jau dabar pavojingai atrodo, kaip M. Gasolis ir A. Davisas gali uždaryti baudos aikštelę“, – čempionus gyrė R. Vyšniauskas.
Prie jų galime pridėti ir savo galybės periodą užbaigusį Oklendo „Warriors“ klubą, kuris nors ir visą sezoną žais be Klay‘aus Thompsono, tačiau turi Stepheną Curry, Draymondą Greeną bei Andrew Wigginsą.
Kariai nebėra favoritai iškovoti titulą, tad tenkinsis kova dėl atkrintamųjų.
„Man, asmeniškai, šita „Splash Brothers“ era dar nesibaigtų. Klay‘us Thompsonas į aikštę grįš tik po metų ir pasakyti, koks jis bus tikrai sunku. Iškęsti dvi traumas iš eilės yra nelengva.
Yra, aišku, klaustukų. D. Greenas, pavyzdžiui, geriausiai atsiskleidžia atviroje aikštelėje, skirstydamas perdavimus kitiems, bet pats puolime jis nėra naudingas, jam reikia tų žvaigždžių šalia. A. Wigginsas turi, ką įrodyti, tai jam gera galimybė.
Taip, su S. Curry ši komanda turi labai gerą startinį penketą, tačiau labai silpną rotaciją. Praėjusį sezoną jie baigė anksti, neturėjo dėl ko kovoti ir „apsišaudė“ nemažai jaunų žaidėjų, tačiau, ką tai duos nėra aišku“, – problemas išryškino R. Vyšniauskas.
Europiečiams, ypač slovėnams, aktualiausia komanda – Dalaso „Mavericks“ su Luka Dončičiumi. 21-erių puolėjas jau dabar demonstruoja, kad yra aukščiausio lygio žaidėjas.
28,8 taško, 9,4 atkovoto kamuolio ir 8,8 rezultatyvaus perdavimo per rungtynes aiškiai pasako, jog šis žaidėjas yra aukščiausios lentynos. Tiesa, anot R. Vyšniausko, pačiai „Mavericks“ trūksta dar vienos žvaigždės.
„Daug diskusijų, kad L. Dončičius jau šį sezoną turi būti visiškas MVP. Jau praėjusį sezoną aiškiai matėsi, kad jie gali kovoti su betkuo. Man pačiam, asmeniškai, labai įdomu juos stebėti. Kelia klausimų vis šlubuojanti Kristapo Porzingio sveikata, dėl to norėtųsi kažkokio trečio žaidėjo. Timas Hardaway‘us šiandien man neatrodo toks“, – Europos talentus apibūdino R. Vyšniauskas.
Sezoną trečiadienio naktį 2 valandą Lietuvos laiku atidarys Bruklino „Nets“ ir Oklendo „Warriors“ rungtynės. NBA rungtynes transliuoja TV3 Sport kanalas.