Berlyne šiais metais vyks 16-osios specialiosios olimpinės žaidynės. Jų tikslas – skatinti intelekto sutrikimų turinčius asmenis ne tik sportuoti, bet ir aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime. Pagrindinė specialiosios olimpiados paskirtis yra sportinis treniravimas ir varžybos, kaip integracinė specialiosios olimpiados žaidynių dalis yra vykdomi ir socialiniai bei kultūriniai renginiai, tokie kaip šokiai ir koncertai, meno parodos, istorinių vietovių lankymas, teatro spektakliai ir kt., medicininė sveiko atleto programa.
Prezidentas pasidžiaugė, kad nuo pirmųjų nedidelių 5–10 sportininkų delegacijų šiemet žaidynėse Lietuvai atstovaus net 55 sportininkų delegacija, ir pabrėžė, jog visi jie – nugalėtojai. Pasak šalies vadovo, specialiųjų olimpinių žaidynių sportininkų bendruomenė ir veikla, kurią vykdo Lietuvos specialiosios olimpiados komitetas, įkvepia visus.
Specialiosios olimpiados šūkis – „Leiskite man laimėti, bet jei man nepavyks, paskatinkite mane siekti pergalės“. Prezidentas rinktinės nariams įteikė trispalvę ir palinkėjo, kad ji įkvėptų siekti jų ir mūsų visų pergalės.
Tarp sportininkų buvo turinčių plataus spektro intelekto sutrikimų, todėl šalies vadovas į susirinkusius kreipėsi lengvai suprantama kalba (angl. easy to read). Lengvai suprantama kalba – ekspertų sukurtas informacijos pateikimo būdas, kai tekstai sudaryti iš trumpų ir aiškių sakinių, akcentuojant svarbiausią informaciją. Tai palengvina informacijos prieinamumą skaitymo, suvokimo problemų, intelekto negalią turintiems asmenims, senjorams, migrantams, besimokantiems lietuvių kalbos ir daugeliui kitų visuomenės grupių.
Tai istorinė kalba – Prezidentas Gitanas Nausėda yra pirmasis Lietuvos vadovas, gyvai ją sakęs šiuo būdu. Prezidento sakyta kalba buvo patikrinta su tiksline grupe ir pritaikyta taip, kad žmogus, turintis intelekto sutrikimų, ją pilnai suprastų.
Vienas svarbiausių Prezidento Lietuvos gerovės valstybės vizijos tikslų – atskirties tarp žmonių mažinimas, lygios visų Lietuvos žmonių galimybės siekti savo tikslų, galimybės gyventi oriai ir savarankiškai. Prezidentas ir jo komanda daug dėmesio skiria žmonių su negalia atskirties mažinimui pritaikant aplinką ir informaciją jų poreikiams. Prezidento metiniai pranešimai yra verčiami į lengvai suprantamą kalbą, taip pat Prezidentūros interneto svetainės statinė informacija bei dalis Valstybės pažinimo centro informacijos pateikiami lengvai suprantama kalba.
Šiais metais Prezidentas inicijavo Lietuvos Respublikos Konstitucijos prieinamumą intelekto negalią turintiems asmenims: planuojama parengti elektroninę Konstitucijos versiją lengvai suprantama kalba iki š. m. spalio 25 dienos.
Pasak specialistų, Lietuvoje lengvai suprantama kalba reikalinga net 15 proc. šalies gyventojų, tai yra 420 tūkstančių asmenų.