Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) atkūrimo 22-ųjų metinių išvakarėse, penktadienį, Vilniuje pristatyta LTOK prezidento Artūro Poviliūno monografija „Olimpinė Lietuva 1918-2008 metais: lūžiai, etapai, pasauliniai kontekstai".
654 puslapių knygoje, kurią 1000 egz. tiražu išleido Vilniaus universiteto leidykla, išsamiai nagrinėjama Lietuvos ir pasaulio olimpinio judėjimo raida, tobulėjimas, problemos. Knygoje išskirti trys Lietuvos olimpinio sporto etapai - 1918-1940, 1940-1988 ir 1988-2008 metų. Monografijoje nagrinėjamos olimpinio sporto ištakos Lietuvoje, apibendrinami pokyčiai per 90 metų sudėtingą tautai laikotarpį, atskleidžiama olimpizmo koncepcija, daugiaplanė Tarptautinio ir Lietuvos olimpinių komitetų veikla, apžvelgiami reikšmingiausi sporto laimėjimų etapai ir olimpinio sporto galimybės, jo reikšmė Lietuvos kultūrai, prestižui, pripažinimui. Tokiu monumentaliu leidiniu apie tautinį olimpinį judėjimą gali pasigirti nedaug šalių.
„Rašyti tokios knygos nesirengiau. Iš pradžių galvojau, kad reikėtų pažymėti bent tuos žmones, kurie stengėsi atkurti Lietuvos olimpinį komitetą ir kurie siekė, kad mūsų sportininkai galėtų žygiuoti su trispalve. Tačiau taip susiklostė, kad į knygą tilpo ne tik 1988-ųjų įvykiai", - pristatydamas leidinį kalbėjo A. Poviliūnas.
LTOK vadovas sakė, kad parengti knygą apie Lietuvos olimpinį judėjimą ar net parašyti mokslinę disertaciją dar 1998 metais jam pasiūlė istorikas Alfredas Bumblauskas.
A. Poviliūnas teigė, kad knyga buvo rašoma šešerius metus, o pastarieji dveji metai buvo ypač sunkūs. Anot LTOK vadovo, monografiją ketinta išleisti LTOK atkūrimo 20-mečiui.
A. Poviliūnas sakė, kad jis labiausiai džiaugiasi, jog 1988 metų gruodžio 11 dieną Vilniuje vykusiame Lietuvos sporto federacijų, organizacijų ir visuomenės atstovų suvažiavime iškelti tikslai yra praktiškai įgyvendinti. „Prieš 22-ejus metus situacija buvo ne tokia paprasta. Tačiau mūsų olimpinės šeimos vienybė, kuri išliko iki šių dienų, padarė ir daro didelius stebuklus", - pabrėžė LTOK prezidentas.
„Knyga parašyta meistriškai. Galime pasidžiaugti, kad A. Poviliūnas, turėdamas gausybę darbų, sugebėjo parašyti šią solidžią monografiją, - pažymėjo vienas knygos recenzentų, Lietuvos kūno kultūros akademijos profesorius Stanislovas Stonkus. - Manau, kad artimiausiu metu A. Poviliūnui gali būti suteiktas docento vardas".
Knygos pristatyme dalyvavęs kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus pasidžiaugė pasirodžiusia knyga ir išreiškė viltį, kad olimpinė dvasia tvyros ne tik sporte, bet ir kitose gyvenimo srityse.