Namie nulinėmis lygiosiomis sužaidusiam Vilniaus „Žalgiriui“ trūko nedaug, kad prasibrautų į UEFA Čempionų lygos trečiąjį atrankos etapą, tačiau Lietuvos čempionai paskutinėmis sekundėmis nusileido kazachų „Astana“ klubui 1:2 ir baigė pasirodymą tarptautinėje arenoje.
Prieš tai nesėkmė lydėjo „Trakus“ (2:1 namie ir 1:4 išvykoje su estų „Nomme JK Kalju“), Klaipėdos „Atlantą“ (0:2 namie ir 1:1 išvykoje su Helsinkio HJK) ir Marijampolės „Sūduvą“ (0:1 namie ir 0:1 svečiuose su Herningo „Midtjylland“).
Reikia valstybės rėmimo ir programos
„Trakams“ estai stiprūs? Manau, kad mes atsilikę. Pagrindinis dalykas yra tai, kad neturime valstybinės futbolo programos ir rėmimo. Keli klubai turi kelias kapeikas, o kiti vos kliba. Jei programos nebus, čia mes taip ir merdėsime“, - tiesiai šviesiai kalbėjo buvęs Lietuvos rinktinės strategas Algimantas Liubinskas.
Anot jo, daug šalių turi valstybinį rėmimą – pavyzdžiui, Gruzijoje kiekvienas aukščiausio lygio klubas gauna 150 tūkst. eurų. „Tai yra ūkio šaka – sportas ir futbolas – kuri vėliau gali duoti dividendų. Pavyzdys – islandai. Vilniuje turime vieną maniežą ir ant rankų skaičiuojame aikštes. Jei klubai turėtų nuolatinį rėmimą ir vystymui patvirtiną sistemą, būtų kitoks vaizdas“, - tikino futbolo specialistas.
Jis atkreipė dėmesį, kad pačioje A lygoje per mažai – tik aštuonios komandos. Pašnekovas siūlė praplėsti aukščiausią lygą, o finalinį etapą dalinti pusiau – juk yra daug šalių, kur pradeda 16 komandų, o vėliau skyla į aštuonias.
Vystymo programa, pasak A. Liubinsko, turi būti sudėliota labai kruopščiai nuo pat vaikų paruošimo: „Latviai jaunimo programa lenkia mus "kapitaliai" – ten viskas sudėliota net ką turi treneris išmokyti vaikus. Mes dar akmens amžiuje. Gerai, kad Lietuvos rinktinė pagaliau nusipirko tą analizės sistemą ir gali su ja dirbti. Taigi, kelių yra, norint, kad Lietuvos klubai būtų konkurencingi Europoje, tik visokie banditukai VIP‘uose neturėtų trainiotis. Jei su jais nenutrauksime ryšių, tai nieko gero nebus.“
„Davai pragyvenkime iki sezono galo“
Aštriai pasisakyti mėgstantis sporto žurnalistas Gediminas Reklaitis neabejoja, kad viskas atsiremia į resursus. „Kokius turime finansus ir galimybes pritraukti finansus? Jie surandami. Man keista, kad tokiame mieste kaip Vilnius yra vienas futbolo klubas. Mano galva, galima būtų aukščiausioje lygoje turėti tris Vilniaus klubus su tokiomis miesto futbolo tradicijomis. Surasti milijoną eurų per sezoną – niekis. Viskas sprendžiama, kai turi noro, turi viziją ir pasitelki tinkamus žmones“, - svarstė jis.
Pasak futbolo apžvalgininko šioje srityje tai – užkalkėjimas: „Matau Lietuvoje tik du su puse klubo, kurie turi tam tikrą viziją, ilgesniam laikui nei „davai pragyvenkime iki sezono galo“. Neabejotinai ilgalaikę viziją turi „Žalgiris“. Tarsi turi, tarsi ne – „Atlantas“. Nesuprantu nuoširdžiai kaip ten viskas. „Sūduva“? Tai turi, tai neturi – priklauso nuo pono Vidmanto Murausko sveikatos ar metų. „Trakų“ vizijos nematau. Be jokių kalbų Trakai negali turėti klubo, žaidžiančio Europos lygoje, versčiau jį Vilniaus komanda. Jų rezultatai puikiai iliustruoja. Netikiu, kad ten buvo parduotos tos rungtynės su estais, tiesiog, toks lygis.“
G. Reklaitis optimistiškai pieša Lietuvos čempionų ateitį. „„Žalgiriui“ reikia pakoreguoti strategiją ir jie pasieks savo tikslą. Galbūt net po poros metų gerokai prieš stipresnį klubą „Žalgiris“ laimės ir sąskaitos bus suvestos“, - teigė jis.
Kita vertus, kiti klubai kol kas dar klaidžioje migloje. Sporto žurnalistas pateikė pavyzdį: „Trakų“ vadovas atsikėlė ne ant tos kojos ir jam nereikia vieno geriausio atitinkamos pozicijos žaidėjų. Jam gaila pridėti 5000 eurų per metus, o po to per tą poziciją prasileidžia tris įvarčius nuo vargano estų klubo. Ne vienas pavyzdys. Lietuvoje tokių daugiau, kai viskas priklauso nuo vieno žmogaus, jo verslo pasisekimų. Tai blogai.“