• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos futbolo rinktinės  žaidimas liūdina ne tik šalies sirgalius, bet ir specialistus. Garsiai pradėta kalbėti, jog futbolas Lietuvoje mirė. „Tikrai ne“, – tvirtino „Ekrano“ futbolo akademijos kuratorius Arvydas Gražiūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Rugsėjo mėnesį, Vilniuje, šalia pustuzinio futbolo mokyklų duris atvėrė Panevėžio „Ekrano“ akademija. Tai pirmoji mokymo įstaiga, kurioje diegiama nauja futbolo tėvynėje Anglijoje propaguojama jaunųjų futbolininkų rengimo programa.

REKLAMA

- Kaip gimė idėja futbolo akademiją atidaryti Vilniuje? – pasiteiravome A. Gražiūno.

- Didelis miestas ir daug perspektyvų. Be to akademijos treneriai, vadovai yra vilniečiai. Akademijos pavadinimas ir priklausomybė yra antrinis dalykas. Esmė – kokio lygio futbolo treniruotes mes pasiūlysime vaikams. Ar galime suteikti pakankamai naujų dalykų rengiant jaunuosius Lietuvos futbolininkus? Pastaraisiais metais stebėjome įvairių futbolo mokyklų ir akademijų trenerių darbą su jaunimu. Mes siūlome vakarų valstybių akademijose naudojamą programą ir naujausias Lietuvoje treniruočių technologijas.

REKLAMA
REKLAMA

- Kokie pagrindiniai Jūsų tikslai bei ką naujo žadate taikyti ugdant jaunuosius Lietuvos futbolininkus?

- Pagrindinis tikslas – individualus futbolininkų rengimas. Perėmėme užsienio šalių patirtį treniruojant jaunuolius. Siekiame įdiegti futbolo technikos pagrindus, žaidimo supratimą, atsižvelgiant į vaiko augimo tarpsnių ypatybes bei kitas reikiamas savybes. Vėliau geriausiems ir norintiems tobulėti bus suteiktos sąlygos kelti savo meistriškumą.  Tam palanki – „Ekrano“ futbolo klubo struktūra – treniruojantis nuo mažens galima kilti iki pagrindinės komandos. Be investicijų akademijos darbui, „Ekrano“ futbolo klubas numato skirti dalį lėšų vaikų kelionėms į turnyrus, stovyklas, mėnesio įmokoms, tuo palengvindami tėvų išlaidas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Kuo pagrįsti tokie užmojai?

- Mūsų akademijos – naujos krypties. Vakarų šalių futbolo akademijose 12 – 13 metų jaunuoliai jau turi sudėtinių futbolo technikos dalių: taktiką ir žaidimo pagrindus. Šis amžius užsienio šalyse vadinamas auksiniu mokymosi amžiumi. Todėl laikotarpis treniruojant nuo 7 – 8 ir 12 – 13 metų – pagrindinis ir svarbiausias jauno futbolininko mokymosi procese.

REKLAMA

Noriu pateikti pavyzdį iš savo darbo praktikos: dirbant Lietuvos olimpiniame sporto centre, subūrėme 1989 metų gimimo vaikinų grupę. Jie sudarė Lietuvos U – 14 rinktinės pagrindą. Atlikus technikos ir kitus testus likome nustebę: rezultatai buvo siaubingi. Dabar šie futbolininkai sudaro U – 21 rinktinės pagrindą ir yra vedantieji žaidėjai daugelyje Lietuvos A lygos komandų.

REKLAMA

Galime tik svarstyti, kokiose komandose šie futbolininkai žaistų dabar, jeigu iki keturiolikos metų būtų gavę reikiamus futbolo pagrindus.

Arvydas Gražiūnas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)Arvydas Gražiūnas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

- Kaip planuojate įgyvendinti šią programą?

- Mūsų akademijoje organizacinė struktūra pradės veikti treniruojant 7 – 8  metų vaikus. Taikysime užsienio akademijų patirtį: be futbolo trenerių dirbs keliolika įvairių sričių specialistų. Esame suformavę specialistų komandą, kuri savo žinias derins su kiekvienu treneriu, sudarant treniruočių programą. Tai pagrindinis mūsų darbo principas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasiekti užsibrėžtą tikslą iki futbolininkui sukaks 12 – 13 metų numatomas labai didelės apimties intensyvus darbas mokant futbolo technikos, taktikos ir kitų futbolui reikalingų dalykų. Kiekviena treniruotė – labai svarbi.

Be detalaus planavimo tokio darbo nepavyktų atlikti. Programoje nustatyti metiniai siektini lygiai ar modeliai, kurie išdėstomi semestrais. Vieną semestrą sudaro 6 savaites, o po jų vyksta testavimas. Treniruotėje dirbs treneris ir asistentas.

REKLAMA

- Kokį vaidmenį šioje programoje atliks tėvai?

- Jiems skirsime labai didelį dėmesį. Supažindinsime su akademijos filosofija ir taikoma programa. Norime, kad jie suprastų – kiekviena treniruotė jų vaikui yra labai reikšminga. Po kiekvieno testavimo, jie gaus savo vaiko rezultatus ir matys jo progresą.

REKLAMA

Idėjos – iš futbolo tėvynės

Visos šios programos kūrėjas ir rengimo grupės vadovas – Valdas Dambrauskas. Jis septynerius metus dirbo Anglijos futbolo akademijose: „Manchester United Soccer school“, „Fulham“ ir „Brentford“.

Studijuodamas sporto ir treniravimo mokslą jis buvo kviečiamas dalyvauti Londono futbolo asociacijos rengiamuose trenerių kursuose. Sugrįžus į Lietuvą jam buvo pasiūlyta dirbti „Ekrano“ futbolo klubo trenerio asistentu bei Lietuvos jaunimo iki 19 metų rinktinės vyriausiuoju treneriu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Dambrauskas sako, kad svarbiausia atsižvelgti į skirtingo amžiaus vaikų fiziologinius, psichologinius poreikius ir būdingas vystymosi ypatybes.

„Kiekviena treniruotė yra skirta vaikų įgūdžių tobulinimui. Be įprastų technikos ir taktikos elementų ugdomas ryžtingumas, savarankiškumas, greitas sprendimų priėmimas. Vaikams suteikiama laisvė išreikšti save, eksperimentuoti. EFA  trenerio darbo tikslas yra ne parodyti save ar savo galias, bet sukurti atmosferą, kurioje vaikas jaustųsi saugus. Visa tai pasiekiama mūsų naujos programos dėka. Daugybė atskirų pratimų ir žaidimų, taikant šiuolaikines pedagogines ir psichologines žinias. Atskiras dėmesys skiriamas trenerių mokymui. Jie privalės „išeiti“ iš savo komforto zonos ir dirbti analizuodami save, žaidėjus. Iš jų bus reikalaujama kūrybiškumo, gilinimosi ne tik į futbolo techniką, bet į skirtingo amžiaus vaikų psichologiją, treniravimo metodus, psichologiją ir fiziologiją“, – pasakojo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų