Europos futbole vyksta pinigų dalybos. Kalbame ne apie milijonus, o milijardus eurų. Artėjama prie tokio produkto, kurį Senasis žemynas jau turi krepšinyje – Europos Superlygos.
Tai yra nauja idėja futbole, kuriai susidaryti būtų labai palanku iš finansinės pusės. Geriausi pasaulio futbolo klubai susiburtų į vieną lygą. Matytume „Barcelona“ prieš Mančesterio „United“ ar Madrido „Real“ prieš Turino „Juventus“ kur kas dažniau.
„Lūžis įvyko, kai geriausios 6 Europos komandos pamatė, kad gali gauti didesnę proporciją pinigų. Nuo to momento visos tos lygos ėmėsi to principo. Tada ir pagalvojo – o kodėl gi ne?
Aš manau, kad tai būtų žingsnis atgal. Futbolas yra žaidimas visų, kuris yra suskirstytas į tam tikrus lygius. Turiu omenyje profesionalus ir neprofesionalus, lygas, patekimus į Europą ir panašiai. Bet visa Europos futbolo sistema paremta solidarumo principu.
Pinigus visi dalinasi panašiame lygyje, nors ir aukštesnės lygos generuoja daugiau, bet solidarumas išlieka. Faktiškai iš tų žemesnių lygų ir ateina tie geresni žaidėjai „topiniams“ klubams“, – savo nuomonę pateikė T. Danilevičius.
LFF galva mano, kad tai gali tapti ir įrankiu Ispanijos klubams dengti skolas. Goal.com rašė, kad „Barcelona“ turi virš milijardo eurų skolų. Stoja ir Madrido „Real“ namų stadiono atnaujinimo darbai – teko imti 200 milijonų eurų paskolą.
Būtent Karališkojo klubo prezidentas Florentino Perezas yra vienas Europos Superlygos iniciatorių. LFF prezidentas T. Danilevičius sutinka, kad iš aistruolių perspektyvos tai būtų puikus sprendimas, tačiau atsiranda daug kitų galvosūkių.
„Jei kalbame apie „Barcelona“ – iš ko tos skolos susidaro? Messio pajamos buvo apie 550 milijonų, pridėti reikia ir „bonusus“, mokesčius, kitus dalykus. Kaip sakant nori turėti Messi – laikas minti ant dviračio (juokiasi).
Tai kiek daugiau jis bus aptekęs pinigais? Vietoje 550 mln. gaus 700 mln.?
Matytume „Liverpool“ prieš „Barcelona“ du kartus per metus, o kur „Atalanta“? Šiandien matome, kaip jie puikiai žaidžia Čempionų lygoje, o susikūrus naujai lygai išvis nebežaistų. Dingsta sportinis principas. Teoriniu variantu Vilniaus „Žalgiris“ turėtų šansą pasivaržyti su „Barcelona“, o „Atalanta“ neturėtų galimybės“.
T. Danilevičius įvardijo ir dar vieną Superlygos minusą. FIFA ir kitos konfederacijos neremtų tokio darinio susikūrimo ir neišleistų žaidėjų į tarptautinius turnyrus.
„Ir taip jau „top“ lygos yra atitrūkusios. Mes apie tai diskutuoti pradėjome 2019 metais. Pavyzdžiui – kaip galėtų keistis Čempionų lygos formatas, kaip parduoti teises ir sutvarkyti formatą.
Pagrindiniai principai turi išlikti – sportinis ir solidarumo. Galima padaryti patrauklesnį formatą, kad pritraukti žiūrovus, bet aš netikiu uždaros lygos principu, tokia mano nuomonė, – dėstė T. Danilevičius. – sausio 21-ąją išėjo FIFA prezidento inicijuotas pranešimas spaudai. Šešios konfederacijos pasakė – jeigu bus toks turnyras kaip Superlyga, jis nebus pripažintas. Ir žaidėjai, kurie žais Superlygoje, negalės žaisti visų konfederacijų rengiamuose turnyruose (pasaulio, Europos čempionatai ir t.t.).
Mano manymu, žaidėjų kontraktai labai stipriai nepasikeis. Žiūriu iš žaidėjo pozicijos – nežaisti pasaulio čempionate, Europos čempionate ir kituose... tai būtų labai didelis praradimas pačiam atletui“.
Apie futbole vykstančią revoliuciją plačiau išgirsite laidoje „Nematoma pusė“ su Tomu Langviniu: