Po kelių mėnesių prasidės aktyvus kartingo sezonas. Jau balandį turėtų paaiškėti, kokie 7–12 metų vaikai galės dalyvauti Tarptautinės automobilių federacijos (FIA) kartingo akademijos mokymuose, o gegužės mėnesį sostinėje startuos Lietuvos kartingo čempionato dalyviai.
Ugdys jauniausius
Praėjusiais metais Lietuvoje sėkmingai veiklą pradėjusi kartingo akademija mokymus tęs ir šiais metais. Šiemet joje dalyvaus net 20 vaikų nuo 7 iki 12 metų. Svarbiausias kriterijus norintiesiems tapti šios akademijos nariais – noras lenktyniauti.
Lietuvos automobilių sporto federacijos (LASF) viceprezidentas Darius Jonušis teigė, kad noras lenktyniauti visgi nėra vienintelis kriterijus. „Taip pat svarbus tėvų sutikimas ir fizinis pasirengimas. Jaunųjų sportininkų atrankoje dalyvaus ir psichologas. Be abejo, paskutinis atrankos testas – važiavimas trasoje su specialiai paruoštu kartingo akademijos gokartu“, – pasakojo D.Jonušis. Pasak jo, bus vertinamas ne trasoje sugaištas laikas, o bendras jaunojo sportininko požiūris į vairavimą: saugumo pojūtis, atsargumas, veiksmų koordinacija.
„Suprantame, kad ne iš kiekvieno turime tikėtis didžiausio greičio ir geriausio rezultato“, – pabrėžė LASF viceprezidentas. Pasak D.Jonušio, jau balandį turėtų paaiškėti atrinktų kartingo akademijos mokinių sąrašas, o sezonui įsibėgėjus bus atrinkti 5 geriausi lenktynininkai, kurie įgys papildomų žinių „PRO klasės“ mokymuose.
„Tokią atranką vykdome norėdami surinkti vaikus, kuriems automobilių sportas yra ne tik pramoga. Kartingo akademijos lankymas nėra vien laisvalaikio praleidimo būdas ar užklasinė veikla. Siekiame, kad, įgyvendinus tokius projektus, pagausėtų Lietuvos automobilių sportininkų. Suaugusių greitų lenktynininkų pakanka, tačiau norime užauginti jaunąją kartą“, – mintimis dalijosi D.Jonušis.
Netrūks naujovių
Gruodį lankęsis FIA konferencijoje Paryžiuje, D.Jonušis pasakojo, kad FIA atstovai itin patenkinti kartingo akademijos veikla Lietuvoje ir šių metų paraiška buvo patvirtinta be keblumų. Po praėjusių metų sezono, pasak LASF viceprezidento, buvo išmokta ir nemažai pamokų, todėl šiais metais mokymai skirsis. Jau dabar visi norintieji pradėti mokymus kartingo akademijoje gali užpildyti paraiškas internete kartingoakademija.lt ir laukti kvietimo į pirmą susitikimą, po kurio bus formuojama 20 mokinių grupė. „Kad ir kur gyventumėte: mieste, miestelyje, kaime ar vienkiemyje – kartingo akademija laukia visų, o geriausi automobilių sporto specialistai pasirengę pasidalyti savo žiniomis“, – teigė D.Jonušis.
FIA visiems 20 sportininkų suteiks savotišką 10–15 tūkstančių litų stipendiją, už kurią akademijos dalyvis gaus visą reikiamą sportinę aprangą: šalmą, kombinezoną, batus, apsaugas ir panašiai. Taip pat bus apmokamos gokarto eksploatacijos išlaidos.
„Mokymai vyks savaitgaliais, todėl bus pasirūpinta dalyvių apgyvendinimu ir maitinimu. Jauniesiems sportininkams tereikės kaupti žinias“, – sakė D.Jonušis.
Dar viena naujovė – šiemet bus surengta FIA kartingo akademija jau pažengusiems Lietuvos kartingo čempionato dalyviams. Į šiuos užsiėmimus bus kviečiami tik talentingiausi jaunieji lenktynininkai, kuriems bus surengta speciali ir intensyvi treniruočių ir įgūdžių lavinimo programa. „Šiemet norime surengti ką nors panašaus į FIA kartingo akademiją. Šiuos mokymus sėkmingai yra baigęs Jonas Gelžinis. Tokį kursą šiemet baigs ir Ignas Gelžinis. Jau sutarėme su šiais dviem sportininkais, kad įgyta patirtimi jie pasidalys su jaunaisiais lenktynininkais. Tai bus unikali proga gauti vertingų pamokų iš patyrusių sportininkų“, – tvirtino LASF viceprezidentas.
Pokyčiai čempionate
Pokyčių šiais metais bus ne tik kartingo akademijos mokinių, bet ir Lietuvos kartingo čempionato. Kaip teigia Lietuvos kartingo federacijos (LKF) prezidentas Ramūnas Savickas, kartingo čempionato dalyviai varžysis kiek pasikeitusiose klasėse, o siekiant pritraukti daugiau dalyvių, kai kuriose klasėse bus leista naudoti įvairesnę techniką.
„Vietoje anksčiau buvusių kelių klasių liks tik dvi – „Open Junior“ ir „Open Senior“. Todėl jose bus galima dalyvauti su daugelio gamintojų varikliais“, – sakė R.Savickas. Įvedus tokius pakeitimus tikimasi, kad dalyvių turėtų padaugėti 10–15 procentų. Tikimasi, kad daugiau bus ir jaunųjų sportininkų. Prie to ypač turėtų prisidėti ir kartingo akademija.
Praėjusiais metais Lietuvos kartingo čempionato etapuose dalyvaudavo vidutiniškai po kiek daugiau nei 60 dalyvių. Jeigu viskas susiklostys taip, kaip planuoja LKF vadovybė, šiais metais čempionate startuos dešimčia dalyvių daugiau.
R.Savickas teigė, kad dalyvių turėtų pagausėti dėl dar vienos naujovės – sportininkai galės startuoti ir su vienkartinėmis licencijomis. „Tie sportininkai, kurie negali gauti licencijos visam čempionatui, galės įgyti licenciją vienam ar keliems čempionato etapams“, – pakeitimo privalumus vardijo LKF vadovas.
Siekiant užtikrinti, kad lenktynėse nugalėtoją nulemtų ne vien tik technika, bet ir sportininko meistriškumas, federacija žada užtikrinti griežtesnę techninę komisiją, kuri daug atidžiau tikrins lenktynininkų techniką ir vertins, ar ji atitinka techninius reikalavimus. „Praėjusiais metais patyrėme nemažai problemų dėl gokartų techninių specifikacijų. Buvo itin skaudu, nes reikalavimų neatitiko visi vienos silpniausių klasių, kur važiuoja jauniausi čempionatų dalyviai, gokartai. Mums labai svarbu, kad kova būtų skaidri“, – sakė R.Savickas.
Lietuvos kartingo čempionatas šiais metais prasidės gegužės 16–17 dienomis. Tradiciškai pirmas čempionato etapas vyks Vilniaus „Plytinės“ kartodrome.