Kvietimai į Šiauliuose vykstančias „EuroBasket 2011“ kovas dalijami iš po skverno. Alytaus valdžia kvietimus išdalijo pusei tūkstančio vaikų ir pensininkų. Šiauliuose socialiai remtinais tapo įvairaus plauko valdininkai, politikai ir jų bičiuliai. Vakar Šiaulių arenoje pražydo ir Vidaus reikalų ministerijos, Policijos departamento grietinėlė su akreditacijos kortelėmis.
VIP sąrašą sudarė meras
Šiaulių savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyrius tapo neoficialia kasa, kurioje slapta dalijami kvietimai. Sporto skyriuje guli VIP asmenų sąrašas – atvykęs asmuo pasako vardą, pavardę ir jam įteikiamas kvietimas. Gavus kvietimą niekur pasirašyti nereikia. Tad realios apskaitos praktiškai nėra.
Pradžioje Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas mėgino neigti, kad jo darbuotojai turi ką nors bendra su dalijamais kvietimais, tačiau netrukus pripažino. Tačiau negalėjo paaiškinti, kokiu principu atrenkami išskirtiniai asmenys, kuriems suteikiama teisė nemokamai stebėti rungtynes. Anot vedėjo, miesto mero Justino Sartausko prerogatyva, ką pasikviesti.
„Šienpjoviai“ iš savivaldybės
Vakar buvo išplatintas pranešimas apie tai, kad „EuroBasket 2011“ organizacinis komitetas šį šeštadienį į Alytaus areną stebėti rungtynių pakvietė pusę tūkstančio jaunesnių kaip dvylika metų vaikų ir pensininkų.
„Mes tokios iniciatyvos neturėjome“, - prisipažino Šiaulių miesto meras J. Sartauskas, suskatęs pasakoti, kad visi bilietai parduoti. Tačiau pripažino, jog Savivaldybė gavo kvietimų, kurių skaičius esąs „baigtinis“. Anot mero, šie kvietimai padalyti asmenims, kurie labai prisidėjo šienaujant miestą. Tačiau pasidairius po Šiaulių areną matyti, kad tie miesto „šienpjovėliai“ - visa Šiaulių miesto savivaldybės grietinėlė, pradedant meru, administracijos vadovais ir baigiant eiliniais valdininkais. Ir ne tik Šiaulių miesto, bet ir bičiuliai iš visos apskrities.
Į rungtynes – su asmeniniu vairuotoju
Šiaulių arenoje vidury darbo dienos galima išvysti rungtynes stebintį miesto merą J. Sartauską, kurio tarnybinis automobilis tuo metu lūkuriuoja prie arenos įrengtoje automobilių stovėjimo aikštelėje. Kitas tarnybinis automobilis, prie kurio vairo – Savivaldybės vairuotojas, atvežęs „vipines“ personas jau suka atgal į Savivaldybę.
„Šiaulių naujienos“ išsiaiškino, jog leidimus įvažiuoti į arenos teritoriją, o tai reiškia, kad ir stebėti rungtynes, turi automobiliai, kuriais važinėja abi mero pavaduotojos, Savivaldybės administracijos direktorius su savo pavaduotojais. Vieną vakarą akreditacijas turintys „Šiaulių naujienų“ žurnalistai Savivaldybės administracijos vadovus išvydo net privačios bendrovės ložėje. Būtent šiame sektoriuje ir sodinami visi kviestieji asmenys.
Mero darbas – stebėti rungtynes?
Senovėje buvo tikima, kad bloga akis gali „nužiūrėti“ karvę ar net žmogų. Tačiau Šiauliuose šią tradiciją, tik gerąja prasme, atgaivino Šiaulių meras J. Sartauskas. Žaidžiančius krepšininkus stebintis meras „nužiūri“ investicijas. Būtent tokią versiją miesto vadovas pateikė paklaustas, ką vidury dienos veikia arenoje.
Meras J. Sartauskas paaiškino, kad tokiu būdu į miestą pritraukia investicijas (redakcijos duomenimis, ne pritraukia, o nubaido į Radviliškį, bet apie tai skaitykite ateinančią savaitę, - red. past.). Meras tikino, kad turi dviejų investuotojų pakvietimus į rungtynes.
„Mano, kaip mero, darbas stebėti. Turiu potencialių investuotojų kvietimus. Jeigu nebūsiu (arenoje, - aut. past.), tai nieko ir nevyks“, - investicijų pritraukimo paslaptimi dalijasi miesto, kurio biudžeto skylė iki metų pabaigos pasieks 25 milijonus litų, meras J. Sartauskas.
Tokiu savitu būdu investicijas „nužiūrintis“ miesto vadovas nieko blogo nemato ir tame, kad Savivaldybės darbuotojai sėdi privačių bendrovių ložėse, nors tai stipriai atsiduoda akivaizdžiu viešųjų ir privačių interesų konfliktu.
Gali kvietimus perpardavinėti
Šiaulių miesto tarybos nariui Gintarui Karalevičiui prisiskambinome pakeliui į Panevėžį, kur politikas važiavo stebėti lietuvių kovos su turkais. „Kvietimo man niekas nesiūlė, o jeigu pasiūlytų, paimčiau ir nuneščiau į sporto mokyklą, kad atiduotų gabiam jaunajam krepšininkui“, - kalbėjo aistringas krepšinio sirgalius G. Karalevičius.
Politikas sako kiekvieną vakarą Panevėžio arenoje matąs daugybę Vyriausybės narių. „Suprantu, kad premjeras, prezidentė – išskirtiniai asmenys, tačiau ministrai uždirba pakankamai, kad galėtų bilietus nusipirkti. Aš galiu nusipirkti, todėl kvietimais nesinaudoju“, - įsitikinęs žinomas šalyje plastikos chirurgas G. Karalevičius.
Praėjusioje kadencijoje Kontrolės komitetui vadovavęs G. Karalevičius nerimauja dėl to, kad nesant tikslios apskaitos, kam išduodami kvietimai, gali būti pradėta jais prekiauti. Juolab, kad beveik du šimtus litų kainuojantys bilietai – parduoti. Jo žodžiais – kvietimai yra materialinė vertybė.
„Miestas krepšinio čempionatą parėmė trimis šimtais tūkstančių litų, todėl kvietimai miestiečiams ir turėtų būti atiduoti. Pirmiausia – sporto veteranams ir jauniesiems krepšininkams. Tai neeilinės varžybos, todėl jaunimas turi pajusti visą tą atmosferą, dvasią. Negerai padaryta“, - kvietimų dalybas iš po skverno komentavo G. Karalevičius.