Lietuva šią savaitę sužais dvejas rungtynes su bosniais – ketvirtadienį išvykoje, o sekmadienį namuose, Vilniuje.
Šiuos susitikimus tiesiogiai galėsite stebėti portale tv3.lt, TV3 kanalu arba naujos kartos televizijoje „Go3”.
Abi komandos karaliauja F grupėje – laimėjo abejas žaistas rungtynes ir sieks pratęsti šią seriją, o bosniai deda milžiniškas viltis į jaunąjį talentą Džananą Musą, vildamiesi, kad būtent jis sugrąžins rinktinę tarp elitinių pasaulio komandų.
„Turbūt Arnas Butkevičius, Margiris Normantas, Tomas Dimša, – apie tai, kas stabdys Dž. Musą, sakė Lietuvos rinktinės treneris Kazys Maksvytis. – Turbūt šiems žaidėjams duosime jo globą. Lengva nebus, matome, kad Ispanijoje jis skina MVP titulus ir geriausios ispanų komandos turi bėdų jį stabdydamos”.
Atėmė auksą
22-ejų Dž. Musa vedė bosnių jaunimo rinktines į neregėtas aukštumas, o po sunkaus ir lūkesčių neišpildžiusio etapo NBA yra pasiruošęs tapti naujuoju vyrų rinktinės veidu.
Lietuva kartą jau skaudžiai kentėjo nuo puolėjo – 2015 m. vykusiame U16 vaikinų Europos čempionate Kaune.
Tada Lietuvos rinktinė, kurios marškinėlius vilkėjo Lukas Uleckas, Arnas Velička, Ignas Sargiūnas, Grantas Vasiliauskas, jau svajojo apie aukso medalius, o finale susigrūmė būtent su Bosnija ir Hercegovina.
Kova dėl aukso skaudžiai pralaimėta 83:85, o Dž. Musa surengė įspūdingą šou – pelnė 33 taškus, atkovojo 8 kamuolius ir atliko 7 rezultatyvius perdavimus.
Šis bosnių laimėjimas buvo istorinis – iškovotas pirmasis šalies istorijoje komandinės sporto šakos aukso medalis.
„Neįtikėtina, kad tai įvyko prieš šešerius metus. Atrodo, lyg būtų įvykę vakar. Laimėti pirmą aukso medalį savo šaliai ir dar Lietuvoje prieš vietinius sirgalius – ypatingas momentas, nutinkantis kartą per šimtą metų. Visa šalis šventė su mumis. Kai užsidedi rinktinės marškinėlius turi atiduoti 150 procentų savęs“, – triumfą Kaune ryškiai prisimena Dž. Musa.
Lietuvos jaunimo rinktinių ir Dž. Musos keliai buvo susikirtę dar ne kartą, bet šis – pats skaudžiausias.
Puolėjas jaunimo varžybose buvo nesustabdomas – tais pačiais 2016 m. jis spėjo apsivilkti ir metais vyresnės rinktinės marškinėlius ir siautėti pasaulio čempionate, kuriame fiksavo 34 taškų vidurkį. Čia jis užfiksavo ir turnyro rekordą, per vienerias rungtynes pelnydamas 50 taškų.
Sunkus kelias vyrų krepšinyje
Nenuostabu, kad po tokių pasirodymų Dž. Musa buvo vertinamas kaip vienas ryškiausių talentų Europoje.
2015 m., būdamas vos šešiolikos, Dž. Musa debiutavo Eurolygoje, o 2017 m. buvo išrinktas kylančia Europos taurės turnyro žvaigžde. Antrame pagal pajėgumą Senojo žemyno turnyre jis fiksavo 10,5 taško ir 3,2 atkovoto kamuolio vidurkius, o po tokio sezono paskelbė, kad dalyvaus NBA naujokų biržoje.
Tada 19-metį bosnį 29-uoju šaukimu pasikvietė Bruklino „Nets“.
NBA ekspertų jis buvo lyginamas su Bojanu Bogdanovičiumi, išskiriant lyderio savybes, universalumą, gerą krepšinio supratimą ir tai, kad bosnis – natūrali taškų rinkimo mašina.
Kaip didžiausi minusai, žengiant į NBA, įvardinti vidutinis atletiškumas, trumpas ištiestų rankų ilgis, sprogstamos jėgos trūkumas ir sunkiai kontroliuojamos emocijos. Buvo pabrėžiama, kad jam būtina užsiauginti raumenų, išmokti tvardytis ir pagerinti įgūdžius gynyboje.
Vis tik NBA lygoje jį labiausiai stabdė peties trauma, neleidusi pilnai atsiskleisti – galiausiai Dž. Musa 2020 m. buvo iškeistas į Detroito „Pistons“, o ši atleido puolėją.
Po etapo NBA labiausiai buvo kritikuojamas bosnio metimas ir šių pasirinkimas – pabrėžta, kad jis turi tvarkyti techniką, ypač nusileidimą ant žemės, kuris vis būdavo skirtingas, o kartu protingiau atakuoti krepšį.
Grįžimas į Europą
Darbo NBA netekusį bosnį iš karto sumedžiojo Eurolygos čempionė Stambulo „Anadolu Efes“, praėjusių metų pradžioje įteikusi 2,5 metų sutartį.
Tačiau vasarą Turkijos klubas nusprendė pasinaudoti sutartyje numatytu punktu ir nutraukė bendradarbiavimą. Eurolygoje jis spėjo sužaisti vos ketverias rungtynes ir per jas aikštėje praleisti 12 minučių. Geriau sekėsi Turkijos lygoje, kur Dž. Musa fiksavo 11,4 taško vidurkį.
Viską iš pradžių įrodinėti vyrų krepšinyje Dž. Musa nusprendė Ispanijoje, sudarydamas sutartį su Lugo „Breogan“ ekipa. Ir kol kas viskas klostosi puikiai – 22-ejų puolėjas Ispanijos čempionate fiksuoja 19,8 taško, 4,9 atkovoto kamuolio, 3,3 rezultatyvaus perdavimo ir 22,2 naudingumo balo statistiką.
Atrodo, kad jis sutvarkė ir vieną didžiausių savo bėdų – nestabilų metimą iš trijų taškų zonos. Ispanijoje tritaškius jis realizuoja net 44,1 procento taiklumu, per vienerias rungtynes išmesdamas jų net po 5.
Tokio sėkmingo žaidimo rezultatas – vis atsirandatys gandai apie tai, kad Dž. Musa ir vėl domina didžiuosius Europos klubus. Turbūt net neverta abejoti, kad kitą sezoną bosnis kelsis į didesnį ir daug pajėgesnį klubą.
„Aš myliu krepšinį ir dievinu buvimą aikštėje, kurioje nejaučiu jokio spaudimo. Tiesiog žaidžiu krepšinį su tokiu pačiu nusiteikimu, kaip tą dariau savo namuose būdamas septynerių. Tiesiog noriu tuo mėgautis“, – sako Dž. Musa.
Nori laimėti visas rungtynes
Dž. Musa spindi ir atrankoje į pasaulio čempionatą – per dvejas rungtynes fiksuoja 19 taškų vidurkį, o bosniai įveikė tiek Bulgariją (85:75), tiek Čekiją (97:90).
„Tai labai sunki grupė. Europoje lengvų rungtynių nėra, visos šalys tobulėja ir smagu matyti, kad krepšinis čia auga. Bet mes į šią atranką ateiname visa jėga.
Noriu būti komandos lyderiu, atiduoti visą energiją ir patirtį. Tai nebūtinai reiškia pelnyti taškus, atkovoti kamuolius ar išdalinti perdavimus. Noriu būti garsus – kalbėtis su komandos draugais ir jiems padėti“, – teigia puolėjas.
Dž. Musa turi ir aiškų tikslą F grupėje – laimėti visas rungtynes.
„Turime būti vieningi. Kai nesiseka, turi parodyti charakterį. Vienu metu turime galvoti tik apie vienerias rungtynes. Manau, kad galime baigti grupių etapą su visomis pergalėmis ir tai turi būti mūsų tikslas“, – pabrėžė jis.
Artimiausios dvejos rungtynės laukia su Lietuva, o FIBA pirmąją kovą įtraukė į sąrašą mačų, kuriuos būtina pamatyti.
K. Maksvyčio vadovaujama rinktinė į Tuzlą atvyks kamuojama didelių problemų – prieš pat rungtynes koronavirusas išguldė Vaidą Kariniauską, Kristupą Žemaitį, Dovydą Giedraitį, Gytį Masiulį ir trenerį Evaldą Beržininkaitį.
Žvilgsnis į bosnius
Treniruotėse pluša 16 krepšininkų, bet ir jie neišvengė rimto nuostolio – šį FIBA atrankos langą dėl traumos praleis natūralizuotas bosnių įžaidėjas iš JAV Johnas Robersonas, vilkintis Prancūzijos klubo Strasbūro SIG marškinėlius.
Bosnijos ir Hercegovinos rinktinę treniruoja 45 metų vietos specialistas Vedranas Bosničius. Prieš du dešimtmečius jis rungtyniavo to metu Vilniaus „Lietuvos ryto“ klube.
Trenerio karjeros pradžioje V. Bosničius dirbo Švedijos ir Šveicarijos klubuose, o prie rinktinės vairo stojo 2018 metais.
Bosnijos ir Hercegovinos rinktinė dalyvavo devyniuose Europos čempionatuose, bet nė karto nepateko į pasaulio pirmenybes. V. Bosničiaus tikslas – išvesti savo šalies komandą į 2023 metų FIBA pasaulio taurės turnyrą.
Bosnijos ir Hercegovinos rinktinės kandidatai:
Sani Čampara („Split“), Amaras Gegičius („Cibona“), Džananas Musa („Breogan“), Edinas Atičius („Budučnost“), Adinas Vrabacas („Vienna“), Aleksandaras Lazičius („Mornar“), Emiras Sulejmanovičius („Lenovo“), Kenanas Kamenjašas („SC Derby“), Miralemas Halilovičius („Metropolitans 92“), Ajdinas Penava („Belfius“), Muhamedas Pašaličius („Belfius“), Darko Taličius („Igokea“), Haris Delaličius („Sloboda“), Ismetas Sejfičius („Podgorica“), Džordže Topolovičius („Osijek“), Amaras Alibegovičius („Virtus“).