Trečius savo veiklos metus skaičiuojanti ASKA puoselėja didžiulius ateities planus. Prie jų įgyvendinimo ketina prisidėti ir šiemet į Šiaulius grįžęs A. Sireika, kuris sako norintis pasidalinti savo patirtimi. „Dirbant su vaiku reikia siekti, kad jis norėtų būti lyderis, reikia „uždegti“ jį“, - sako vienas garsiausių Lietuvos krepšinio trenerių. Simonos Žalytės-Linkuvienės nuotr.
Praėjusiais metais Antano Sireikos krepšinio akademija (ASKA) pademonstravo tvirtą charakterį ir Lietuvos moksleivių krepšinio lygoje (MKL) iškovojo ne vieną įsimintiną pergalę. Pasitikdamas naują sezoną, akademijos vadovas Artūras Nacickas ne tik puoselėja didžiulius ateities planus, bet ir viliasi, kad šiuo metu į Šiaulius grįžęs A. Sireika ženkliai prisidės tiek prie akademijos puoselėjimo, tiek apskritai prie krepšinio lygio kilimo Lietuvoje.
Nauji iššūkiai ir pradėtų darbų tąsa
ASKA direktorius A. Nacickas džiaugiasi, kad šiemet akademija skaičiuoja trečius savo veiklos metus. „Kiekvienais metais mes didėjame – plečiasi tiek vaikų, tiek sporto salių skaičius. Trečiąjį sezoną pasitinkame su šiokia tokia naujove – kai kuriose grupėse bus net po du trenerius. Jei tai žaidimo kokybės atžvilgiu pasiteisins, ateityje du treneriai treniruos visas grupes“, – sako A. Nacickas.
Lietuva – krepšinio šalis, bet pašnekovas juokiasi, kad talentai ant medžių neauga. Todėl gabių vaikinų ieškoma ne tik miesto mokyklose ir darželiuose, bet ir rajone.
A. Sireika Šiauliuose nebebus tik svečias?
Augdama ir stiprėdama ASKA
rodo ir vis didesnes ambicijas. „Pernai Latvijoje vykusiose BBBL (Baltic boys basketball league) mūsų buvo tik viena komanda, šiemet – dvi. Taip pat dalyvaujame ne tik MKL, bet ir įvairiuose turnyruose, vykstančiuose Lenkijoje, Latvijoje ir kitose šalyse“, – sako ASKA direktorius.
Projektų vadovas Aleksandras Bielyj taip pat džiaugiasi, kad šiemet keliauti į varžybas turėtų būti dar lengviau. Akademija įsigijo labai reikalingą pirkinį – šešiolikos vietų autobusą.
Vienas didžiausių pokyčių yra tai, kad prie akademijos veiklos dar labiau žada prisidėti ir pats A. Sireika, kuris šiuo metu yra grįžęs iš Japonijos. „Antanas žada prisidėti visomis jėgomis. Nors ir anksčiau jo skiriama tiek finansinė parama, tiek dalijami patarimai mūsų treneriams, rengiami seminarai buvo labai svarbūs“, – teigia A. Nacickas.
Norėtų gerinti darbo su žmonėmis kokybę
Miesto garbės pilietis ir nusipelnęs krepšinio treneris A. Sireika, kurio vardu ir pavadinta krepšinio akademija, džiaugiasi, kad apskritai Šiauliuose atsirado tokia krepšinio mokykla. Vis dėlto vienas garsiausių Lietuvos krepšinio trenerių užsimena, kad jei reikėtų atsakyti į klausimą, ką Lietuvos ir Šiaulių krepšinyje reikėtų keisti, jis pirmiausia norėtų gerinti darbo su žmonėmis kokybę.
„Man jau visko yra tekę matyti. Pradėjau nuo sporto mokyklos, vėliau treniravau įvairių šalių vyrų komandas, taip pat ir Lietuvos rinktinę, todėl iš karto matau spragas, pastebiu, kas yra praleidžiama. Dabar tenka atkreipti dėmesį, kad tarpusavyje konkuruoja sporto mokyklos, kurios daro viską, kad tik laimėtų įvairius čempionatus. Bet Lietuvoje vis dar mažai kreipiamas dėmesys į individualybes“, – sako A. Sireika.
Talentų reikia ieškoti
Krepšinio strategas, prieš daugiau nei dešimt metų atvedęs Lietuvos vyrų krepšinio rinktinę iki Europos krepšinio čempionato aukso medalių, treneriams pirmiausia siūlo atsigręžti į jauną žmogų.
„Dirbant su vaiku reikia siekti to, kad jis norėtų būti lyderis, reikia vaiką „uždegti“, kad jis pats šito siektų. Tokių talentų kaip Valančiūnas, Marčiulionis, Jasikevičius ar Sabonis labai retai atsiranda. Bet jų reikia ieškoti ir, manau, tokių itin gabių krepšininkų gali būti net Šiauliuose“, – sako A. Sireika ir tuoj pat tarsteli, kad likęs šiame mieste galės prisidėti ne tik ieškant talentų, bet ir juos ugdant.
„Norėčiau pasidalinti savo patirtimi, norėčiau konsultuoti trenerius, kad vyktų kuo kokybiškesnis darbas“, – sako A. Sireika.
Aikštelėje nereikia bijoti eksperimentuoti
Kalbėdamas apie jaunuolius, kurie vis dar bando save atrasti krepšinio aikštelėje, A. Sireika jiems turi patarimų. Vienas iš jų – nebijoti krepšinio aikštelėje atsiskleisti, eksperimentuoti.
„Studentams, jauniems vaikinams aš visuomet sakau, kad jie ko nors ieškotų, t. y. nevykdytų vien tik tai, ką treneriai daro ar sako. Juk visuomet įdomu save išbandyti, gal tau geriau toks, o ne kitoks veiksmas. Pavyzdžiui, daugeliui žinoma Marčiulionio verpstė, Jasikevičiaus išskirtiniai perdavimai ar dar kažkas panašaus. Bet juk kiekvienas žmogus krepšinyje (ir ne tik) gali sukurti, atrasti kažką savo. Jam tik reikia nebijoti tai daryti. Jeigu jaunuolis bus vien trenerio nurodymų vykdytojas, jis niekada taip ir nesužinos, kad turi talentą kam nors kitam, kas prasilenkia su trenerio sumanymais“, – pastebi A. Sireika.
Miestas gali tapti jaunų krepšininkų traukos centru
Pašnekovai sako, kad Šiauliuose gerų krepšininkų tikrai esama. Bet daugelį metų geriausius šio regiono krepšinio ir kitų sporto šakų sportininkus pavilioja Vilnius ir Kaunas. ASKA vadovas A. Nacickas pripažįsta, kad jaunuolius traukia gerai ten įrengtos sporto bazės, klubai ir krepšinio mokyklos jauniems sportininkams gali pasiūlyti gerokai daugiau galimybių tobulėti.
„Bet mes viską darome, kad ir Šiauliai būtų tas miestas, kuriame laikui bėgant atsiras geros sporto bazės. Tada gal turėsime ir atvirkštinį variantą, kai iš to paties Vilniaus ar Kauno atvyks jaunuoliai sportuoti, tobulėti. Šiuo metu pas mus sportuoja jauni talentai iš Telšių, Anykščių, Mažeikių, Kuršėnų ir kitų miestų“, – sako A. Nacickas.
Ką veikti baigus krepšinio akademiją?
Diskusijai pakrypus apie įvairių sporto mokyklų auklėtinių galimybes tobulėti, pradėti profesionalaus sportininko karjerą baigus mokslus, krepšinio ekspertas A. Sireika teigia ir čia matantis nemažai problemų.
„Dirbdamas su vyrais ar rinktine ne kartą pastebėjau, kad sunku surasti tokį 18 metų sportininką, kuris jau būtų Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės ar bent žemesnio lygio žaidėjas. Žinoma, tokių būna, bet labai nedaug. Kita problema – krepšinio skautai jaunus talentus išveža ne tik iš Šiaulių į Vilnių ar Kauną, bet ir visai iš Lietuvos. Tačiau tai nėra labai gerai, nes skautai rūpinasi tik pačiais geriausiais žaidėjais, o didžioji dalis sporto mokyklas baigusių krepšininkų taip ir neranda sau vietos net vietinėse lygose“, – jaunų krepšininkų problemas vardija nusipelnęs Lietuvos krepšinio treneris.
Reaguodamas į A. Sireikos žodžius, ASKA vadovas A. Nacickas sako, kad galvojant apie akademiją baigusius krepšininkus, prieš kurį laiką ir buvo suburta akademijos komanda, dalyvaujanti Regionų krepšinio lygoje (RKL). „Jau dabar vedamos derybos su klubais dėl mūsų akademijos auklėtinių patekimo ir į Nacionalinę krepšinio lygą (NKL), o jei seksis ir ten, žiūrėsime dar toliau. Tad pakopas jau turime – NKL, ta pati Šiaulių krepšinio lyga (ŠKL), toliau RKL ir MKL“, – teigia A. Nacickas.
Krepšininko svajonės apie aukščiausias pergales – trenerio rankose
Kalbantis su vienu geriausių Lietuvos krepšinio trenerių, pasinaudojau proga paklausti, nuo ko, jo manymu, reikėtų pradėti jaunam krepšininkui, galvojančiam apie aukščiausias krepšinio lygas ir puoselėjančiam svajones tapti profesionaliu krepšininku. Kiek pamąstęs,
A. Sireika sako, kad pradėti turėtų ne pats jaunuolis, o jo treneris.
„Trenerio užduotis, o tuo pačiu ir sunkiausias darbas – uždegti jaunuoliui meilę sportuoti, meilę dirbti. Tuomet treneriui vėliau tą židinį belieka kurstyti, o jau tada iš tokio sportininko gali lipdyti ką tik nori. Tad trenerių pagrindinis darbas – ugdyti asmenybę“, – poetiškai kalba A. Sireika.
Krepšinio eksperto teigimu, vaikus mokant žaisti krepšinį, pirmiausia privalu išmokyti juos mąstyti. „Pamenu, kai maždaug prieš trisdešimt metų aš klausdavau savo auklėtinių, kokį pažymį jie turi iš matematikos. Jie manęs nesuprasdavo, kodėl aš domiuosi ne kūno kultūros, o matematikos pažymiais. Atsakymas gi paprastas – fizinį pasirengimą aš pats jiems galiu duoti, bet man reikia žinoti, kaip jie mąstys aikštelėje. Juk krepšinį pirmiausia reikia žaisti su galva, o tik tada jau rankomis ir kojomis“, – juokiasi A. Sireika.