„Šis bendradarbiavimas yra ne tik renginio organizavimas – tai taip pat yra strateginė investicija į tinklinio ateitį šiose šalyse bei visoje Europoje. Suteikdami platformą jauniems sportininkams parodyti savo talentą ir aistrą, galime ugdyti būsimas tinklinio žvaigždes“, – sakė CEV prezidentas Aleksandaras Boričičius.
Latviai jau turi patirties rengdami didžiausius paplūdimio tinklinio renginius, o Lietuvoje dar nėra vykęs joks aukščiausio lygmens salės tinklinio finalinis etapas. 2005 metais Latvijoje buvo surengtas Europos U18 vaikinų čempionatas, todėl tokio lygio salės tinklinio renginys į šią šalį grįžta po daugiau nei 20 metų pertraukos.
Lietuva savo vardą užsitarnavo aktyviai dirbdama su kitais tarptautiniais renginiais – vien šiame sezone Lietuvoje buvo surengti U20 merginų tinklinio Europos čempionato abu atrankos etapai, CEV „Tautų taurės“ olimpinės atrankos paplūdimio tinklinio turnyras. Tuo tarpu šiųmetinė Lietuvos U18 merginų tinklinio rinktinė pirmą sykį iškovojo kelialapį į finalinį Europos čempionato etapą, vasarą vyksiantį Graikijoje ir Rumunijoje.
Teisė rengti 2026 metų Europos U18 čempionatą neabejotinais suteiks dar didesnę motyvaciją 2009-2010 metų gimimo mergaitėms, kurios jau dabar gali pradėti ruoštis neeiliniam išbandymui 2026 metais. Kai kurios mergaitės jau dabar vyr. rinktinių trenerių yra įtraukiamos į šių metų U-18 rinktinės sudėtį, siekiant merginas ruošti ateičiai ir duoti joms tarptautinių varžybų patirties.
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) generalinė sekretorė Alisa Česnulevičiūtė sako, kad kai Latvijos tinklinio federacijos Valdybos narys Arturas Vitkovskis jai paskambino ir pasiūlė kartu surengti finalinį Europos merginų čempionato etapą, pirma mintis buvo „Darom!”.
„Tai nebuvo spontaniškas sprendimas. Mes norime užtikrinti mūsų merginoms vietą finale. Ne paslaptis, kad čempionatas žaidžiamas atrankų principų ir siekiant patekti į finalus, reikia praeiti dar dvi atrankas tarp stipriausių to amžiaus grupių šalių. Pasiruošimas ir dalyvavimas atrankose kainuoja didelius pinigus, kurių federacija pagal dabartinį sporto finansavimą negauna.
Be to, norime parodyti pavyzdį, kad bendradarbiavimu mes galime pasiekti ir padaryti daugiau. Latvijos federacija jau pradėjo bendradarbiavimo mokytis iš italų, mes šiek tiek atsiliekame, bet judama teigiama linkme. Stipri partnerystė ir naujos galimybės mūsų sportininkams suteiks didelį impulsą tinklinio vystymuisi ir padės parodyti valstybei, koks tinklinis yra svarbus mūsų bendruomenei. Dėkojame tokiam stipriam partneriui kaip Latvijos tinklinio federacija už pasitikėjimą ir pakvietimą prisijungti prie šio nuotykio. Esu tikra, kad tai bus puikus renginys viso Baltijos regiono jaunimui“, – kalbėjo A. Česnulevičiūtė.
LTF generalinė sekretorė taip pat pridūrė, kad vienai Lietuvai surengti tokias pirmenybes būtų sudėtinga dėl trūkstamos infrastruktūros. Daugelis salių Lietuvoje nėra pritaikytos tinkliniui, kurių vienas didžiausių minusų yra žemos lubos, kadangi statoma infrastruktūra nėra pritaikoma tarptautiniams tinklinio renginiams. Pastatytų arenų nuoma kainuoja pernelyg brangiai.
„Tikimės, kad mūsų valstybei sporto politikos vykdytojams toks renginys bus įdomus ir mes galėsime kartu planuoti ateitį. Gauti teisę organizuoti Europos čempionatą nėra lengva, pavyzdžiui, tie patys latviai tokio šanso laukė labai ilgai. Tiesiog tokios mažos šalys kaip mes dažniausiai nėra CEV prioritetas. Glaudaus bendradarbiavimo ir bendros paraiškos dėka, prašyti tokios teisės tapo įmanoma. Būtų labai apmaudu, jeigu toks renginys būtų neįdomus mūsų valstybei, kuomet kalba eina apie jaunuosius talentus, kurie savo svajones ir ateitį planuoja kartu su sportu. Tokie renginiai skatina domėjimąsi sportu, tuo pačiu skatindami fizinį aktyvumą ir jaunimo užimtumą. Taip pat mes nusiteikę rimtai šiuos dvejus metus ruoštis, kad parodytume šiuose finaluose ir atitinkamus rezultatus“, - pabrėžė A. Česnulevičiūtė.
Ji viliasi, kad po dvejų metų Lietuvos sporto politika leis išvengti tokios situacijos, kurioje atsidūrė šiemet istoriją kurianti Lietuvos U18 rinktinė. Dėl mažo federacijos finansavimo, siekiant sudaryti sąlygas mūsiškėms dalyvauti finaliniame etape, lėšos yra renkamos iš žmonių. LTF dar sykį nori padėkoti visiems, kas prisideda prie istorinio U18 merginų rinktinės dalyvavimo Europos čempionate.
Latvijos tinklinio atstovas A. Vitkovskis taip pat išskyrė bendradarbiavimo naudą.
„Apie galimybę surengti tam tikros amžiaus grupės Europos čempionato finalinį etapą svajojome jau keletą metų. Tas noras niekada nebuvo dingęs, todėl labai džiugu, kad CEV patikėjo mūsų vizija dėl moterų tinklinio plėtros mūsų regione. Džiaugiamės, kad su lietuviai susibūrėme į vieną komandą kaip tikri „braliukai“. Esame tikri, kad kartu galėsime surengti tikrai aukšto lygio turnyrą“, - sakė A. Vitkovskis.