• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos 3x3 krepšinis išgyvena geriausius laikus. Prabėgusiame pasaulio čempionate tiek moterų, tiek vyrų rinktinės pateko į ketvertuką. Vyrai tik finale nusileido serbams, o moterų rinktinė užėmė ketvirtąją vieta. Galbūt ne visi krepšinio sirgaliai Lietuvoje žino, tačiau bendrame (vyrų ir moterų) pasauliniame 3x3 krepšinio reitinge Lietuva yra pirmoje vietoje. Kaip taip pavyko?

Lietuvos 3x3 krepšinis išgyvena geriausius laikus. Prabėgusiame pasaulio čempionate tiek moterų, tiek vyrų rinktinės pateko į ketvertuką. Vyrai tik finale nusileido serbams, o moterų rinktinė užėmė ketvirtąją vieta. Galbūt ne visi krepšinio sirgaliai Lietuvoje žino, tačiau bendrame (vyrų ir moterų) pasauliniame 3x3 krepšinio reitinge Lietuva yra pirmoje vietoje. Kaip taip pavyko?

REKLAMA

Mūsų šalies trijų krepšinis yra dar pakankama jaunas, skaičiuojantis ketvirtus metus. Tačiau per šį laiką susidomėjimas tik kyla, o pergalės, žinoma, dar labiau didina populiarumą.

Egzistuoja FIBA rengiami aukšto rango trijulių turnyrai, kur suburtos komandos varžosi dėl prizinių vietų, piniginių prizų ir galiausiai reitingo taškų savo šalims. 

Šakių „Vytis-Gulbelė“ viena pirmųjų pradėjo dalyvauti tokios varžybose ir nuolat susidurdavo su geriausiomis 3x3 komandomis. Taip atsirado puiki terpė ir Lietuvai artimiau susipažinti su šios sporo šakos niuansais.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu Lietuvos vyrų rinktinė bandė patekti jau yra bandžiusi patekti ir į olimpines žaidynes, kai dalyvavo atrankoje į Tokijo žaidynes praėjusią vasarą. 3x3 krepšinis prieš penkerius metus tapo olimpinės šeimos dalimi.

REKLAMA

Vis dėlto atrankoje į Tokijo žaidynes lietuviai nusileido latviams, kurie ne tik pateko į pagrindinį turnyrą, bet ir tapo olimpiniais čempionais.

Pasauliniame 3x3 reitinge visos šalies komandos ar rinktinės (įskaitant ir jaunimą) dalyvaudamos įvairiuose turnyruose reitingo taškus neša į vieną katilą savo šalims. Tad ypač Lietuvos merginų proveržis ir demonstruojami rezultatai itin pagelbėjo mūsų šaliai bendrame reitinge.

REKLAMA
REKLAMA

Tai yra svarbu, nes būtent dėl to galima gauti tiesioginį kelialapį į Paryžiaus žaidynes po dvejų metų. Žinoma, laiko dar daug, laukia dar varžybų, čempionatų. Tačiau 3x3 krepšiniui didinant savo populiarumą pasaulyje Lietuva neatsilieka. Įdomu ir tai, kad šią sporto šaką nori išbandyti vis daugiau žinomų 5x5 krepšininkų.

Puikūs pavyzdžiai yra Justė Jocytė bei vieną moterų rinktinės lyderių Kamilė Nacickaitė, kuri varžėsi ir prabėgusiame pasaulio čempionate. Praėjusią vasarą turnyre Palangoje į aikštę išbėgo ir Jonas Mačiulis. Vyrų komandai atstovauja LKL padangėje puikiai žinomi Ignas Vaitkus, Darius Tarvydas ar Gintautas Matulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nėra kada ir galvoti.. tiek kitų varžybų, laukiančių darbų, naujų turnyrų, – pradėdamas pokalbį su Tv3.lt apie praėjusį savaitgalį pasibaigusį pasaulio čempionatą sakė Lietuvos 3x3 rinktinių treneris Dainius Novickas. – Jau pirmadienį (liepos 4, – aut. past.) skrendame su merginų rinktine į turnyrą Prancūzijoje. Nėra kada ir džiaugtis dabartiniais pasiekimais, nes laukia daug darbų vasarą.“

REKLAMA

Lietuvos vyrų rinktinės užimta antra vieta pasibaigusiame 3x3 planetos čempionate yra aukščiausias mūsų šalies pasiekimas.

Nors medalių buvo kitose aukščiausio rango varžybose, tarp jų ir Europos čempionate, bet tik ne planetos pirmenybėse. Vienai stipriausių pasaulio rinktinių Serbijai lietuviai finale pralaimėjo 16:21.

Paklaustas, ko pritrūko finale, D. Novickas tikino, kad toks jau tas tris prieš tris krepšinis, kai iškart turi pradėti žaisti, laiko pasitaisyti beveik niekada nėra.

REKLAMA

„Trūko žaidimo nuo pat pradžios. Neišėjome iškart taip, kaip turėjome. Prieš mačą lyg apie viską šnekėjome, norėjome laimėti, pagaliau nuversti juos nuo sosto, bet dar šiek tiek pritrūko. Reikia, vadinasi, dirbti dar daugiau“, – teigė D. Novickas.

Lietuvoje vyksta ir mūsų šalies 3x3 krepšinio lygos kovos. Prieš keletą mėnesių buvo pristatyta ir nauja lyga, kurios pagrindą sudarys komandos iš Vilniaus, Kauno, Marijampolės, Šakių, Panevėžio, Palangos ir Gargždų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Štai antrasis turnyro etapas numatomas jau šį savaitgalį Palangoje. 3x3, anot D. Novicko, išsiskiria tuo, kad lanksčiai galima pasirinkti būsimas varžybų lokacijas.

Pasak D. Novicko, kartu dėl augančio susidomėjimo atsiranda vis daugiau ir klubinių komandų, kurios kelia bendrą 3x3 krepšinio lygį Lietuvoje.

„Puiki terpė tobulėjimui (minėtos lygos atsiradimas, – aut. past.). Ir man, žinoma, gerai pažiūrėti į naujus talentus, žaidėjus ir tai į naudą bandram lygiui, kadangi konkurencija natūralu, kad jį kelia. Turime komandų, kurios jau yra elite, kitos dar tik beldžiasi. Bet tikrai sulaukia kvietimų į didelius FIBA rengiamus turnyrus.

REKLAMA

Prisimimus pradžią, tai per gana trumpą laiką padarėme didelius žingsnius, labiau supažindome žmones kas toks yra 3x3 krepšinis. Žinoma, geri rezultatai visada irgi pasitarnauja“, – pridūrė D. Novickas.

Plačiau apie Lietuvos 3x3 rinktines, perspektyvas ir kylantį žaidėjų susidomėjimą  interviu su D. Novicku.

Galbūt net ne visi žino, bet Lietuva pasauliniame 3x3 krepšinio reitinge (bendrame vyrų ir moterų) yra pirmoje vietoje. Kaip per sąlyginai neilgą laiką pavyko to pasiekti?

REKLAMA

Daug kas dar išvis nežino trys prieš tris krepšinio (juokiasi, – aut. past.). Bet jei rimtai, tai padėjo kryptingas darbas ir matosi rezultatai. Labai padėjo, kai prisijungė moterys, susidomėjo aukšto meistriškumo žaidėjos. Kylant susidomėjimui ir jaunimas nori pabandyti ir tą daro puikiai, rodydamas gerus rezultatus. 

Ta kreivė natūraliai kyla. Smagu dėl moterų, kadangi neturėjome komandos tai atsiliepdavo ir reitingui. Bet pavyko prikalbinti merginas pabandyti, sužaisti. Ir iškart viskas puikiai, sekė turnyrai vienas po kito, geras pasirodymas Europos čempionate. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbausia, kad ir joms patiko, o šiemet jau ir ruoštis pradėjome anksčiau, prisijungė dar krepšininkių ir turime rezultatą. 

Esate kiek anksčiau minėjęs, kad svarbu turėti kuo daugiau komandų, įvairaus amžiaus rinktinių, kadangi visos neša reitingo taškus savo šaliai, šiuo atveju Lietuvai, į bendrą katilą.

Taip. Todėl ir stengėmės kuo daugiau visur dalyvauti, važiuoti. Bijau prisišnekėti, bet vyrai turėtų papulti į olimpines žaidynes pagal reitingą. Moterims gal bus kiek sunkiau, kadangi prancūzės bus šeimininkės, o Europai duodamos dvi vietos, tad FIBA nusprendė, kad ta vieta liks šeimininkams.

REKLAMA

Tad mūsų merginoms turbūt reitinge reikės būti pirmoms arba antroms (dabar jos trečios, – aut. past.). Tačiau manau, kad atrankoje jos tikrai dalyvaus.

Apskritai kalbant apie trijulių krepšinį, pasaulyje matomas populiarumo augimas. Kalbant apie Lietuvą, pastebite tą patį? Turbūt pergalės irgi visada prie to prisideda?

Tikrai auga. Vien ką reiškia, kai krepšininkus ar krepšininkes tampa lengviau prisikviesti. Žmonės ir man asmeniškai rašo, jaučiasi susidomėjimas, noras išbandyti. Tie, kurie pabando žaisti, praktiškai visada sako, kad patinka jiemas didelis tempas, fiziškumas.

REKLAMA

Manau, kad 3x3 krepšinis ateityje bus geras jaunasis brolis įprastam krepšiniui. Gera terpė, pavyzdžiui, žaidėjams, kuriems ten nepavyksta užsikabinti, pabandyti save 3x3 krepšinyje. Tikrai su 5x5 krepšiniu nežadame konkuruoti, bet yra tų krepšininkių ar krepšininkų, kurie pabandė ir patinka.

Užsiminėte apie krepšininkes. Kamilė Nacickaitė yra pakankamai aukšto lygio krepšininkė, viena iš mūsų moterų rinktinės lyderių. Kas ją paskatino pabandyti 3x3 ir kaip jūs įvertinote tuos pirmuosius jos pasirodymus?

REKLAMA
REKLAMA

Teko kalbėtis, tai tiesiog jai patiko didesnis fiziškumas, daugiau technikos ar laisvės. Žinoma, ir rodomas dėmesys iš FIBA. Pati Kamilė sakiusi, kad tikrai bus pasirengusi prisijungti, atvykti. Aišku, tenka derinti viską, kad paskui nebūtų bėdų su moterų rinktine (šypsosi, – aut. past.)

O Justė Jocytė (ji atstovavo jaunimo rinktinei,  aut. past.), kuri yra didžausias Lietuvos talentas moterų krepšinyje.

Vėlgi, vienas tų postūmių yra galimybė žaisti galbūt olimpinėse žaidynėse. Mūsų moterų rinktinei 5x5 turbūt nelabai pavyks ten pakliūti, pastaruoju metu ir pasaulio čempionatuose nežaidžia. O trys prieš tris suteikia tą šansą. Pavyzdžiui, juk to olimpinio medalio vertė yra tokia pat žaidynėse ar žaisi įprastą krepšinį, ar 3x3.

Didėjant populiarumui galbūt į rinktines ar klubines komandas prisijungs ir daugiau puikiai žinomų Lietuvos krepšinio žaidėjų. Kaip reikėtų išvengti tos kaktomušos su įprastu krepšiniu, kad nebūtų susikirtimo ir nepasidalinimo krepšininkais ar krepšininkėmis?

Tai yra turbūt neišvengiama. Esame jaunasis brolis ir pirmenybė tikrai ne mums, tad bandysime laviruoti, keisti gal kai kurias datas ar tvarkaraščius, jeigu to reikės. Gal kai kurie galutinai pereis į 3x3 krepšinį, jų teisė rinktis. Mes nesistengiame labai konkuruoti.

REKLAMA

Pastaruosius keletą metų derinome viską, po truputį pildėsi mūsų gretos tai, manau, panašiai bus ir dabar. Žaisime su tuo, ką turime.

Kiek apskritai skiriasi būtinos savybės, kurias reikia turėti 3x3 krepšinyje ir žaidžiant įprastą 5x5?

Didesnis fiziškumas, daugiau kietos kovos, turi priimti žaibišką sprendimą, nes neturi laiko galvoti ir laukti. Kaip sakė K. Nacickaitė, čia visada viskas kaip lemiamu metu ketvirtame kėlinyje. Kartais žaibiškai turi priimti vienokį ar kitokį sprendimą. 

Vadinasi, ta koncentracija turi būti maksimali, nes mačas trumpas, kažkur užsisvajosi 30 sek. ir jau viskas drąstiškai gali keistis.

Pastaruoju metu daug dalyvaujate varžybose užsienyje. Lietuvoje VDU Botanikos sode vyko jaunimo varžybos. Ar galima tikėtis mūsų šalyje išvysti geriausius pasaulio trijulių krepšininkus. Turime tam reikiamą infrastruktūrą?

Pliusas, kad infrastruktūra yra gana paprasta. Bet, aišku, galiausiai viskas vis vien priklauso nuo miesto ir federacijos. Praėjęs pasaulio čempionatas belgams kainavo kiek daugiau nei 1 mln. JAV dolerių. Bet sumą padengė Antverpeno miesto valdžia. Yra kalbos su FIBA, kad Vilniuje vyktų vienas iš aukščiausio lygio „Women's Series“ etapų jau vasaros pabaigoje.

3x3 krepšinio populiarumo kreivė, atrodo, kyla. Kaip sugebėti išlaikyti tokį stabilų augimą?

REKLAMA

Populiarumas manau tik augs. Per tris metus padarėme daug. Net juokauju, kad galbūt jau laikas patirti fiasko ar pralaimėti skaudžiai, nes taip visada gerai sektis negali. Bet mintys tos pačios – darbas, darbas ir darbas bei ateina rezultatai. Svarbiausia, kad prisijungia aukšto meistriškumo krepšininkai.

Jei anksčiau rinkdavomės iš keturių-šešių žaidėjų, tai dabar kartais ir iš 50. Tai tų norinčių vaikinų ar merginų ateiti, pabandyti tikrai atsiranda vis daugiau. Natūralu, kad esant didelei konkurencijai kyla ir bendras lygis.

O kalbant apie jaunimą, kadangi Lietuva turi ir U-18 ar U-23 rinktines, lengva surinkti komandas?

Norinčių tikrai daug. Patys skambina, nori pabandyti, pažaisti. Su jaunimu gal net lengviau, kadangi jie mato, kad galbūt čia galės užsikabinti, tikrai tapti gerais 3x3 krepšininkais.

Gal kiek sunkiau buvo pritraukti merginas, bet, kaip kalbėjau su moterų rinktinės narėmis, kad po pasaulio čempionato tikrai ir jos sulaukė daug klausimų iš kolegių apie tai, kad norėtų irgi pabandyti, prisjungti. Tad tas bumas jaučiasi. Be abejo, labai prisideda tai, kad 3x3 krepšinis jau yra olimpinė šaka.

Šakių „Vytis-Gulbelė“ turbūt ta garsiausia Lietuvos trijulių klubinė komanda. Utenos „Juventus – Uniclub Casino“ irgi dalyvavo ir puikiai pasirodydavo aukščiausio rango varžybose. Kiek atsiranda naujų klubų Lietuvos 3x3 krepšinio padangėje?

REKLAMA

Nemažai. „Vytis-Gulbelė“ grįžta į formą ir ruošiasi turnyrams, turime komandas iš Vilniaus, Marijampolės, Utenos. VDU komanda, kurią pats būriau iš jaunimo. Komandos turi kvietimų dalyvauti turnyruose užsienyje. Turime 6-7 stiprias komandas.

Esate užsiminęs, kad artimiausių planų daug, laukia daug turnyrų, kuriose dalyvaus pagrindinės ar jaunimo rinktinės. Bet žiūrint į ateitį, kelių metų perspektyvą  ar Paryžiaus olimpinės žaidynės ir medalis lieka tuo pagrindiniu tikslu?

Visada esu optimistas, kad sunkus darbas atsiperka. Tie rezultatai rodo, kad esame elite, o, pavyzdžiui, žaidynėse būtų tie patys nuolatiniai mūsų varžovai, su kuriais visada susitinkame. Aišku, daug ką lemia psichologinis pasiruošimas, bet, manau, kad žaidynėse turime auksinę galimybę kažką pasiekti. 

Galų gale, olimpiniams čempionams latviams pralaimėjome atrankoje vos tašku. Viskas ten galėjo susiklostyti kitaip ir jų net Tokijuje nebūtų buvę, taip kad niekada negali žinoti, kaip viskas susiklostys. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų