Pagal tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) rekomendacijas, tarptautinėms federacijoms siūloma į varžybas nepriimti tų rusių ir baltarusių sportininkų, kurie aktyviai palaiko karą Ukrainoje arba patys priklauso karinėms struktūroms.
Tiesa, kadangi sprendimas dėl jų sugrąžinimo buvo priimtas taip greitai, IJF kiek užtruko, kol įvertino sportininkų neutralumą.
Jau po registracijos pabaigos IJF pranešė, kad 8 rusai neatitiko „neutralumo“ reikalavimo ir buvo išmesti iš čempionato.
Tiesa, Ukrainos dziudo rinktinės vyriausiasis treneris Vitalijus Dubrovas tikina, kad realybė yra kiek kitokia. Jo skaičiavimais, net 15 iš 18 į čempionatą užsiregistravusių rusų turi sąsajų su karinėmis struktūromis: turi kontraktus su Rusijos kariuomene, CSKA arba „Rosgvardija“.
Anot V.Dubrovo, tik Yago Abuladze, Machmadbekas Machmadbekovas ir Alesia Kuznecova yra nesusiję su rusų karinėmis struktūromis.
Ukraina apie šio čempionato boikotą paskelbė iš karto po to, kai į jį buvo priimti rusai su baltarusiais. Tai supykdė dalį šalies dziudo kovotojų, nesuprantančių, kodėl, jų nuomone, yra taikomi dvigubi standartai.
„Nesuprantu, kodėl vienos šalies sportininkams yra taikomi dvigubi standartai. Kodėl Elina Svitolina gali eiti į teniso kortą ir žaisti prieš baltarusę?
Kodėl mūsų futbolo rinktinė gali dalyvauti Europos čempionato atrankoje, kurioje žaidžia ir baltarusiai? Sakote, baltarusiai – ne mūsų grupėje? Tai gal tada ir aš galiu kautis pasaulio čempionate, jei mano svorio kategorijoje nėra rusų ir baltarusių? Dabar aš prarandu galimybę uždirbti daugybę reitingo taškų, reikalingų kovoje dėl vietos olimpiadoje.
Aš visiškai remiu poziciją nedalyvauti vienose varžybose su šalių agresorių atstovais, tačiau, mano nuomone, jei toks sprendimas yra priimamas, tada jis turėtų galioti visiems. Ministrui su jo komanda siūlyčiau taikyti sprendimą visa apimtimi ir neskaldyti Ukrainos sporto bendruomenės į tuos, kurie gali varžytis su šalių agresorių atstovais ir tuos, kurie to negali“, – sakė Ukrainos olimpietis Artemas Lesiukas.
Nusivylęs buvo ir Europos dziudo čempionas Bogdanas Jadovas: „Likome be pasaulio čempionato... Norėjau paklausti pono ministro – koks skirtumas tarp mūsų ir futbolo rinktinės? Juk yra svorio kategorijų, kur su rusais ar baltarusiais mes nebūtume turėję galimybių susitikti. Kodėl Elina Svitolina ar kitos tenisininkės gali žaisti su šalių agresorių atstovais, o mes prieš juos kautis negalime? Aš myliu savo šalį ir sutinku, kad tai yra teisingas sprendimas, tačiau negaliu suprasti, kodėl jis taikomas ne visiems. Šlovė Ukrainai, mes nugalėsime“.
Sprendimą boikotuoti čempionatą labai aštriai sukritikavo pirmoji Ukrainos olimpinė čempionė čiuožėja Oksana Baiul, užsipuolusi šalies sporto ministrą Vadimą Gutcaitą.
„Vadimai, patikėkite, ant jūsų boikoto visiems yra nusišvilpt. Jūs tik kenkiate Ukrainos sportininkams, kurie dabar turės sėdėti namie ir iš ten žiūrėti Paryžiaus olimpiadą“, – tikino O.Baiul.
Nėra pranešama, kad dar kuri nors valstybė be Ukrainos boikotuotų pasaulio dziudo čempionatą. Didelę delegaciją į jį siunčia ir Lietuva.