Daugiau nei du dešimtmečius krepšinio aikštėje praleidęs A. Sabonis atstovavo Kauno „Žalgirio“, Valjadolido „Forum“, Madrido „Real“ ir Portlando „Trail Blazers“ komandoms su kuriomis pelnė daugybę apdovanojimų.
Netgi įrodė, kad amžius – tai tik skaičius, kai jau būdamas 39-erių grįžo į Kauno „Žalgirį“ pabaigti karjeros ir toli gražu nebuvo tik simboliškai žaidęs žaidėjas.
Priešingai – atstovaudamas Kauno klubui dar sugebėjo tapti naudingiausiu Eurolygos reguliariojo sezono žaidėju. Laimėjimų pasiekė ir jau atstovaudamas nepriklausomos Lietuvos rinktinei.
„Žalgiryje“ pradėjo, „Žalgiryje“ ir finišavo
Komandiniame sporte atletams įprasta baigti karjeras būtent ten, kur ir jas pradėjo, taip atiduodant pagarbą tam klubui, kuris davė startą į sėkmingą karjerą.
Ne išimtis ir A. Sabonis, kuris 1981 m. profesionalo karjerą pradėjo Kauno „Žalgiryje“, kur žaidė iki 1989 m., o vėliau į Kauną baigti karjeros grįžo net po 14 metų.
Žaisdamas Kauno klube, jis tris sezonus (1985–1987 m.) padėjo komandai iškovoti SSRS krepšinio čempionato aukso medalius. Vos tik pradėjęs profesionalo karjerą, 1982 m. buvo pakviestas į SSRS rinktinę, su kuria dalyvavo pasaulio krepšinio čempionate, laimėjo auksą.
Pirminė profesionalo karjera Kaune A. Saboniui truko aštuonerius metus. Iki 1989 m., kai krepšininkas jau galėjo palikti SSRS, ir „pakėlė sparnus“ į Ispaniją, Valjadolido „Forum“ komandą.
1992 m. perėjo į Madrido „Real“, kuriame žaidė iki 1995 m., kuomet persikėlė į pajėgiausią pasaulyje krepšinio lygą – NBA.
Po užsienį A. Sabonis klajojo iki pat 2003 m., kai po 14 metų pertraukos, grįžo į Lietuvą ir su Kauno „Žalgiriu“ tapo Lietuvos čempionu bei naudingiausiu Eurolygos sezono žaidėju.
„Žalgirio“ klube 2004 m. gegužę jis sužaidė savo paskutines profesionalo karjeros rungtynes, kai padėjo laikinosios sostinės komandai LKL superfinalo serijoje triumfuoti prieš Vilniaus „Lietuvos rytą“. 2005 m. gruodį jis pareiškė baigiantis krepšininko karjerą, taigi nuo A. Sabonio karjeros pabaigos prabėgo jau kone 20 metų.
NBA dėmesys – žymiai anksčiau, nei debiutas
Įsivaizduokite – kaip būtų atrodęs 22-ejų A. Sabonis žaisdamas NBA lygoje tarp pajėgiausių pasaulio krepšininkų.
Žinoma, to jau niekada nesužinosime, tačiau tai liks klausimas, kuris per amžius kamuos krepšinio sirgalius.
Taip yra todėl, kad dar 1986 m. pirmojo rato 24-uoju šaukimu A. Sabonį NBA naujokų biržoje buvo pakvietusi Portlando „Trail Blazers“.
Deja, dėl politinių motyvų krepšininkas negalėjo išvažiuoti į JAV.
Kaip bebūtų „Blazers“ klube jis vis tiek žaidė, tačiau žymiai vėlesniame karjeros etape, kadangi į Portlandą išsibandyti save NBA lygoje jis atvyko tik 1995 m., kai jam jau buvo 31-eri. NBA lygoje A. Sabonis iš viso žaidė septynis sezonus.
Įdomu tai, kad nepaisant krepšininkui jau brandaus amžiaus, A. Sabonis jau pirmajame savo sezone NBA per beveik 24 min., praleistas ant parketo, rinko po 14,5 taško ir atkvojo po 8,1 kamuolio.
A. Sabonis 2011 m. buvo įtrauktas į NBA šlovės muziejų tarp geriausių krepšininkų. Buvę NBA žaidėjai, prisimindami lietuvį, ne kartą akcentavo jo atsipalaidavimą tiek aikštėje, tiek už jos ribų bei neįprastą aukštaūgiui aikštės matymą su juvelyriniais perdavimais.
Nenuostabu, kad A. Sabonis atsidūrė ir prieš keletą metų ESPN paskelbtame didžiausią įtaką NBA padariusių krepšininkų sąraše. Tarp 100 krepšininkų, jis buvo 52-oje pozicijoje bei lenkė tokius krepšininkus kaip Jamesas Hardenas, Kevinas Durantas, Dennisas Rodmanas, Karlas Malone‘as Clyde‘as Draxleris ar Tracey McGrady.
Vienas iš stabdžių – traumos
Kalbant apie A. Sabonio karjerą dar vienas svarbus klausimas į kurį niekada nebus atsakyta, tačiau kuris tikrai rūpi daugeliui – o kas jei ne nelemtos traumos?
1987 m. sparčiai krepšinio aikštelėje tobulėjantis A. Sabonis nutraukė Achilo sausgyslę ir praktiškai tik gydytojų profesionalumas išgelbėjo krepšininko karjerą.
Anksčiau, kuomet medicina nebuvo taip pažengusi, kaip dabar, patyrus tokią traumą dažniausiai krepšininkams tekdavo visam laikui atsisveikinti su didžiuoju sportu.
Lyg to būtų negana, 1987-ųjų rudenį, praėjus trims mėnesiams po operacijos, kai A.Sabonis buvo išvykęs tęsti reabilitacijos, jis slystelėjo ant laiptų ir kojos sausgyslė plyšo antrą kartą.
Atrodė tarsi kokios nors antgamtinės jėgos norėtų sustabdyti A. Sabonio karjerą, tačiau gydytojai padarė viską, kad tik jis grįžtų į sportą.
Po itin sunkių traumų atsigavęs A. Sabonis karjerą tęsė dar ilgus metus. Net ir NBA, kur Portalndo „Trail Blazers“ komandos daktarai jo traumingumui skyrė labai didelį dėmesį, dėl ko jis vėliau šiems buvo be galo dėkingas ir ne kartą tą pabrėžė.
Žinoma, gausybė spekuliacijų, kokį lygį šis krepšininkas būtų pasiekęs, jei ne jaunystėje patirtos sunkios traumos sklandė ir sklando iki šiol.
Apdovanojimų gausa
Na ir kaip gi toks krepšininkas be apdovanojimų gausos. Jų per A. Sabonio karjerą tikrai netrūko.
Kartu su Sovietų sąjungos rinktine jis tapo olimpiniu, Europos ir pasaulio čempionu. O Lietuvai atgavus nepriklausomybę, padėjo mūsų šaliai iškovoti bronzą Barselonos ir Atlantos olimpinėse žaidynėse, taip pat laimėjo Europos čempionato sidabrą.
1993 ir 1994 m. A. Sabonis su „Real“ klubu tapo Ispanijos čempionu, 1995 m. iškovojo Europos klubų čempionato taurę. 1993 ir 1995 m. ir 1997 m. išrinktas geriausiu Europos krepšininku.
2004 m. su „Žalgiriu“ tapo Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionu. 2010 m. išrinktas į FIBA šlovės muziejų, 2011 m. į NBA šlovės muziejų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!