Brazilijos futbolo legenda Pele laimėjo tris pasaulio taures, pelnė daugybę įvarčių ir tapo pasauline ikona, tačiau jam to buvo negana. Todėl jis nusprendė išvykti žaisti į JAV, kur turėjo naują misiją, o būdamas ten padarė tikrą revoliuciją futbolo sporte Šiaurės Amerikoje.
Kai legendinis futbolininkas buvo įsitikinęs, jog atėjo karjeros pabaiga ir nusprendė išeiti į pensiją, visata jam turėjo kitų planų. 1975 m. Pele nusprendė žengti į JAV futbolą ir pasirašė sutartį su Niujorko „Cosmos“ dar trims sezonams.
Nors pasauliui atrodė, kad Pele savo paskutines profesionalias rungtynes žaidė vaikystės klube „Santos“, kuriame ir turėjo baigti karjerą po 638 sužaistų rungtynių, šis scenarijus neišsipildė.
Buvo beveik nesuvokiama, kaip Pele kada nors galėtų žaisti kitame klube, išskyrus „Santos“, tačiau tai įvyko ir futbolininkas pasirašė 1,67 mln. sutartį su Niujorko komanda prisijungdamas prie Šiaurės Amerikos futbolo lygos (NASL).
Kaip ir visame pasaulyje Pele atėjo, pamatė ir užkariavo JAV. O jau po dviejų metų komandoje, 1977 m. jis tapo NASL čempionu ir pradėjo tikrą futbolo revoliuciją.
„Per tris sezonus su „Cosmos“ Pelé padėjo pakeisti šalies futbolo kraštovaizdį. Kur kažkada buvo beisbolo stadionai, dabar yra ir futbolo aikštės, tik Pele dėka. Niujorko komanda ir jų karalius ne tik pradėjo sportinę revoliuciją Amerikoje, bet ir keliavo po pasaulį, kad skleistų gražaus žaidimo idėją“, – rašoma „Cosmos“ pranešime po jo mirties.
Pele nutiesė kelią kitoms superžvaigždėms
Net ir dabar, pradėjus beveik 50 metų nuo šių įvykių, Pele įtaka vis dar stipriai jaučiama tiek vyrų, tiek moterų futbole Šiaurės Amerikoje.
Jo persikėlimas į „Cosmos“ atvėrė kelią jo pėdomis sekti ir kitiems futbolo galiūnams, tokiems kaip Giorgio Chinaglia ir Franzas Beckenbaueris.
Tokios futbolo superžvaigždės kaip Davidas Beckhamas, Garethas Bale'as, Thierry Henry ir Zlatanas Ibrahimovičius taip pat pasekė Pele pėdomis, padėdami plėsti šį sportą Šiaurės Amerikoje, žaisdami po NASL žlugimo sukurtoje aukščiausioje Kanados ir JAV lygoje „Major League Soccer“ (MLS).
Dabar futbolas JAV klesti, o šalies nacionalinė vyrų futbolo komanda šio sporto aistruoliams paliko nemažą įspūdį ir per 2022 m. Kataro pasaulio taurę. Komandos iš viso pasaulio dabar žvalgosi į Šiaurės Ameriką, kad atrastų naujų talentų ten, kur Pele dėka šis sportas yra įsitvirtinęs visuomenėje ir natūraliai perduodamas iš kartos į kartą.
Didžioji dalis pamatų tokiai futbolo tradicijai Šiaurės Amerikoje buvo sukurta dėl natūralaus Pelé sugebėjimo skleisti savo žaidimo idėjas ir jo užkrečiančios šypsenos.
2022 m. Kataro pasaulio taurės metu sporto pasaulis nemažai kalbėjo apie legendinį futbolininką ir kaip jis pakeitė jų gyvenimą.
„Jo stebėjimas buvo pirmasis profesionalus žaidimas, kurį aš kada nors mačiau. Ir jis yra viena iš priežasčių, kodėl tai yra mano 11-asis pasaulio čempionatas. Pelė sugebėjimai, mane užkabino ateiti ir žiūrėti futbolą bei pasaulio čempionatą“, – CNN sakė futbolo teisėjas bei treneris Cliftonas Broumandas.
Prieš Brazilijos legendai prisijungiant prie Niujorko komandos, didžiausias „Cosmos“ rungtynių lankytojų skaičius buvo šiek tiek daugiau nei 8 000 žmonių.
Remiantis Amerikos futbolo istorijos draugijos duomenimis, per paskutinį ir sėkmingiausią sportininko sezoną 1977 m. į namų rungtynes vidutiniškai susirinkdavo 42 689 tūkst. žiūrovų, įskaitant ir tris atvejus, kai apsilankė daugiau nei 70 000 žmonių.
Kai Pele prisijungė prie „Cosmos“, jam buvo 34 metai ir per iš viso sužaistas 64 NASL rungtynes sportininkas sugebėjo pelnyti 37 įvarčius.
„Aštuntajame dešimtmetyje Pele priimtas sprendimas perkelti savo meistriškumą į JAV kartu su Niujorko „Cosmos“ buvo permainingas momentas šios šalies sportui. Kadangi Pele sužavėjo gerbėjus visoje JAV ir Kanadoje, tai parodė žaidimo galią ir neribotas sporto galimybes“, – po legendos mirties rašė MLS komisaras Donas Garberis.
Šiaurės Amerikos šviesos švyturys
Pagrindinį vaidmenį tuometinės sporto žvaigždės prisijungime prie „Cosmos“ suvaidino pirmasis komandos generalinis direktorius Clive'as Toye.
Buvęs žurnalistas, daug prisidėjęs prie NASL kūrimo, C. Toye turėjo JAV futbolo ateities viziją ir tikėjo, kad Pele yra tas žmogus, kuris šią svajonę gali paversti realybe.
„Tuo metu turėjau daug pasiūlymų žaisti Anglijoje, Italijoje, Ispanijoje, Meksikoje, bet pasakiau jiems ne. Po 18 metų žaidimo noriu pailsėti, ketinu išeiti į pensiją. Tačiau tada pasirodė pasiūlymas vykti į Niujorką, nes žmonės tikėjo, jog galiu JAV prikelti šį sportą. Tai buvo pagrindinė priežastis kodėl nusprendžiau ten vykti. Išvykdamas į JAV pradėjau šią misiją“, – 2011 metais CNN sakė Pele.
Ir staiga Šiaurės Amerikoje pasidarė šaunu domėtis ir stebėti futbolą.
Rungtynės buvo transliuojamos visame pasaulyje, o žvaigždėmis nusėtos „Cosmos“ rungtynių bilietai buvo geidžiamiausias dalykas mieste. Sulaukę tiek dėmesio „Comsos“ su Pele netgi pradėjo gastroles po pasaulį.
„Nesvarbu, kur mes važiavome į Aziją, Australiją, Europą, viskas, ko sirgaliai norėjo, buvo Pele. Jis turėjo nepaprastą futbolo suvokimą, nepaprastą atletiškumą. Mano nuomone, be jokių abejonių, Pele geriausias visų laikų žaidėjas. Toks jausmas, kad Pele ir šiandien dar yra Niujorke“, – pasakojo buvęs „Cosmos“ žaidėjas Dennisas Tueartas.
Tačiau buvęs bendražygis ne veltui paminėjo, jog Pele Niujorke jaučiamas iki šių dienų. Dar 2019 m. legendinėje Times aikštėje buvo atidaryta „Pele Soccer“ parduotuvė, į kurią daugelis gerbėjų plūdo po žinios apie jo mirtį.
Po to, kai 1977 m. „Cosmos“ laimėjo NASL titulą, buvo surengtos atsisveikinimo rungtynės su buvusia Pele komanda „Santos“, o brazilas žaidė po kėlinį už abi puses ir tai buvo paskutinės oficialios jo karjeros rungtynės. Į rungtynes suplūdo daugiau nei 70 000 žmonių, kurie skandavo „Meilė, meilė, meilė“.
Tai buvo pati tinkamiausia karjeros pabaiga žmogui, kuris visada skleidė džiaugsmą, kad ir kur eitų ir kuris padėjo įtvirtinti futbolą kaip gyvenimo būdą Šiaurės Amerikoje.