FIFA prezidentu naujai kadencijai iki 2015 metų išrinktas 75 metų Seppas Blatteris interviu vokiečių leidiniui „Bild“ pasakojo apie pagalbą teisėjams – vartų kamerą jau nuo kito sezono, teisėjus profesionalus 2014 metų pasaulio čempionate ir moteris FIFA organizacijoje.
– Jums jau 75 metai. Kodėl nesimėgaujate užtarnauta pensija?
– Esu tokioje fazėje, kai negaliu sustoti. Dar turiu šį tą nuveikti. Jeigu dabar viską nutraukčiau, negalėčiau ramia sąžine toliau gyventi. Turiu savo misiją įvykdyti.
– Kokia tai misija?
– FIFA yra laivas, kurį šiuo metu vairuojame per audras. Turiu jį vėl į ramius vandenis nuplukdyti. Turime daug darbo. Mano tėvas man dar įdiegė, kad pradėtas darbas turi būti baigtas. Mūsų šeimoje niekas nepasiduoda. Tol dirbame, kol pasiekime savo tikslą.
– Kiek laiko tęsis jūsų misija ir kada jau jūsų sąžinė bus rami?
– Iki 2013 metų FIFA laivas turėtų pasiekti ramius vandenis. Tuomet dar turėsiu dvejus metus mėgautis buriavimu ir tuomet pasakysiu „sudie“.
– Kaip paaiškinsite faktą, kad jūsų deklaruojamomis tiesomis žavisi ne visos šalys?
– Aš užaugau kartu su FIFA. Prezidentas dažnai pastebimas tuomet, kai situacija tampa kritiška. Dažniausiai kalbama apie dalykus, kurie ne itin geri, o teigiami pasiekimai kultūrinėje ir socialinėje srityse net nežinomi. Todėl sustiprinome savo komunikacijos skyrių. FIFA nėra tokia bloga organizacija, kaip ji kartais vaizduojama. Mano galva, FIFA per greitai tapo tokia didelė – ne visi kontrolės organai spėja iš paskos.
– Kai internete įvedi paiešką pagal žodžius „Sepp Blatter“ ir „korupcija“, gauni apie du milijonus antraščių...
– Neteisinga mane vaizduoti kaip korumpuotą žmogų. Daugelį metų mane mėgina tokiu pavaizduoti ir netgi ieškojo įrodymų, kad čia „plaunami“ pinigai. Tik jie nieko nerado ir neras, nes nieko tokio nėra. Kita vertus man tiesiog būtų gėda, jeigu toks atvejis mano karjeroje būtų. Esu tarnavęs kariuomenėje ir vadovavęs 3500 žmonėms. Ten išmokstama, ką reiškia nuoširdumas, pagarba, tvarka ir disciplina. Tai esu užaugęs ir taip gyvenu dabar. Mano sąžinė švari.
– Ar negalvojote, kad reikėtų atšaukti sprendimą 2022 metų pasaulio čempionatą rengti Katare?
– Ne. 2022 metų planetos pirmenybės vyks Katare ir tai buvo nuspręsta demokratiniu būdu. Turiu pripažinti, kad galbūt tai nebuvo pats geriausias sprendimas, nes nesuvaldėme proceso „jei tu balsuosi už mane, aš balsuosiu už tave“.
– Ar jūs neprašėte apsaugos? Tikriausiai gavote ne vieną grasinimą mirtimi?
– Kai keliauju oficialiai, turiu asmens sargybinį, tačiau Šveicarijoje galiu vienas nieko nebijodamas judėti. Kai važiuoju traukiniu, žmonės sėdasi šalia manęs ir kalbasi. Grasinimų mirtimi buvo, tačiau jų rimtais nelaikiau.
– Ar futbole spaudimas ne pernelyg didelis? Vokiečių teisėjas Babakas Rafati ir Velso nacionalinės komandos treneris Gary Speedas ieškojo būdų atimti saug gyvybę...
– Nenorėčiau, kad kas nors taptų atsakingas už trenerių ar teisėjų mirtį. Galima konstatuoti, kad teisėjai patiria pernelyg didelį spaudimą. Kodėl? Nes vis dar yra federacijų, kur teisėjauja ne profesionalai. Kai padarai dvi ar tris klaidas, daugiau nebūsi kviečiamas teisėjauti. Teisėjams mokama už kiekvienas atskiras rungtynes, todėl čia kalbama ir apie pragyvenimo šaltinį. Galiu pasakyti, kad 2014 metų pasaulio čempionate teisėjaus tik profesionalai.
– Kaip bus su technine pagalba, kuri galbūt palengvintų teisėjų darbą?
– Mažiausiai viena techninė priemonė jau artimiausiu laiku bus diegiama – vartų kamera. Jau pribrendome tam, kad naudotume čią techniką. 2012 metais Lodnone bus balsuojama dėl šios pagalbinės priemonės. Kai bus priimtas galutinis sprendimas, vartų kamerą galima bus naudoti jau 2012-2013 metų sezone.
– O kada FIFA prezidento postą galės užimti moteris?
– Negalime likti vyrų bendruomene. Tai sakiau ir vykdomojo komiteto posėdyje ir visi man plojo. Moterys į komitetą pateks per rinkimus arba joms bus sukurta speciali nario vieta. Moterys privalo būti šioje organizacijoje ir vieną dieną gal užims ir prezidento kėdę.