Tarp 18 komandų, kaip įprasta, matysime vieną lietuvišką klubą – Kauno „Žalgirį“. Tiesa, tiek lietuviškų akcentų, kiek jų bus šiame sezone, nematėme jau senokai.
Donatas Motiejūnas, Rokas Giedraitis, Tadas Sedekerskis, Rokas Jokubaitis, Marius Grigonis, Mindaugas Kuzminskas ir Artūras Gudaitis – net septyni lietuviai atstovaus užsienio komandoms, tad stebėti turėsime ką ir be „Žalgirio“ kovų.
Susipažinkite su dar šešiomis komandomis – kaip jos pasikeitė per vasarą ir kokius tikslus gali kelti šiame sezone? Pirmąją apžvalgą rasite ČIA.
Maskvos CSKA
Sudėtis. Gynėjai: Iffe Lundbergas, Aleksandras Chomenka, Ivanas Ukhovas, Danielis Hackettas, Marius Grigonis, Aleksejus Švedas. Puolėjai: Semionas Antonovas, Johannesas Voigtmannas, Willas Clyburnas, Tornikė Šengelija, Andrejus Lopatinas, Nikita Kurbanovas. Centrai: Joelis Bolomboy‘us, Vladimiras Ivlevas, Nikola Milutinovas.
Treneris. Dimitris Itoudis.
Vieta praėjusį sezoną. 4.
Komandos žvaigždė. Willas Clyburnas.
Žaidėjas, kurį verta stebėti. Aleksejus Švedas.
Apžvalga. Šūsnį pinigų šiame tarpsezonyje vėl metę „armiečiai“ taikysis tik į Eurolygos titulą. Komandoje įvyko keli pasikeitimai.
Žinoma, skambiausias CSKA tarpsezonio ėjimas – išvykusį Mike‘ą Jamesą pakeisiantis geriausias Rusijos krepšininkas Aleksejus Švedas. Pastarasis šešis sezonus atstovavo Maskvos srities „Chimki“ ir ten buvo neginčytinas lyderis.
Vis tik klausimų kelia, kaip A. Švedui seksis prisitaikyti prie komandos, kurioje reikės dalintis kamuoliu. D. Itoudis jau M. Jamesui parodė, kad trenerio nurodymų reikės klausyti. Toks A. Švedas, kokį matėme „Chimki“, neturės svarbaus vaidmens CSKA gretose.
Po devynių metų pertraukos CSKA savo sudėtyje turės ir lietuvį. 2011-2012 m. sezone Maskvoje rungtyniavo Darjušas Lavrinovičius ir Ramūnas Šiškauskas, o dabar tai darys Marius Grigonis. Karjeros sezoną „Žalgiryje“ sužaidęs kaunietis savo vertę įrodinės talentu perpildytoje komandoje.
Konkurencija tikrai milžiniška – į Mariaus minutes kesinsis jau užsirekomendavę Iffe Lundbergas, Danielis Hackettas. A. Švedui neabejotinai numatomas svarbus vaidmuo, savo minučių turėtų gauti ir jaunasis Ivanas Ukhovas.
Praėjusiame sezone CSKA nemenkai šienavo traumos – didžiąją dalį sezono praleido lyderis Willas Clyburnas ir vienas geriausių Eurolygos „centrų“ Nikola Milutinovas. Šių dviejų žaidėjų sveikata gali rimtai pakoreguoti Rusijos klubo planus kovoti dėl titulo.
Nepaisant daugybės klaustukų, CSKA yra neginčijamai Eurolygos finalo ketverto komanda. Kaip seksis ten, niekada negali žinoti.
„Barcelona“
Sudėtis. Gynėjai: Nicolas Laprovittola, Cory Higginsas, Kyle‘as Kuricas, Rokas Jokubaitis, Nickas Calathesas. Puolėjai: Sergi Martinezas, Rolandas Šmitas, Nigelas Hayesas, Alexas Abrinesas, Nikola Mirotičius. Centrai: Brandonas Daviesas, Sertačas Šanli, Pierre‘as Oriola.
Treneris. Šarūnas Jasikevičius.
Vieta praėjusį sezoną. 2.
Komandos žvaigždė. Nikola Mirotičius.
Žaidėjas, kurį verta stebėti. Sertačas Šanli.
Apžvalga. Šaras šią vasarą stipriai pakeitė katalonų paveikslą. Tarp labiausiai paminėtinų išvykimų turi būti Adamas Hanga ir Victoras Claveras, o juos pakeitė keturi nauji žaidėjai – Sertačas Šanli, Nigelas Hayesas, Nicolas Laprovittola ir Rokas Jokubaitis.
Akivaizdu, kad lietuviškasis trenerių štabas stengiasi suteikti komandai to, ko trūko praėjusiais metais – kūrybos. Nickas Calathesas neturėjo lygiaverčio pakeitimo įžaidėjo pozicijoje, o tai tapo problema artėjant svarbiausioms sezono kovoms. N. Laprovittola ir R. Jokubaitis gali pasiūlyti skirtingus dalykus nei graikas, tad toks ėjimas atrodo pakankamai logiškas.
Neramina netektis lengvojo krašto puolėjo pozicijoje – Alexas Abrinesas dėl traumos praleis visą šį sezoną. Didesnio krūvio gali tikėtis snaiperis Kyle‘as Kuricas ir šioje pozicijoje jau „Žalgiryje“ neblogai atrodęs Nigelas Hayesas.
Labai intriguoja Sertačo Šanli atvykimas iš Stambulo „Anadolu Efes“. Eurolygos čempionų vidurio puolėją nugvelbęs Šaras tikrai turės idėjų, kaip išnaudoti šio 212 cm aikštę išplečiančio turko geriausias savybes. Galbūt išvysime ir šiek tiek Kauno „Žalgirio“ repertuaro, kai Paulius Jankūnas liūto dalį taškų susirinkdavo „pick and pop“ situacijose – po užtvaros nekirsdavo į baudos aikštelę, o atsitraukdavo ties tritaškiu.
„Barca“ dar laukia vieno labai svarbaus sprendimo – dėl karjeros pabaigos nėra apsisprendęs 41-erių Pau Gasolis. Jo patirtis labai praverstų ypač svarbiausiose Eurolygos kovose.
Reikia nepamiršti, kad katalonus kamuoja finansinės problemos. Jei šis pūlinys sprogtų sezono metu, „Barcelona“ gali turėti labai rimtų problemų – neseniai skelbta apie lyderio Nikola Mirotičiaus nenorą susimažinti atlyginimą.
Tačiau jei viskas klostysis pagal planą, „Barca“ be problemų gali finišuoti pirma reguliariajame sezone ir įšokti į finalo ketvertą.
Miuncheno „Bayern“
Sudėtis. Gynėjai: Nickas Weilleris-Babbas, Corey Waldenas, Joshua Obiesie, Ognjenas Jaramazas, Jasonas George‘as, Andreasas Obstas, Nihadas Dedovičius, Žanas Šiško, Darrunas Hilliardas. Puolėjai: DeShaunas Thomasas, Vladimiras Lučičius, Paulas Zipseris, Augustine‘as Rubitas, Marvinas Ogunsipe, Gavinas Schillingas. Centrai: Othello Hunteris, Leonas Radoševičius.
Treneris. Andrea Trinchieri.
Vieta praėjusį sezoną. 5.
Komandos žvaigždė. Vladimiras Lučičius.
Žaidėjas, kurį verta stebėti. Darrunas Hilliardas.
Apžvalga. Praėjusiame sezone ekspertus tildę vokiečiai dabar neatrodo tokie grėsmingi. Išvyko komandos galingasis duetas Wade‘as Baldwinas ir Jalenas Reynoldsas, bet pamaina neįtikina.
Puolime „Bayern“ varikliais turėtų būti trys amerikiečiai – Nickas Weilleris-Babbas, Corey Waldenas ir Darrunas Hilliardas. Pastarasis persikėlė iš Maskvos CSKA ir vasarą domino Kauno „Žalgirį“.
Priekinėje linijoje trūksta tokio dominuojančio kūno, koks buvo J. Reynoldsas. Othello Hunterio geriausi metai jau praeityje ir pagrindinės užduotys bus gynyboje. A. Rubitas atvirkščiai – gali sublizgėti puolime, bet nepasižymi staigumu ir tvirtu kūnu kitoje aikštės pusėje.
Didžiausias ekipos laimėjimas, kad vasarą pavyko susitarti su ekscentriškuoju strategu Andrea Trinchieri. Daug kas abejojo „Bayern“ ir praėjusiais metais, bet italas rado būdų atskleisti ir tokius žaidėjus kaip Paulas Zipseris, o Vladimirui Lučičiui apskritai tai buvo karjeros sezonas.
Apibendrinant, „Bayern“ pagilino savo sudėtį, bet potencialas – miglotas. Komandoje vėl yra abejotinų charakterių – DeShaunas Thomasas ar Corey Waldenas. Treneriui reikės vel sukti galvą, kaip paversti šiuos žaidėjus komanda. Vokietijos klubas gali laviruoti ties atkrintamųjų riba, bet kad ją peržengtų reikės „X faktoriaus“.
Stambulo „Fenerbahče“
Sudėtis. Gynėjai: Sehmusas Hazeris, Marialas Shayokas, Ismetas Akpinaras, Melihas Mahmutoglu, Nando De Colo, Pierria Henry, Marko Guduričius. Puolėjai: Metecanas Birsenas, Tarikas Biberovičius, Yigitas Onanas, Dyshawnas Pierre‘as, Achille Polonara. Centrai: Danilo Barthelis, Janas Vesely, Devinas Bookeris, Ahmetas Duverioglu.
Treneris. Aleksandras Džordževičius.
Vieta praėjusį sezoną. 7
Komandos žvaigždė. Nando De Colo.
Žaidėjas, kurį verta stebėti. Achille Polonara.
Apžvalga. „Fenerbahče“ praėjusiais metais eksperimentavo ir nudegė – NBA stiliaus krepšinį diegęs vyriausiasis treneris Igoris Kokoškovas neatnešė nei Eurolygos finalo ketverto, nei Turkijos lygos trofėjaus.
Kokybės šioje komandoje pernai tikrai netrūko ir galima teisintis koronaviruso sujaukta rotacija Eurolygos ketvirtfinalyje prieš Maskvos CSKA. Vis tik vadovai matyt prisiminė ir pirmą sezono pusę, kai „Fenerbahče“ pralaimėjo eilę rungtynių paeiliui ir rikiavosi toli nuo aštuntuko.
Naujas treneris A. Džordževičius propaguoja europietišką krepšinį ir pasižymės griežtesnėmis taisyklėmis. Su Serbijos rinktine kelis medalius nuskynęs strategas turės ir gan įvairių pasirinkimų puolime.
Gynėjų linija atrodo verta finalo ketverto – savo dieną 30 taškų supurtyti gali tiek Nando De Colo, tiek Pierria Henry, tiek Marko Guduričius. Labai universaliai atrodo priekinė linija, kurioje tikrais pasirinkimais bus Devinas Bookeris arba Janas Vesely.
Svarbiausia jungiamoji dalis šioje grandinėje – Achille Polonara. Iš Vitorijos „Baskonia“ atvykęs italas dažniausiai rungtyniauja sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje, bet jo įgūdžiai puikiai tinka gynyboje tiek prieš lengvuosius kraštus, tiek prieš vidurio puolėjus. Žinant, koks svarbus krepšinyje yra universalumas šiais laikais, A. Polonara yra svarbiausias Stambulo ekipos laimėjimas šią vasarą.
Klausimą keliantys atrodo vietiniai žaidėjai, kurie Eurolygos lygio dar tikrai nėra priaugę. Taip pat, treneris A. Džordževičius prieš tai treniruotuose klubuose turėjo nemažai konfliktų. Dažniausiai tai būdavo ginčai su komandos administracija.
„Fenerbahče“ šiame etape svarbiausia yra stabilumas. Sveikata, žaidėjų susikalbėjimas turi būti tobulinamas viso sezono metu. Jei tai įvyks, Turkijos ekipa turėtų atsidurti atkrintamosiose.
Vilerbano ASVEL
Sudėtis. Gynėjai: Elie Okobo, Chrisas Jonesas, Paulas Lacombe‘as, Antoine‘as Diot, Kymany Houinsou, Matthew Strazelis. Puolėjai: Raymaras Morganas, Charlesas Kahudi, Dylanas Osetkowskis, Davidas Lighty, Williamas Howardas. Centrai: Victoras Wembanyama, Youssoupha Fallas, Kostas Antetokounmpo.
Treneris. TJ Parkeris.
Vieta praėjusį sezoną. 14.
Komandos žvaigždė. Youssoupha Fallas.
Žaidėjas, kurį verta stebėti. Victoras Wembanyama.
Apžvalga. Prancūzijos krepšinio flagmanas beveik kiekvieną vasarą išsitraukia zuikį iš kepurės. Jei zuikis būtų jaunas, labai talentingas žaidėjas, o kepurė – jaunimo akademija. Taip nutiko ir šįkart.
Theo Maledoną į NBA išleidęs klubas daug vilčių deda į 17-metį Victorą Wembanyamą – prognozuojamą top trejetuko šaukimą 2023-ųjų naujokų biržoje. 220 cm vidurio puolėjas yra toks universalus, kad sėkmingai gali pažaisti ir vienas prieš vieną ties perimetru. Ko gero, tai bus vienintelė priežastis, kodėl lietuvis norės įsijungti ASVEL rungtynes artėjantį sezoną.
Taip, ASVEL ir vėl surinko įspūdingų gabaritų komandą, bet išskirtinio talento rasti sunku. Chrisas Jonesas nebuvo vedantis žaidėjas „Maccabi“, kaip ir Y. Fallas nebuvo „Baskonia“ komandoje. Abu jie turėtų tapti TJ Parkerio puolimo schemų ašimi, bet ar tai bus pergalių receptas – labai abejotina.
33-erių Raymarą Morganą vos prisijungus prie ASVEL pakirto trauma, jų neišvengia ir pastaruosius sezonus kamuojamas prancūzas Paulas Lacombe‘as. Įdomus pirkinys atrodo Dylanas Osetkowskis – puolėjas pernai rungtyniavo Vokietijoje, Ulmo „Ratiopharm“. Europos taurėje jis štampavo po 17,9 taško, o vietinėse pirmenybėse – po 13,2 taško.
Kažkiek užsienio žiūrovų dėmesio ekipa susilauks dėl atvykusio Kosto Antetokounmpo, Giannio brolio. Tačiau tai toli gražu nėra tas pirkinys, kuris leistų prancūzams kovoti dėl patekimo į Eurolygos atkrintamąsias.
Tel Avivo „Maccabi“
Sudėtis. Gynėjai: Scottie Wilbekinas, Keenanas Evansas, Kameronas Tayloras, Johnas Dibartolomeo, Benas Harushas, Yiftachas Zivas. Puolėjai: Angelo Caloiaro, Derrickas Williamsas, Ozas Blayzeris, Jamesas Nunnally. Centrai: Jalenas Reynoldsas, Romanas Sorkinas, Jake‘as Cohenas, Ante Žižičius.
Treneris. Ioannis Sfairopoulos.
Vieta praėjusį sezoną. 13.
Komandos žvaigždė. Scottie Wilbekinas.
Žaidėjas, kurį verta stebėti. Derrickas Williamsas.
Apžvalga. „Maccabi“ kelis praėjusius sezonus priiminėjo prastus sprendimus – kvietėsi individualiai stiprius, gan nežinomus amerikiečius. Negali sakyti, kad situacija iš esmės kitokia ir šiemet.
Keenanui Evansui ir Kameronui Taylorui tai bus pirmasis sezonas Eurolygoje. Prieš tai Izraelyje ir Vokietijoje jie buvo labai ryškūs, bet puikiai suprantame, kad tai nėra pats aukščiausias lygis. Gynėjų linijoje lyderiu vėl bus Scottie Wilbekinas, kuriam puolime rankos dažniausiai yra visiškai atrištos.
Labiau verta išskirti, kaip puikiai „Maccabi“ pasidarbavo komplektuodama priekinę liniją. Derrickui Williamsui per keturis sezonus Eurolygoje, tai bus jau ketvirtoji komanda. Vis tik universalus puolėjas prie gero trenerio gali tapti esmine figūra šioje komandoje.
Jalenas Reynoldsas turėtų tapti pagrindiniu komandos vidurio puolėju. Būtent to ir reikėjo šioje pozicijoje „Maccabi“ klubui, kuris pernai neturėjo tokių užtikrintų pasirinkimų šioje pozicijoje. Amerikietis savo fizine jėga bus problema visoms Eurolygoms ekipoms, o prireikus daugiau žaidimo perimetre galima leisti Ante Žižičių arba Jake‘ą Coheną.
Resursų dar stiprintis klubas turi ir tai jau įrodė. A. Žižičius iškrito iš rikiuotės bent šešioms savaitėms, o lopyti spragas atvyko Mathiasas Lessortas. Praėjusį sezoną Europos taurėje jis rinko po 12,5 taško ir su „Monaco“ nuskynė bilietą į Eurolygą.
Ioannis Sfairopoulos yra tikrai neblogas treneris Eurolygoje. Taip, „Maccabi“ žaidimas pernai buvo prastas, bet dabar graikas savo rankose turi neblogus įrankius. Jei treneriui pavyks išspausti vos daugiau nei šie žaidėjai gali, nenustebintų Izraelio krepšinio flagmano atsidūrimas tarp aštuonių stipriausių.
Aišku, reikės valdyti ir S. Wilbekiną, kuris per dažnai pameta galvą. Jei amerikietis bus tarp rezultatyviausių Eurolygos žaidėjų, o „Maccabi“ toli nuo atkrintamųjų – galbūt I. Sfairopoului ne vieta Tel Avive?