Didžiosios Britanijos delegacijai, vykstančiai į Pekino olimpines žaidynes, dėl saugumo priežasčių buvo įsakyta nesinaudoti savo asmeniniais mobiliaisiais telefonais.
Bijant, kad Kinijos pareigūnai klausysis telefono pokalbių, buvo nurodyta naudotis vienkartiniais mobiliaisiais telefonais, praneša „Telegraph“.
Didžioji Britanija jau anksčiau buvo įspėjusi, kad Kinijos valdžia nesivaržys imtis įvairių veiksmų, kad tik išgautų jiems reikalingą informaciją. Saugumo pareigūnai informavo britų delegaciją, jog kinai „įprasta tvarka“ gali klausytis telefoninių pokalbių.
Kai yra skambinama įprastu mobiliuoju telefonu, signalas yra siunčiamas oro bangomis. Kinijos žvalgybos pareigūnai, naudodami specialias klausymosi stotis, gali prisijungti prie dažnio ir slapta klausytis pokalbio.
Kartą susekus pokalbį, jo unikalus numeris būtų išsaugomas ir vėliau jį būtų galima sekti po visą pasaulį. Tai reiškia, kad telefonas daugiau niekada nebebūtų saugus.
Delegacijos nariai taip pat buvo įspėti, kad privatūs pokalbiai išvis neturėtų vykti telefonu.
Saugumo pareigūno Mike Morano teigimu, „būtų naivu manyti, kad kinai nesiklausys pokalbių”. „Reikia pasiruošti, kad pokalbyje dalyvaus trys žmonės”, - pridūrė jis.
Totalitarinio režimo praktika
Kontrolė, sekimas, cenzūra Kinijoje niekada nebuvo naujiena, tačiau, pasak „Amnesty International“ vadovybės, Olimpinės žaidynės apskritai blogina žmogaus teisių padėtį Kinijoje.
Kinija yra žadėjusi, jog kaip tik dėl Olimpinių žaidynių pačios esmės bus paisoma žmogaus teisių, užtikrinama laisva žiniasklaida, geresnė sveikatos ir švietimo priežiūra, tačiau „Amnesty International“ sako, jog padėtis šalyje yra netgi priešinga.
Nors Kinijos valdžia internetu platinamą turinį ir taip filtruoja įvairiomis technologijomis, vis dėlto buvo spėjama, kad šalies valdžia griebsis didesnės internetinės cenzūros. Kontroliuoti internetu sklindančią informaciją greitu laiku bus tas pats, kas kovoti su vėjo malūnais, Kinija neketina pasiduoti – šalis į informacinės cenzūros sektorių yra įtraukusi labai daug IT specialistų.
Nors diena iš dienos vis daugiau Kinijos gyventojų naudojasi internetu, šalies vadovybė atkakliai imasi griežtos jo kontrolės.
Kinijos vyriausybė yra uždraudusi prieigą prie tų interneto tinklalapių, kuriuos ji laiko priešiškais sau: pavyzdžiui, yra blokuojama prieiga prie svetainių, kurios pritaria Tibeto nepriklausomybei nuo Kinijos arba propaguoja amerikietišką demokratiją.
Kinijos technologijų ministras Wanas Gangas yra sakęs, kad Olimpinių žaidynių metu galimybės naudotis internetu bus maksimalios, tačiau neužtikrino, kad cenzūros bus atsisakyta, esą tik taip bus galima apsaugoti šalies jaunimą nuo žalingos jiems informacijos.