Rungtyniauta pusės maratono (21,097 kilometro), dešimties ir penkių kilometrų bėgimo, šiaurietiškojo ėjimo varžybose. Jauniausi varžybų dalyviai įveikė vieną kilometrą, būrys jaunų šeimų su vaikučiais vežimėliuose taip pat dalyvavo komandinėse vieno kilometro varžybose. Renginio organizatorė įmonė „General Financing“ parengė vaizdingą trasą: greta Bernardinų (Lukos) ežero ir netgi per ežerą – naujuoju pėsčiųjų tiltu į Varnikų gyvenvietę ir atgal. Keliose trasos vietose bėgikus ir sirgalius pasitiko nuotaikingi Trakų meno mokyklos Saksofonų kvarteto ir Varinių pučiamųjų instrumentų ansamblio muzikantai.
Ištvermės egzaminas ir galimybė sužinoti nauja
„Trakų pusmaratonis“ pirmą kartą surengtas prieš metus. Šiemet renginyje dalyvavo beveik 2 tūkst. dalyvių, juos palaikyti į Trakus atvyko keletas tūkstančių sveikai bei aktyviai gyvensenai neabejingų sirgalių.
Startą šeimų vieno kilometro komandinių varžybų dalyviams davė sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis. Šiais, Vaikų sveikatos metais, ministras linkėjo gerovės bei puikios sveikatos vaikams, šeimoms ir visai visuomenei. V. Andriukaitis lankėsi renginio aikštėje įkurtame sveikatingumo žinių bei paslaugų miestelyje. Čia buvo galima susipažinti ir su Sveikatos apsaugos ministerijos bei Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro (SMLPC) parengtomis sveikatingumo edukacijos programėlėmis, atlikti testus. (Sveikatos apsaugos ministerija bei Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras – vieni iš renginio informacinių rėmėjų.)
Specialistai teikė sveikatos stiprinimo, mitybos, fizinio aktyvumo konsultacijas, matavo kraujospūdį, skaičiavo ir įvertino kūno masės indeksą, mokė pirmosios pagalbos metodikų, patarė, kaip geriau karštuoju metų laiku malšinti troškulį, apsisaugoti nuo erkių ir kt. Vaikai SMLPC palapinėje dalyvavo „Mitybos piramidės“ piešimo pamokėlėje, o suaugusieji itin domėjosi kūno sudėties „analizatoriumi“ – metodu, kurį demonstravo ir testus atliko Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai. Pristatyti naujausi SMLPC leidiniai „Sveikatos mokymas. Mokymo metodų praktinis panaudojimas mokant pirmosios pagalbos“, „Mokykimės gyventi kintančio klimato sąlygomis“ ir kiti. Naudinga informacija ir patarimai dalyti ir kaip lankstinukai „Širdis“, „11 paprastų patarimų pradedančiam mankštintis ar sportuoti“, „Sveikos ir laimingos senatvės paslaptis – judėjimas“, „Mokomės būti saugūs pėstieji“ ir kt. SMLPC specialistai pataria: mankštinimasis – būtinas užsiėmimas, kurio metu siekiama svarbių asmeninių tikslų.
Pradedantiesiems bėgioti savo sveikatos labui patariama krūvį didinti pamažu, bėgimo atkarpas derinti su spartaus ėjimo atkarpomis, pastarąsias ilgainiui trumpinant, o lengvo bėgimo – didinant. Svarbu fizinį aktyvumą derinti su poilsiu ir visaverte mityba. Pakankamai vandens, daugiau daržovių ir mažiau riebalų – šie ir kiti sveikos gyvensenos principai aktyviems žmonėms ypač svarbūs. Didinant bendrą fizinį aktyvumą, tuo pačiu ir aerobinį darbingumą, reikia ir tinkamos, ilgalaikės ir pakankamo kaloringumo dietos.
Ne greitis, o laikas, praleistas bėgimo takelyje, teikia sveikatos
Bėgimas dėl palyginti nesudėtingo krūvio dozavimo yra vienas prieinamiausių reguliaraus fizinio aktyvumo būdų įvairaus amžiaus ir fizinio pasirengimo žmonėms. Pasak „Trakų pusmaratonio“ dalyvės Renatos, bėgimas jau dešimt metų yra jos gyvenimo dalis. Bėgioti pradėjo būdama 23-ejų, šiuo metu, treniruotėms skirdama po valandą keletą kartų per savaitę, ji smagiai įveikė ketvirtį maratono. Tai pasirengimas artėjantiems rimtesniems startams. Būtent žinios ir disciplina, pabrėžia jauna moteris, leidžia gerai jaustis ir pasirengti tokiam jėgų patikrinimui kaip „Trakų pusmaratonis“. 53 metų Rimo sportinės karjeros ir aktyvios gyvensenos stažas – 45 metai. „Bėgu, nes negaliu nebėgti! Dešimt kilometrų bėgte man nėra sunkus darbas, o malonumas, nors specialiai nesirengiau, – dalijosi varžybų įspūdžiais vilnietis. – Kai fizinis krūvis reguliarus, visa gyvensena tampa paprastesnė, racionalesnė, nėra pagundų smaližiauti. Bėgimas teikia geros nuotaikos, ugdo valią, neleidžia aptingti ir apsunkti.“ Rimui antrino jaunesni jo varžovai Darius ir Audrius: „Laikas bėgimo takelyje arba futbolo aikštėje yra tarsi priminimas kūnui, jog tingėti nėra naudinga.“ Dalyviai, pergalės, dovanos
Dauguma „Trakų pusmaratonio“ svečių – iš Lenkijos ir Baltarusijos. Dalyvavo ir Japonijos bei Naujosios Zelandijos piliečių; iš viso – šešiolikos šalių atstovai.
Pusę maratono įveikė pusšimtis dalyvių, o nugalėtoju tapo Jurij Kaptserau iš Baltarusijos. Jis distanciją įveikė per valandą ir septynias minutes. Rasa Drazdauskaitė – greičiausiai pusę maratono nubėgusi moteris (per valandą ir septyniolika minučių). 10,5 kilometrų rungtyje, aplenkę šešis šimtus dalyvių, nugalėtojo Justinas Beržanskas (bėgimo takelyje užtruko 33 minutes) ir Renalda Kergytė (37 min., 30 sek.). Penkių kilometrų trasoje greičiausi buvo Paulius Bieliūnas (17 min., 13 sek.) ir Simona Janavičiūtė (22 min., 20 sek.).
Sėkmingai įvairiose rungtyse startavo Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojų ir jų šeimų komanda.
Visiems dalyvavusiems įteikti originalūs rankų darbo atminimo medaliai, absoliutiems bei amžiaus grupių nugalėtojams išdalytas 15 tūkst. litų prizinis fondas.
Kitąmet bėgimo profesionalai bei aktyvios gyvensenos mėgėjai „Trakų pusmaratonyje“ laukiami gegužės 10 dieną.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Danguolė Andrijauskaitė