„Tuos varžovus, kuriuos anksčiau lenkdavome puse valties korpuso, dabar mus lenkė puse korpuso. Trimis rankomis negali aplenkti varžovų, kurie irkluoja keturiomis rankomis“, - sako E. Ramanauskas.
Jo porininko A. Lanko traumos jau praeitis ir irkluotojai netausodami jėgų lieja prakaitą treniruotėse ir rengiasi rugpjūčio 19 dieną Milane prasidėsiančiam pasaulio čempionatui, kur bus dalijami kelialapiai į 2016 m. Rio de Žaneiro olimpines žaidynes. Dvivietė varžysis 200 m sprinto distancijoje.
„Mūsų vienintelis tikslas ir svajonė – dalyvauti olimpiadoje“, - sutartinai tvirtina 29 metų A. Lankas ir E. Ramanauskas, kuriam pasaulio čempionato išvakarėse sukaks 30 metų.
„Kaip vyksta pasirengimas po trijų savaičių prasidėsiančiam pasaulio čempionatui?, - paklausėme paskutinę treniruočių stovyklą prieš planetos pirmenybes pradėjusių irkluotojų.
A. Lankas: dvi savaites treniruosimės Trakuose. Kasdien vyksta po dvi treniruotes, per savaitę turime vos vieną laisvą dieną. Paskutinę savaitę prieš pasaulio čempionatą mažinsime krūvius ir persikelsime į Šiaulius.
E. Ramanauskas: Trakuose treniruojasi ir kitas Europos čempionato prizininkas Ignas Navakauskas, ne kartą išbandėme jėgas ir vienvietėse baidarėse. Gerai, kad stovykloje turim pajėgių kolegų, su kuriais varžantis reikia atiduoti visas jėgas. Apie sportinę formą kol kas sunku ką nors sakyti, nes esam nuovargio fone.
Ar jaučiate traumos padarinius, ar sveikata leis visa jėga startuoti pasaulio čempionate?
A. Lankas: rankoje visiškai nebuvo jėgos. Lankiausi pas keturis ar penkis specialistus, bet tikslių priežasčių taip ir nenustatė, įtarė nervų uždegimą. Reabilitacija truko ilgai. Jeigu ne priešolimpiniai metai, būčiau ilsėjęsis, bet reikia kovoti dėl olimpinio kelialapio ir treniravausi tokiu pačiu krūviu kaip ir sveiki kolegos. Ar tai geras sprendimas, negaliu atsakyti. Jeigu iškovosime kelialapį, sakysiu, kad elgiausi teisingai. Irkluojant nebejaučiu traumos padarinių, manau, kad viskas atsistatė bent jau 90 proc. Dar turime tris savaites, tikiu, kad būsiu visiškai pasirengęs.
E. Ramanauskas: nežinau kiek Aurimo trauma atsilieps galutiniam rezultatui, prognozoti sunku. Jam yra ir papildomas psichologinis spaudimas. Jis daug dirba, stengiasi, o trauma trukdo pasiekti rezultatą ir viską apvertė aukštyn kojom. Bet tikimės, viskas bus gerai.
Kiek dviviečių baidarių pasaulio čempionate iškovos kelialapius į olimpiadą?
A. Lankas: į olimpiadą pateks šešios geriausios valtys. Bet tai nėra asmeniniai kelialapiai, jie atitenka ne konkretiems sportininkams, o šaliai. Užtektų pakartoti praėjusių metų rezultatą, kai pasaulio čempionate užėmėm penktą vietą. Aišku, norisi laimėti medalį, bet pagrindinis tikslas – patekti ten, kur dar niekada nedalyvavome – į olimpiadą.
E. Ramanauskas: jau keleri metai mūsų tikslas vienas – olimpinis kelialapis. Laukia labai sunki kova, nes visi nori to paties. Pernai valtis finiše skyrė vos keli centimetrai, šiais metais laukia dar atkaklesnė kova. Jeigu susitvarkysime su visomis traumomis ir pasieksime optimalią sportinę formą, tikiu, kad būsime išsvajotame šešetuke.
Ar pasvajojate ir apie pasaulio čempionato medalius?
E. Ramanauskas: sezonas prasidėjo puikiai. Net nesitikėjome, kad Europos čempionate aplenksime olimpinius čempionus rusus. Bet Aurimui sušlubavo sveikata ir pasirengimas nuėjo „šuniui ant uodegos“. Bet dabar viskas gerai ir esame pasirengę kovoti dėl medalių.
A. Lankas: Europos čempionate įrodėme, kad esame pajėgūs kovoti dėl medalių. Kažkada galvojom, kad rusų niekas negali aplenkti, bet jėgos išsilygino. Yra daug panašaus pajėgumo varžovų ir viską lems smulkmenos, vienas neteisingas yris ir gali likti be medalio. Reikia tikėti savo jėgomis, nes turim potencialo ir „parako“.
Jeigu nepavyks pasaulio čempionate iškovoti olimpinio kelialapio, ar bus dar kitų galimybių?
A. Lankas: kitų metų gegužės mėnesį vyks atrankos turnyras, ten dalyvaus tie Europos irkluotojai, kurie neturi kelialapių. Bet į olimpiadą pateks tik atrankos varžybų nugalėtojai, todėl bus daug sunkiau. Dėl to, visas mūsų dėmesys – pasaulio čempionatui ir apie atsarginius variantus negalvojame.
Kiek Lietuvos baidarių ir kanojų irkluotojų gali iškovoti olimpinius kelialapius?
A. Lankas: manau, kad visi lyderiai esame pajėgūs iškovoti kelialapius. Bet daug lems psichologija, ypač pusfinalio plaukimuose. Į finalą pateks pusfinalyje dvi pirmąsias vietas užėmusios valtys. Kiekviename pusfinalyje yra 4-5 varžovai, kurie pajėgūs patekti tarp dviejų stipriausių, todėl kiekvienas yris yra lemiamas. Bent jau man taip atrodo, kad finale įtampa ne taip slegia, o pusfinalyje klaidos kaina yra didesnė.
E. Ramanauskas: prieš sezoną sakiau, kad į olimpiadą pateks kanojų ir baidarių vienvietės 200 m sprinte, baidarių dvivietės 500 m ir 1000 m distancijose. Jeigu sėkmė bus mūsų pusėje, jeigu neturėsime sveikatos problemų, turime visas galimybes kitų metų olimpiadoje išvysti šešis baidarių ir kanojų irkluotojus. Aš esu optimistas.