Birželio 13-15 dienomis Vilniuje, Šarūno Marčiulionio krepšinio akademijoje, vyks 4-asis Lietuvos stalo teniso kadetų ir mini kadetų atvirasis čempionatas, skirtas žaidėjai ir trenerei Bronei Balaišienei (1921-1983 m.) atminti. Tradiciniu tapusiame turnyre, kuris įtrauktas į Europos stalo teniso sąjungos ir Tarptautinės stalo teniso federacijos kalendorių, dalyvaus 12 šalių atstovai iš Norvegijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, Olandijos, Čekijos, Lenkijos, Latvijos, Estijos bei Lietuvos.
Vienos daugiausiai šios sporto šakos čempionų išugdžiusios B. Balaišienės garbei skirtas turnyras pirmą kartą surengtas 1986 m., jame dalyvavo tik Vilniaus miesto moksleiviai. Vėliau turnyras tapo respublikiniu, o ilgainiui išsivystė į tarptautinio masto renginį, dabar skaičiuojamas jo reitingas, teigiama pranešime spaudai.
„Šis turnyras – vienas svarbiausių Lietuvos stalo teniso įvykių. Tai ne tik paminėjimas, bet ir labai naudingos varžybos jauniesiems šalies stalo tenisininkams, kurie turės progą išmėginti jėgas su pajėgiais sportininkais iš kitų valstybių. Visa tai – didžiulė meistriškumo mokykla ir žaidėjams, ir treneriams“, – teigė Lietuvos stalo teniso asociacijos (LSTA) prezidentas Rimgaudas Balaiša, džiaugdamasis, jog prie turnyro prisijungė naujos šalys – Olandija, Švedija ir Čekija.
Susirinkusiems stebėti kovų bus puiki proga išvysti jaunuosius šalies talentus Medardą Stankevičių ir Rimą Lesiv (U-15 grupė), dėl prizinių vietų besigrumsiančius ir asmeninėse, ir komandinėse varžybose. Staigmenų gali pateikti ir mažosios Lietuvos žvaigždutės jaunesnėse amžiaus grupėse.
Stovėjo prie ištakų
1939–1957 m. žaidusi B. Vitartaitė-Balaišienė pelnė 27 aukso medalius Lietuvos čempionatuose, buvo daugkartinė Sovietų Sąjungos čempionė, treniravo Sovietų Sąjungos merginų ir suaugusiųjų rinktines. Trenerė padėjo skleistis ne vienam sporto talentui.
Tarp B. Balaišienės mokinių – vienintelė iki šiol pasaulio čempionė komandinėse varžybose su TSRS rinktine, Sovietų Sąjungos čempionė dukra Laima Balaišytė-Amelina, daugkartinis Lietuvos čempionas sūnus R. Balaiša, daugkartinės Lietuvos čempionės Deimantė Semaškaitė-Juocevičienė ir Nijolė Baronaitė-Adomėlienė, daugkartinė Sovietų Sąjungos ir Europos jaunių merginų čempionė Nijolė Ramanauskaitė-Kurdzikauskienė, Europos jaunių vaikinų čempionas Mironas Krejeris, Sovietų Sąjungos jaunių ir jaunučių čempionas Romas Miknevičius, daugkartinis Lietuvos čempionas Zbignevas Rusakevičius.
„B.Balaišienė stovėjo prie Lietuvos stalo teniso ištakų. Galbūt ne pačioje pirmoje eilėje – nes prieš tai turėjome korifėjus Vilių Variakojį, Vladą Dzindziliauską, bet po jų buvo ji“, – mamą prisimena R.Balaiša, kurį nuo pat ankstyvos vaikystės lydėjo stalo teniso kamuoliuko bumbsėjimas.
Gija nenutrūksta
Gimusi Panevėžyje, stalo teniso subtilybių ji mokėsi pati, o vėliau tapo V.Variakojo auklėtine. Trenerės amato B.Balaišienė pati ėmėsi 1950 m. jau gyvendama Vilniuje.
„Ji visuomet buvo labai energinga ir atsidavusi savo mylimajai sporto šakai. Viena iš tų žmonių, kuri svariai prisidėjo prie šalies stalo teniso vystymosi ir klestėjimo, ypač 6-7 dešimtmečiuose“, – pasakojo LSTA prezidentas. Lietuvos stalo tenisininkai yra iškovoję apie 50 aukso medalių Sovietų Sąjungos čempionatuose bei nugalėję TSRS tautų Spartakiadoje – to padaryti nėra pavykę jokiai kitai sporto šakai.
Mamos meilė stalo tenisui įkvėpė ir patį R.Balaišą, jau 20 metų siekiantį populiarinti stalo teniso šaką Lietuvoje. Paklaustas, ar lietuviai vis dar prisimena B.Balaišienę, LSTA prezidentas džiaugėsi, jog prisiminimai, ypač senosios kartos atmintyje, tebeišliko. „Kartais sutinku žmones gatvėje ir jie man pasakoja, kaip treniruodavosi pas mano mamą. Tuo laiku kone trečdalis Vilniaus buvo išbandę šią sporto šaką“, – sakė jis. B.Balaišienės meistriškumo gija nenutrūksta – R.Balaiša atskleidė, jog turnyre Vilniuje varžysis ir keletas jos paskutiniųjų auklėtinių atžalų.
„Tikimės, kad šis turnyras bus postūmis jauniesiems stalo tenisininkams. Stalo tenisas yra dinamiška sporto šaka, ji keičiasi. Viskas yra kitaip nei buvo prieš 20 metų, judame į priekį. Puoselėjame šį renginį ir tikimės, kad ateityje jis sulauks dar didesnio susidomėjimo“, – pažymėjo R.Balaiša.