Iš pasaulio čempionato stebuklų tikėtis taip pat neverta?
20-metė plaukikė Švedijoje nepateko nė į vienos rungties finalą. Lietuvė šeštadienį, plaukdama 200 metrų laisvuoju stiliumi, liko devinta, o 50 metrų peteliške – 45-a. Sekmadienį R. Meilutytė savo mėgstamoje 50 metrų plaukimo krūtine rungtyje užėmė 11-ąją vietą. Pirmadienį Rūta plaukė 50 metrų laisvuoju stiliumi. Jos rezultatas – 22-as.
„Pastarosios varžybų Stokholme dienos buvo tikrai įdomios! Buvo puiku pamatyti, kaip mano kūnas jaučiasi ir reaguoja į ilgiausią kol kas darytą stovyklą aukštikalnėse! Džiaugiamės gavę vertingos informacijos ir patirties! Noriu visiems padėkoti už palaikymą ir laukiu toliau tęsti darbą ir pasiruošimą pasaulio čempionatui!“, – socialiniame tinkle „Instagram“ geros nuotaikos nestokojo Rūta.
Pasak Lietuvos plaukimo federacijos (LPF) prezidento Emilio Vaitkaičio, išsamesnes varžybų išvadas bus galima daryti tada, kai R. Meilutytė ir jos naujasis treneris kaunietis Paulius Andrijauskas grįš iš Stokholmo.
„Rezultatai prastoki. Tačiau Rūta į Švediją vyko tiesiai iš aukštikalnių Jungtinėse Amerikos Valstijose. Taigi matome organizmo atsaką į krūvius. Vis dėlto, norėtųsi tikėti, kad viskas neturėtų būti taip prastai“, – mano E. Vaitkaitis.
Jo teigimu, Rūta aukštikalnėse dar nėra buvusi. „Dabar Stokholme greičio nėra, bet svarbu, kad treneriai atliktų išsamią analizę“, – tv3.lt akcentavo E. Vaitkaitis.
Prezidento nuomone, tokiems rezultatams įtakos turėjo ir R. Meilutytės karjeros pauzė po praėjusių metų Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių. Tačiau E. Vaitkaitis įsitikinęs, kad Rūta priėmė gerą sprendimą, iš trenerio brito Jono Ruddo globos pereidama į lietuvio P. Andrijausko rankas.
„Trenerį reikėjo keisti ir anksčiau, – neabejoja E. Vaitkaitis. – Be to, visos aplinkybės susidėliojo. J. Ruddas gavo puikų pasiūlymą iš Airijos plaukimo federacijos. Keliai išsiskyrė natūraliai. O ar tai klaida, ar ne – niekas nežino. Jei būtų galima sulyginti kelis variantus ir pamatyti kokie to rezultatai, būtų kitaip. Tačiau tai nerealu. Nedėkime visų taškų ant i raidžių – palaukime vasaros ar net Olimpinių žaidynių.“
Svarbiausias R. Meilutytės sezono startas – pasaulio plaukimo čempionatas Budapešte, vyksiantis liepos 23–30 dienomis.
„Rūtos plaukimo technikoje, treniruočių procese įvedama daug naujovių. Taigi Pasaulio čempionatas taip pat gali būti ne toks, kokio visąlaik iš Rūtos tikimasi“, – įspėjo E. Vaitkaitis.
Buvo sunku žiūrėti į Rūtos finišą Rio
Buvęs plaukikas, Europos čempionatų prizininkas Vytautas Janušaitis situacijos Stokholme nedramatizuoja. Jo teigimu, tokiose varžybose sportininkai geriausių rezultatų nedemonstruoja, pasaulio rekordų nepasiekia.
„Plaukimo sezonas – ne krepšinio. Nėra taip, kad pasiruoši ir visus metus išlaikai vienodą formą. Prioritetai teikiami žiemai bei vasarai. Taigi šiuo metu Rūtos forma ir negali būti labai gera, – aiškino V. Janušaitis. – Padaryta klaida, kad Rūta tiesiai iš JAV aukštikalnių atvyko į varžybas. Pasikeitė daug laiko juostų. Atkeliavus vos ne parą, kitą dieną naivu tikėtis, kad organizmas atlaikys.“
Plaukikas prisiminė ir savo patirtį. Jam po treniruočių aukštikalnėse teko dalyvauti varžybose Europoje. Tačiau jos vyko po kelių dienų, tad savijauta po poilsio Lietuvoje buvo gera.
„Iš Rūtos rezultatų galima laukti nebent rytoj, kai ji šiek tiek pailsės. O gal ir ne, nes varžybos vyksta kasdien, laiko atsikvėpti nėra“, – svarstė Atėnų ir Pekino olimpinių žaidynių dalyvis.
Medalius Stokholme skinantis Danas Rapšys taip pat treniravosi aukštikalnėse. V. Janušaičio teigimu, Danas iš aukštikalnių grįžo anksčiau nei Rūta. Be to, panevėžietis turi talentą sėkmingai startuoti po fizinių krūvių.
Ar tokie auksinės žuvelės rezultatai rodo, kad tai – jos karjeros saulėlydis?
„Greičiau pradžios pabaiga. Jai dar tik 20 metų. Rūta, neabejotinai, talentinga. Kad ji, būdama 15-os, laimės medalių, niekas nesitikėjo. Tiesiog taip sukrito žvaigždės. Tačiau tai buvo prieš ketverius metus. Nuo 15-os iki 19-os žmogaus organizme, ypač moters, įvyksta daug pasikeitimų. Galbūt to proceso nepavyko suvaldyti, – analizavo V. Janušaitis. – Be to, kiek mačiau, ji prieš Rio de Žaneiro olimpiadą labai daug dirbo fiziškai, auginosi jėgą. Raumenų buvo per daug. Buvo labai sunku žiūrėti, kaip ji plaukia plaukia finišo link – antrus 50 metrų.“
Rezultatų Stokhlome nesureikšmino ir komunikacijos specialistas Rytis Sabas.
„Galiu pasakyti tik tek, kad Rūtos pasirodymas nėra nesėkmė. Tai tiesiog treniruočių procesas – keičiama technika, o tai greitai nevyksta. Daugiau komentuoti nenorėčiau, nes nesu specialistas“, – kalbėjo R. Sabas.
Pasak plaukimo trenerio Algimanto Juozaičio, Rūta, po Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių padariusi karjeros pauzę, atsigavo psichologiškai, grįžo pasitikėjimas savimi. Specialistas pastebėjo, kad mergina vėl atrado jėgų ir noro intensyviai dirbti.
A. Juozaitis mano, kad R. Meilutytei į naudą ir trenerių pasikeitimas.
„Nenoriu P. Andrijausko vertinti kaip profesionalo, nes nemačiau kaip jis dirba. Tačiau pažįstu jį. Tai – entuziastingas, užsispyręs vaikinas. Manau, Rūtai tinkamas treneris. Galbūt atitiko kirvis kotą, nes Rūta pas pirmąjį trenerį negrįžo“, – akcentavo A. Juozaitis.
Jis negailėjo kritikos ankstesniam Rūtos treneriui J. Ruddui: „Kai jis buvo Lietuvoje, mačiau, kad septintą ryte verčia daryti tokį apšilimą, kaip niekas pasaulyje nebeplaukia. Žmogus tokiu metu dar miega. Jis Rūta per daug užkalė. Seniai sakiau, kad J. Ruddas lietuvei netinka. Kaip paaiškėjo vėliau, jis nėra aukštos kvalifikacijos, daugelį metų užsiėmė tik administraciniu darbu, o Rūtos pergalės padėjo pastatyti naujų baseinų, sūkurinių vonių.“
A. Juozaitis iš R. Meilutytės ir toliau tikėsis medalių aukščiausio rango varžybose: „Turime taip manyti, jei ji nusprendė tęsti sportinę karjerą. Rūta negali tiesiog pasiplaukioti. Šešta, septinta ar kitos vietos jai nepriimtinos.“