„Jeigu ne Kęstutis, nežinia, kaip būtų susiklostęs mano gyvenimas ir mano karjera. Pasaulyje po tokios traumos sportuoti grįžo tik gal penki ar šeši sportininkai.“ – pokalbį apie netikėtai praėjusią savaitę išėjusį bene garsiausią šalies chirurgą prof. Kęstutį Vitkų pradeda krepšinio legenda Arvydas Sabonis.
Vieną ankstyvą 1987 m. pavasario rytą doc. Mečislovo Vitkaus – prof. Kęstučio Vitkaus tėčio – kabinete suskambo telefonas iš... Kremliaus. A. Saboniui Maskvoje, SSRS rinktinės treniruočių stovykloje, nutrūko dešinė Achilo sausgyslė. Operuoti buvo patikėta prof. Kęstučiui Vitkui. Operacija, kurios rezultatai rūpėjo visai Lietuvai, truko tris valandas, rašoma klinikos „VitkusClinic“ pranešime spaudai.
„Buvau treniruotėje, kai Sabui trūko Achilas. Ten, atrodo, nieko neįvyko. Nusiėmėme kamuolį, pradėjome bėgti, staiga garsas „pokšt“, – filme „Arvydas Sabonis. 11“ kalbėjo legendinis „Žalgirio“ krepšininkas Valdemaras Chomičius.
„Sabonio Achilo sausgyslės nutrūkimas salėje buvo kaip šakos lūžis. Ir šauksmas toks: „Vau!”. Sabonis sušuko per visą sale. Pribėgau, pridėjau ranką. Kartais kyla abejonių. Achilo sausgyslė – tai ne vinys, o daug skaidulų. Kartais būna du trečdaliai. 20, 30, 50, 70 procentų. Čia – 100 procentų. Viskas“, – kalbėjo SSRS rinktinės gydytojas Vasilijus Avramenko.
„Viskas pavyko puikiai. Tačiau likimas mėgsta pasišaipyti. Po trijų mėnesių pargriuvau ant laiptų. Nesuvokiama – ta pati Achilo sausgyslė plyšo antrą kartą! Sakau, skambinkit (Kęstučiui) Vitkui, lai galanda peilius, – prisiminė A. Sabonis. – Prof. K. Vitkus iš̌ Vilniaus į Palangą Arvydo pasiimti atskrido kukurūzniku – nedideliu lėktuvėliu. Antroji operacija buvo sudėtingesnė̇ už̌ pirmąją̨. „Prisimenu, jis toks užsispyręs sako: „Viskas, aš dabar taip susiūsiu, kad tu net norėdamas to Achilo nenusiplėši!“ Ir jis buvo visiškai teisus, – prisiminęs profesoriaus žodžius šyptelėjo A. Sabonis. „Daugiau niekas neplyšo, NBA gydytojai tik stebėjosi, kaip viskas tobulai susiūta, o aš profesionaliai sportavau dar 40-ties.“
Prof. K. Vitkus kartu su legendiniu krepšininku vyko ir į JAV, kur A. Sabonį reabilitacijai ir žaidimui pasikvietė Portlando krepšinio klubas. Operacinėje užsimezgusi draugystė tęsėsi kelis dešimtmečius iki pat lemtingosios Profesoriaus išėjimo dienos.
„Draugystė mūsų buvo kaip reikiant. Ir vakarai kartu, ir kelionės, ir žvejyba... Kęstutis buvo žmogus, šalia kurio norėjai būti, – dalinosi Arvydas Sabonis. – Jo energija buvo neapsakoma, jo optimizmas, humoro jausmas, erudicija. Kiekvienas bent kartą kalbėjęs su juo, supras, apie ką aš kalbu. Kęstutis buvo išskirtinis žmogus.“
A. Sabonio profesionalo karjera tęsėsi iki pat 2003-2004 metų sezono, kai atletas ištesėjo pažadą sugrįžti į Kauno „Žalgirį“. Prieš tai jis aštuonerius metus rungtyniavo pajėgiausioje pasaulio lygoje NBA.