„Aišku, reikia džiaugtis. Tai stipriausia visomis prasmėmis lyga ir Lietuvai – didžiulis įvertinimas, kai penki krepšininkai gali atstovauti mūsų šaliai NBA“, - tv3.lt kalbėjo Kauno „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas.
Šiais metais NBA Vasaros lygoje Las Vegase viešėjęs P. Motiejūnas neblogai pažįsta NBA virtuvę. Jis padėjo įvertinti visų lietuvių šansus ateinantį sezoną gauti daugiau minučių aikštėje, jų galimybes tobulėti ir tapti lyderiais, palygino NBA ir Eurolygą, „žmonių“ kalba paaiškino D. Motiejūno situaciją, pasvarstė, kuris lietuvis galėtų žengti arčiausiai titulo ir atskleidė, ar už Atlanto rado formulę, kaip laimėti Eurolygą ir LKL.
– Kaip vertinate lietuvių šansus būsimąjį NBA sezoną?
– NBA sunku vertinti. Jų kriterijai Europai dažniausiai būna sunkiai suvokiami ar suprantami. Kiekvienas turi neblogą šansą gauti minučių išskyrus E. Mockevičių. Jis neliks su komanda. Klubams reikia žaidėjų skaičiaus treniruotėms, o Egidijus tam tinkamas, aukštas žmogus. Jei liks ta sutartis galioti, jis eis į NBA Vystymo lygą. Galbūt bus kitaip.
– M. Kuzminskas nustebino visus – atrodė, kad puolėjo jau seniai laukia NBA lygoje, tiesiog atėjo tinkamas metas ir viskas įvyko vos ne po kelių treniruočių?
– M. Kuzminsku seniai visi domėjosi, tik nesiryžo žengti lemiamą žingsnį ir duoti garantuotą sutartį. Džiugu, kad tai įvyko. Yra nemažai skeptikų, bet aš labai optimistiškai žiūriu į Mindaugo kontraktą. Jeigu jį atsirinko ir nebijojo pasirašyti sutartį, tai jis turėtų gauti žaidybinio laiko. Aišku, pirmais metais jis nebus vienas pagrindinių žaidėjų, bet nemanau, kad visąlaik šildys atsarginių suolą. Jis turi savybių ir stiliaus, tinkančio NBA. Nemanau, kad klubas pasirašė dėl to, kad komandai reikia žaidėjų skaičiaus. Jie mato perspektyvą, žinant, kad Mindaugas stabiliai tobulėjo kiekvienais metais Eurolygoje.
– Jei M. Kuzminskui užtenka įgūdžių ir savybių, kad žaistų NBA, tai kaip dėl charakterio? Lietuvos rinktinės strategas Jonas Kazlauskas kartą užsiminė, kad krepšininkas per „minkšto“ charakterio?
– Jis tikrai įgavo pasitikėjimo savimi, mažiau dvejoja žaisdamas. NBA per pastaruosius metus taip pat keičiasi. Anksčiau imdavo žaidėjus, kurie buvo labiau pasiruošę žengti į aikštelę. Dabar per Naujokų biržas imami vis jaunesni žaidėjai ir juos pakvietusi komanda tikisi, kad šie žaidėjai „iššaus“ po dviejų ar trejų metų. Jie investuoja į krepšininko tobulėjimą, turi parengimo sistemą. Manyčiau, kad su Mindaugu panaši situacija. Nebūtinai šie metai bus lemtingi įsitvirtinant NBA. Jis turės metus kitus, kad įrodytų, jog gali žaisti NBA.
– Kokios galimybės Domantui Saboniui atsiskleisti „Oklahoma City Thunder“ komandoje?
– Pirmas už dešimtuko – labai aukštas šaukimas. Komandoje daug pasikeitimų, bet nemanau, kad atlikdama mainus „Thunder“ galvoja neišnaudoti D. Sabonio. Tai – ilgalaikis projektas, ketverių metų sutartis. Net neabejoju, kad jis žais, gaus minučių, stabiliai progresuos ir kils į viršų.
– Ypatinga situacija su Donatu Motiejūnu, kuris vis dar neturi sutarties. Galite pasakyti paprastais žodžiais, kodėl viskas taip vilkinama?
– Viską lemia pinigai ir daugiau nieko. Labai pagadino jam situaciją tas Detroitas. Netikiu pats, kad dėl nugaros problemų „Pistons“ ėmė ir atšaukė tuos mainus. Grįžęs į Hjustoną jis sėkmingai žaidė, gydytis nereikėjo. Kiekviena komanda juk to nenagrinėja, todėl nerizikuoja ir nėra pasiūlymų. O Hjustonas galvoja apie pinigus, kaip jų sutaupyti. Ir kuo daugiau klubas tempia, tuo mažesnis kontraktas gali būti pateiktas Donatui. Jis nepavydėtinoje situacijoje. Mes tikimės, kad su ta nugara viskas gerai – pasirašys kontraktą ir žais.
– Stabiliausia J. Valančiūno padėtis - ketverių metų kontraktas. Galbūt tik mainai galėtų sujaukti vidurio puolėjo ateitį?
– Sunku pasakyti – NBA neprognozuojama. Jų sprendimai ne visada suprantami, komandų tikslai – vieni galvoja tik patekti į atkrintamąsias, kiti – apie čempionų žiedus. Sunkiai įsivaizduočiau, kad jį kažkur iškeistų. Jis grįš su rimta užduotimi komandoje. Negali būti abejonių, kad jis žais ir tobulės.
– Normalu, kad trys lietuviai ir daugelis kitų krepšininkų dar neprasidėjus oficialioms komandų treniruočių stovykloms jau pluša treniruotėse?
– Komanda negali pagal taisykles sukviesti visų žaidėjų ir pradėti ruoštis. Jamesas Hardenas kviečiasi savo žaidėjus, kad sportuotų, LeBronas Jamesas susirenka savo komandą, dirba su treneriais. Čia irgi tos treniruotės naujokams. Tai normalu, kad jie ruošiasi, o kiti ilsisi arba individualiai sportuoja. Kiek žinau, Donatas niekada nesiilsi – sportuoja kaip sako „kaip nesveikas“. Pabendraujame – jis kaip žvėris ir štanginėje, ir bėgioja. Jis daug sportuoja. O Jonas po olimpiados turi pasikrauti akumuliatorius, kad pailsėtų, išvengtų traumų.
– Kuris iš lietuvių galėtų būti arčiausiai NBA finalo ateinantį sezoną?
– Tikriausiai J. Valančiūnas su „Raptors“. Gal Donatas liks Hjustone ir ten reikalai pagerės, tačiau šiuo metu sunku pasakyti. „Knicks“ turi daug pasikeitimų, naujas lyderis – Derrickas Rose‘as. Ten ambicijų komanda turės ir Mindaugui galbūt pavyks. Domanto keista situacija, nes vyksta kalbos apie papildomus mainus. Vieną lyderį komanda prarado (Keviną Durantą – red.p.), gal per drąsu būtų sakyti, kad Russellas Westbrookas ištemps iki finalo. Nelabai ką galima prognozuoti „Nets“ ir E. Mockevičiui. Geriausi šansai J. Valančiūno. Čia mūsų europinių neišmanėlių nuomonė (juokiasi).
– Buvote NBA vasaros stovykloje. Ką naujo atradote, sužinojote?
– Labai smagu, kad ten dirba lietuviai – Tomas Balčėtis, Artūras Karnišovas, Benas Matkevičius, Alvydas Pazdrazdis, pasikalbu ir su „Wizzards“ klubo viceprezidentu Tommy Sheppardu. Smagu su jais susitikti, pasidalinti mintimis. Žavi atviras bendravimas, daug atviresnis nei Europoje. Senajame žemyne klubai mėgina viens nuo kito daugiau slėpti, nėra tiek tos partnerystės, kiek NBA, kur yra griežtos taisyklės, visi jų stengiasi laikytis ir jaučiasi saugesni. Aptariame pasirengimą, krepšininkus, labiausiai įstringa jų požiūris, pamatyti, ką jie mato žaidėjuose. Stebulingo recepto, kaip laimėti Eurolygą ar LKL negausi. Ir ne to važiuoju.
– Galbūt po tokio pabendravimo pasidaro aiškiau, ko trūksta Eurolygoje ar apskritai Europos klubiniame krepšinyje?
– Pagrindinis skirtumas – NBA yra biznis ir pelnas, o Europoje to nėra. Tačiau yra daug žingsnių į priekį, kuriuos daro Eurolyga. Tai pirmiausiai su televizijos transliacijomis, kurių kokybė bus daug geresnė. Daugiau reikalavimų klubams ir televizijoms. Bandome pradėti naudoti naujausias technologijas „skautinant“ ir stebint žaidėjus. Tai procesas, nemažai atsiliekame nuo NBA. Greitu metu viskas nepasikeis, bet daug investuojama, kad technologijos atsirastų krepšinyje ir judame į priekį.