Pirmieji ant parketo Belgrado „Štark“ arenoje žengs čempionų titulą ginantys Stambulo „Anadolu Efes“ ir šį sezoną visus stebinantys bei stiprų užnugarį Serbijoje turėsiantys Pirėjo „Olympiakos“ krepšininkai. Šis mačas prasidės 19 val., o antrieji 22 val. į aikštę žengs lietuviškasis Barselonos „Barcelona“ ir karališkasis Madrido „Real“ klubai.
Krepšinio sirgalių laukia labai įdomus vakaras, kuriame kovojant matysime skirtingo paruošimo komandas. „Oly“ ir „Barca“ yra labiau treniruotos komandos ir žaidžia sustyguotą krepšinį, o „Anadolu Efes“ ir „Real“ yra visiška jų priešingybė, tad matysime krepšinio genijų ir krepšinio menininkų kovą, tačiau kas laimės – nėra aišku.
Vienareikšmiškų favoritų abiejose serijose nėra, tačiau ekspertai nė neabejoja – dvikovos bus atkaklios ir intensyvios. Abu Eurolygos finalo ketverto mačus bus galima stebėti naujos kartos televizijoje „Go3“.
Tv3.lt kviečia susipažinti su pirmąja pusfinalio pora – „Anadolu Efes“ ir „Olympiakos“, o kiek vėliau skaityti ir apie antrąją.
Žaidėjų traumos
Abi pirmosios poros komandos šiemet demonstruoja skirtingus rezultatus – „Anadolu Efes“ sezono pradžioje buksavo ir buvo keliamas klausimas, ar išvis Ergino Atamano auklėtiniai pateks į atkrintamąsias, o „Oly“ yra laikomi išsišokėliais, kadangi žmonės, nors ir tikėjosi geresnio komandos žaidimo šiame sezone, bet kad bus padarytas toks didelis progresas tikėjosi maža dalis.
Pirmojo pusfinalio dalyvės reguliariajame sezone pasidalino po pergalę namų arenose. Pirmoje sezono dvikovoje 88:69 pergalę šventė „Anadolu Efes“ krepšininkai, kuriuos tądien į priekį vedė sezono mačą sužaidęs prancūzas Rodrigue Beaubois, susmeigęs net 7 tritaškius iš 10 bei surinkęs 33 naudingumo balus. Įspūdingas pagalbinio žaidėjo pasirodymas, tiesa?
Visgi iki galo nėra aišku, ar šiame pusfinalyje galės pasirodyti šis taikliarankis prancūzas. Negana to, yra ir daugiau klaustukų Turkijos klube. Iki galo nėra aiški Krunoslavo Simono situacija, Turkijos lygos atkrintamosiose susižeidė Shane‘as Larkinas ir aikštelę paliko anksčiau laiko, o Vasilije Micičius turėjo sveikatos problemų dar ir serijoje su Milano ekipa.
Jeigu ir minėti atletai grįš, nėra aišku, kokios sportinės formos jie bus. Tą kalbėjo ir Vilniaus „Perlo–Energijos“ komandos trenerio asistentas Ignas Pagalys.
„Reikėtų nepamiršti to fakto, kokios formos grįš minėti krepšininkai. Nesvarbu, kad tai yra geri krepšininkai, bet po ilgos pertraukos bus pakankamai sudėtinga ateiti į aukšto lygio krepšinį – Eurolygos finalinį ketvertą. Kad ir mikro traumos – tiek psichologiškai, tiek fiziškai tai žaidėjus veikia. „Olympiakos“ tikrai analizuoja, stebi, žiūri tam tikrus žaidėjus, kurie yra traumuoti. Po traumų grįžusiems krepšininkams tikrai bus duodamas papildomas fiziškumas ir „Oly“ tiksliai žinos, kuri vieta yra sužeista, ir tikrai tuo bandys pasinaudoti“, – sakė treneris.
Žiūrovų faktorius
Pirmoje komandų akistatoje „Oly“ komandos gretose savo šešėlyje tūnojo Tyleris Dorsey ir Kostas Sloukas. Dorsey pelnė vos 2 taškelius, suklydo 4 kartus ir sukaupė -3 naudingumo balus. Tai buvo prasčiausios „Oly“ puolimo žvėries rungtynės šiame sezone, o norint pasiekti pergalę finaliniame ketverte – tokio amerikiečio, turinčio Graikijos pasą, neužteks.
„T. Dorsey ir Shaquielle‘as McKissic‘as yra tie krepšininkai, kurie nominaliai turėtų sužaisti geras rungtynes, bet jų žaidimas yra labai banguotas bei jie yra nestabilūs. Šioje vietoje yra didelis klaustukas – kuris iš jų sužais, o gal iš viso nė vienas nesužais? Puolime bus kritiškai svarbus T. Dorsey ir S. McKissic‘o žaidimas. Bent vienas iš jų turi sužaisti, o jeigu nesužais, bus užkraunama pernelyg didelė našta K. Sloukui ir Sašai Vezenkovui, kurių gerų pasirodymų tokios svarbos mače, manau, būtų per mažai“, – amerikiečių svarbą „Olympiakos“ komandai išskyrė I. Pagalys.
Antrajame mače, kuris buvo žaidžiamas „Taikos ir draugystės“ arenoje, 87:85 pergalę šventė „Oly“ krepšininkai. Vasario mėnesį Graikijoje vis dar buvo ribojamas žiūrovų skaičius renginiuose ir tuomet raudonuosius palaikė apie tūkstantis aistruolių.
Šiame finalo ketverte Serbijoje žiūrovų ribojimų nebus. Graikijos krepšinio gigantas turėtų turėti apie 10 kartų didesnį užnugarį – apie 10 tūkstančių graikų „Štark“ arenoje turėtų palaikyti „Olympiakos“ ekipą. Serijoje su Monako komanda galima buvo pastebėti, kokį didelį impulsą sirgaliai duoda savo palaikomai komandai.
„Olympiakos“ turės didelį pranašumą. Kiek tenka skaityti ir domėtis žiniasklaidoje – apie 12 tūkstančių raudonųjų sirgalių planuoja būti „Štark“ arenoje, kuri iš viso talpina apie 18 tūkstančių žiūrovų. Atmosfera turėtų būti tokia pati, kaip ir „Taikos ir draugystės“ arenoje serijoje su Monako ekipa. Aš įsivaizduoju, kad tai bus didžiulis pranašumas „Olympiakos“ klubui, kurie Belgrade žais it namie. 12 tūkstančių tokių pašėlusių sirgalių duoda labai didžiulį impulsą. „Anadolu Efes“ palaikantys žmonės tikrai negalės prilygti „Oly“ sirgaliams“, – apie sirgalių duodamą pranašumą kalba I. Pagalys.
Skirtingas stilius
Kalbant apie dalykus, kurie vyks ant parketo, aikštelėje turėtume matyti buvusių žalgiriečių V. Micičiaus ir Thomaso Walkupo dvikovą. Šio sezono Alphonso Fordo titulo nugalėtojo priežiūra turėtų atitekti „Oly“ gynybos specialistui Walkupui.
„Bus labai įdomūs matchupai (mikrodvikovos – aut. past.) – kas prieš ką ginsis. Akivaizdu, kad T. Walkupas tikriausiai gins V. Micičių. Nė neabejoju, kad būtent šią buvusių žalgiriečių dvikovą stebėsime. Taip pat bus labai įdomu žiūrėti, ką sugalvos „Olympiakos“ vyriausiasis treneris su K. Slouku. Kur jį reikės paslėpti, ar visgi jam duos darbuotis su S. Larkinu. Pagal size‘ą (dydį – aut. past.) šie du krepšininkai yra panašūs, o gal G. Bartzokas visgi savo generolą gynyboje bandys stumti prie trečios pozicijos žaidėjo, kad daugiau stovėtų kampe ir ilsėtųsi, jog turėtų daugiau jėgų puolimui. Iš kitos pusės – bus įdomu stebėti ir tai, kokiais būdais E. Atamanas yra pasiruošęs bausti K. Slouką, priversdamas jį vargti gynyboje, rinktis asmenines pražangas. Jei K. Sloukas gynyboje dirbtų prieš trečiosios pozicijos žaidėjus – Jamesą Andersoną, Elijah Bryantą – prieš jį gali būti išnaudojamas missmatcho ir pranašumo situacijos“, – apie būsimas dvikovas filosofavo I. Pagalys.
Kalbėdamas apie abiejų komandų žaidimą I. Pagalys išskyrė tai, kad „Anadolu Efes“ ir „Olympiakos“ yra dvi visiškai kitokio braižo komandos, kurios savo pamėgtais būdais bandys kontroliuoti artėjančias pusfinalio rungtynes.
„Anadolu Efes“ ir „Olympiakos“ ekipos – yra dvi skirtingų filosofijų komandos. „Olympiakos“ akivaizdžiai yra gynybinė komanda, kuri turi vieną geriausių gynybos reitingų visoje Eurolygoje, o „Anadolu Efes“ yra visiška priešingybė graikams – Turkijos ekipa labai akcentuoja puolimą ir yra viena geriausiai ir greičiausiai puolančių komandų Europoje. „Olympiakos“ šioje vietoje yra taip pat visiškai kitokia – graikų klubas kartu su „Barselona“ yra lėčiausių puolimo komandų visoje lygoje. Vieni norės mažinti tempą, kiti norės jį kaip tik didinti. Bus labai įdomi dvikova, kadangi kaip ir minėjau – susitinka visiškai skirtingų filosofijų komandos“, – pabrėžė jis.
Gynybos sistemos
Serijoje su Monako ekipa „Oly“ itin dažnai iš stipriosios pusės eidavo į pagalbą prieš varžovų komandos puolimo lyderius Mike‘ą Jamesą ir Dwayne‘ą Baconą. Nors ir savo skaičius Prancūzijos klubo krepšininkai susirinko, jų efektyvumas nebuvo pats geriausias.
Tęsiant mintį apie minėtas pagalbas – paskutiniajame serijos mače už tas pagalbas ypač baudė rotacijos krepšininkai Yakuba Outtara ir Parisas Lee. Pirmasis pataikė net penkis tritaškius, o antrasis varžovus nubaudė trimis. Visgi nors ir galima rasti tokį pavyzdį, kuomet rotacijos krepšininkai baudžia ir susimeta savo metimus, šios idėjos I. Pagalys atsisakyti „Oly“ komandai nerekomenduoja.
„Oly“ atpažinus varžovų izoliacinę situaciją – jie labai stipriai tankindavo gynybą, labai giliai diggindavo (iš stipriosios pusės gynėjai šokdavo į žaidėjo, esančio su kamuoliu, pusę – aut. past.) iš stipriosios pusės ir priversdavo M. Jamesą mesti labai sudėtingą metimą arba nusimesti kamuolį silpnesniam žaidėjui, kuris nelabai pasitiki savo metimu. Iš esmės su pačiu M. Jamesu „Oly“ tvarkėsi tikrai neblogai. Pasižiūrėjau jo procentus – kad ir surinko daug taškų bei serijoje rinko po beveik 6 rezultatyvius perdavimus – jo tritaškių procentas buvo apie 24 proc., tad procentai rodo, kad su Monako lyderiu buvo susitvarkyta. Šiame pusfinalyje taip pat reikėtų tankinti gynybą izoliacinėse situacijose, priversti nusimesti kamuolius ir atlikti metimus J. Andersoną, Chrisą Singletoną ir Bryantą Dunstoną bei priversti minėtus krepšininkus kurti žaidimą, nors jie nėra geriausi komandos kūrėjai.“
Vienos gynybos sistemos prieš „Anadolu Efes“ puolimo mašiną nėra. Klasikinė E. Atamano vadovaujama komanda demonstruoja uraganinį puolimą ir šiame sezone, o norint tą puolimą pristabdyti, komandoms reikėtų ieškoti įvairių gynybos schemų, su kuriomis galima būtų pristabdyti varžovų lyderius.
Rizikos ir prioritetas
Jau prieš tai I. Pagalys minėjo, kad „Oly“ turėtų taikyti tokią pačią riziką, kurią matėme ir prieš Monako komandą, tačiau treneris taip pat paminėjo vieną sistemą, kuri turėtų būti ypač reikalinga artėjančiame pusfinalio mače su „Anadolu Efes“.
„Prieš stiprų žaidėją kažkur reikia rizikuoti, nes jei po užtvarų bandysi gintis flat‘u, tai S. Larkinas tave baus. Gynėjas iš vidutinio nuotolio meta labai geru procentu. V. Micičius taip pat. Ką kalbėti apie tolimus metimus – juos po užtvarų Turkijos klubo gynėjai taip pat meta sąlyginai dideliu procentu. Paprasta matematika. Manau, kad reikia miksuoti gynybos sistemas ir nepamiršti naudoti switch all (keitimasis ginamaisiais, – aut. past.) gynybos, nes kitaip elitiniai gynėjai sumes savo metimus.
Milano ekipa didžiąją dalį rungtynių gynyboje viską keitėsi ir rezultatai rodo, kad tai pasiteisino. „Anadolu Efes“ rungtynėse su Milanu įmetė 64, 66, 77 ir 75 taškus. Puolimo komanda neįmetė 80 taškų, kuomet jų vidurkis yra virš 80. Realiai – Milano gynyba veikė. Aišku, jie savo dispozicijoje turėjo Kyle‘ą Hinesą, kuris yra didelis žmogus ir geba puikiai gintis.
Momentais S. Vezenkovą būtų galima pastatyti vidurio puolėjo pozicijoje, tą patį H. Martiną statyti centro pozicijoje, o K. Papanikolaou statyti į sunkiojo krašto poziciją, kuris yra ypač geras gynyboje ir varžovai prieš jį didesnio pranašumo nesusikurs“, – dėstė I. Pagalys.
Serijoje su Monako ekipa raudonieji rizikavo prie Donato Motiejūno, kuris pasižymi ne itin stabiliu tolimu metimu iš tolimesnių nuotolių, o „Anadolu Efes“ atvirkščiai – turi vidurio puolėją, kuris turi smagią rankelę mesdamas iš toli.
Minėtas taikliarankis yra vokietis Tiboras Pleissas, kuris paskutinėse serijos prieš Milano ekipą tiesiog liepsnojo ir iš žaidimo prametė vos vieną metimą bei įsmeigė tris tolimus šūvius. Tame mače vokietis iš viso pelnė 25 taškus ir surinko 37 naudingumo balus.
„Manau, kad prioritetas bus gynyboje pristabdyti S. Larkiną ir V. Micičių. Manau, kad turėtume matyti tendenciją, kuomet T. Pleissas darys pop‘outą arba atliks short roll‘ą (po užtvaros greitai ir netoli nuo pirminės pozicijos vidurio puolėjas leidžiasi link krepšio – aut. past.). Metimas, kad ir jį neblogą turi T. Pleissas, tai yra tam tikra pergalė gynybai. Treneriai visada akcentuoja, kai komanda ginasi, kad į krepšį mestų silpniausi žaidėjai. Pagal matematiką – iš penkių žaidėjų T. Pleissas yra vienas tų silpnesnių metikų“, – minkštos vokiečio rankos pernelyg nesureikšmino „Ryto“ dublerių treneris.