Pusvamzdžio akrobatinio slidinėjimo rungtyje atletai rungiasi kalnų slidėmis atlikdami įvairius suktukus ir triukus – nugalėtoju tampa tas sportininkas ar sportininkė, kurie surenka daugiausiai teisėjų balsų.
Ši sporto šaka olimpinėse žaidynėse yra visiškai nauja – pirmą sykį ji pristatyta 2014-aisiais žaidynių Sočyje metu.
Olimpinės kvalifikacijos metu E. Swaney nusprendė, kad akrobatiškumo čia demonstruoti nėra prasmės ir paprasčiausiai nučiuožė pusvamzdžiu, pernelyg nesistengdama pakilti aukščiau slenksčio ir pernelyg neįsibėgėdama. Tai yra, ji tiesiog tvarkingai nušliuožė žemyn ir susirinko už tai priklausančius 30 taškų iš teisėjų.
Pirmojo šliuožimo metu ji netgi užėmė 22 vietą iš 24, tačiau po antrojo surinkusi 31 balą, užėmė paskutinę vietą. Priešpaskutinėje vietoje atsidūrusi danė Laila Friis-Salling gavo net 45 taškus, nepaisant to, kad pasirodymo metu neišlaikė lygsvaros ir nukrito.
Toks amerikietės pasirodymas gerokai nustebino ne tik socialinių tinklų naudotojus, ji pateko ir į televizijų ekranus. Žiniasklaidoje buvo suabejota šios „labai vidutinės slidininkės“ gebėjimais, ir iškėlė klausimą, ar tokie atletai turėtų dalyvauti olimpinėse rungtyse, juk ji net nepabandė atlikti savo sporto sričiai privalomų pratimų.
Spraga sistemoje
Paaiškėjo, kad daugiausiai kritikos turėtų susilaukti pati atletų atrinkimo į tokias egzotiškas sporto šakas atrinkimo sistema. Siličio slėnyje dirbanti ir puikų išsilavinimą turinti E. Swaney nusprendė pasinaudoti spraga sistemoje, kuri į žaidynes kviečia geriausius tų metų 30 sportininkų pagal bendrą akrobatinio slidinėjimo etapų rezultatą. E. Swaney vykdavo tik į tuos etapus, kuriuose dalyvavo mažiau nei 30 atletų. Viename iš etapų ji netgi sugebėjo užimti 13 vietą. Nors jos gaunami balai niekada neviršijo 32 (geriausią rezultatą Pjongčange pademonstravusi kanadietė surinko 93,4 balo), Vengrijai atstovaujanti amerikietė pateko į olimpines.
„Ji važiavo į kiekvieną Pasaulio taurės etapą, kur dalyvavo 23, 25 ar 28 sportininkės. Ji taip darė porą metų: kartais konkurentės krito, ir E. Swaney gaudavo aukštesnes vietas. Jeigu ji būtų nukritusi, tai negautų pakankamai balų Olimpiadai. Tačiau ji nedarė triukų, o tai reiškia – ji neklydo“, – taip atletės pasirodymą įvertino vienas iš akrobatinio slidinėjimo teisėjų Steele Spence.
Beje, anksčiau ji svarstė patekti į žaidynes dalyvaudama skeletono varžybose, netgi sudalyvavo keliuose JAV etapuose ir buvo pasinaudojusi sutelktinio finansavimo platforma, kad galėtų sudalyvauti skeletono ar akrobatinio slidinėjimo varžybose už Venesuelą. Tačiau vėliau šios minties jai įgyvendinti nepavyko.
Kodėl Vengrija? Na, pati E. Swaney tikina, kad jos seneliai kilę iš Vengrijos, o mama – iš Venesuelos. Vengrijos olimpinis komitetas pripažino, kad atletės akyse nėra regėję, savo keliones ir pasirengimą olimpinėms žaidynėms ji finansavo pati.
Amerikietė atskleidė veikiantį „sudalyvavimo olimpinėse žaidynėse būdą“. Tereikia turėti lėšų kelis metus paskraidyti po pasaulį dalyvaujant pasaulio taurės etapo turnyruose ir ten tikėtis oponentų nesėkmių ar neatvykimo.