Legendinis krepšininkas šiuo metu atstoja turbūt visus šalies turizmo valdininkus ir jiems skirtas lėšas į mūsų kraštą vilioti užsieniečius. Europos vyrų krepšinio čempionato ambasadorius turizmo parodose nesupranta, kodėl lietuviai neišnaudoja vieno patraukliausių savo kozirių.
Arvydas Sabonis jau kelis mėnesius atlieka sau kiek neįprastą, tačiau, pasak krepšinio žvaigždės, turbūt kiekvienam lietuviui būtiną ir malonią misiją.
Tapęs šiemet Lietuvoje vyksiančio Europos vyrų krepšinio čempionato („Eurobasket 2011“) oficialiuoju ambasadoriumi A.Sabonis keliauja po Europą visus kviesdamas į šias varžybas. Kviesdamas ne tik pasižiūrėti krepšinio, bet į šią šalį galbūt atvykti dar ir dar. Pailsėti, pasimėgauti mūsų gamtos turtais.
A.Sabonis kaip ambasadorius jau aplankė Slovėniją, Didžiąją Britaniją, Vokietiją ir Rusiją. Vien Maskvoje į susitikimą su didžiuoju Sabu atėjo net Rusijoje tokiuose renginiuose nematytas būrys žurnalistų – apie šimtas reporterių.
A.Sabonis savo misiją turėtų tęsti Latvijoje, Lenkijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Ukrainoje ir Izraelyje. Penktadienį jis aplankė ir Lietuvos premjerą Andrių Kubilių, papasakojo šių svarbių kelionių įspūdžius.
Po susitikimo su Vyriausybės vadovu, A.Sabonis davė išskirtinį interviu „Respublikai“.
– Arvydai, kaip apsipratote su jums patikėta nauja veikla – ar sunku būti krepšinio šalies ambasadoriumi?
– Sunkumo man nėra jokio. Koks čia sunkumas pakeliauti, lėktuve pasėdėti. Juk susitikti su žmonėmis, pasikalbėti visada įdomu. Keliauju ir žiūriu, kad vis dėlto tas krepšinis yra populiarus!
– Kurioje šalyje jus sutiko šilčiausiai?
– Aišku, kad turbūt Maskvoje. Draugų krūva atėjo. Visi tarsi savi, todėl ir viskas man aišku.
– Kuo domisi užsienyje žmonės per susitikimus su „Eurobasket 2011“ ambasadoriumi – kaip jums pačiam sekasi, kaip Lietuva ruošiasi krepšinio čempionatui, ar domisi mūsų šalimi apskritai?
– Dažniausiai bendraujame paprastai – atsakau į man užduotus klausimus. Žmonės klausia visko: ir ką aš dabar veikiu, prisimena ir kokius nors senus dalykus, prašo pakomentuoti.
Daug klausia ir apie Lietuvoje šiemet vyksiantį Europos čempionatą. Mano pristatyme viskas yra labai aiškiai pasakyta, bet jei kas nors neaišku, paklausia. O aš atsakau.
– Lietuvos valdininkai jau daug metų ir už didelius pinigus bando į mūsų šalį pritraukti kuo daugiau užsienio turistų. Koks būtų Arvydo Sabonio receptas?
– Nežinau, ar gali būti koks receptas, bet matau, kas vyksta. Buvau poroje turizmo parodų – Berlyne, Maskvoje.
Ką ir kalbėti, jeigu tose parodose nėra nė vieno plakatėlio su krepšinio krepšiu. Man net juokinga – šiemet pas mus vyks čempionatas! Kažkokį kamuoliuką lietuviai vėliau pasidarė, atvažiavo ir čempionato talismanas Amberis.
O aš juk tose parodose pasižiūriu ir kas darosi šalia, kitų valstybių stenduose. Suomiai turizmo parodoje buvo pasistatę ledo ritulio vartus ir lankytojams leido su lazda į juos ritulį pamušinėti.
Lygiai taip pat ir slovakai darė reklamuodami pas juos vyksiantį ledo ritulio čempionatą. Vaikšto po visą parodą jų simbolis – kažkoks vilkiukas, – gražu, visi žmonės mato, jau žino.
Manau, kad krepšinis yra vienas iš Lietuvos pliusų ir dabar turime progą tuo pasinaudoti, nes į „Eurobasket 2011“ suvažiuos daug užsieniečių.
O per čempionatą viskas priklausys tik nuo mūsų pačių. Jeigu lietuviai parodys savo tikrąjį svetingumą, ką mes tikrai turime ir mokame parodyti, krepšinio aistruoliai gal vėliau atvažiuos pas mus pailsėti, daugiau tos Lietuvos pažinti.
Aš tikrai nemanau, kad krepšinis yra pagrindinė Lietuvos trauka – mes turime gražią gamtą, upes, ežerus. Bet krepšinis gali labai padėti žmones iš kitur pakviesti pas mus.
– Ar jums įdomus „Eurobasket 2011“ ambasadoriaus darbas?
– Koks čia darbas? Jeigu reikia man tai padaryti dėl krepšinio, tai ir darau. Juk šiemet pas mus vyks neeilinis renginys – Europos čempionatas! Visi turi vienodai tuos darbus daryti, net klausimų nekyla.
Kad tik čempionatas būtų kuo geresnis, viskas praeitų sklandžiai. Kad užsieniečiai liktų patenkinti mumis, mes patys džiaugtumėmės. Dėl krepšinio galima labai daug ką padaryti. Ne tik aš, visi galime.
„Eurobasket 2011“ bilietų istorija tapo kriminalinė
Stebėtinai greitai parduoti ir tuoj pat dešimt kartų brangiau šešėlinėje prekyboje pasirodę Europos vyrų krepšinio čempionato bilietai davė darbo policijai.
Į kritiką – pykčiu
Prasidėjus oficialiai čempionato bilietų prekybai internetu, krepšinio aistruoliai liko nuvilti – jiems pranešta, kad elektroninė sistema „užlūžo“ nuo neva per didelio norinčiųjų skaičiaus. Be bilietų liko net tie, kurie buvo sumokėję pinigus už teisę jais apsirūpinti be eilės.
Tačiau netrukus „Eurobasket 2011“ bilietai internete spekuliantų jau buvo siūlomi dešimteriopai brangiau – vieno jų kaina pasiekė net 2 tūkst. litų.
Užvakar vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis nurodė, kad „Eurobasket 2011“ bilietų spekuliacijas jau tiria Policijos departamentas ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.
„Europos krepšinio pasaulis mus stebi, todėl įtarimai dėl galimai neskaidrios bilietų platinimo tvarkos visiškai nereprezentuoja Lietuvos, – sakė R.Palaitis. – Lietuvos krepšinio federacija taip ir nesugebėjo aiškiai bei konkrečiai atsakyti į viešai iškeltus krepšinio aistruolių klausimus, o viešai teisinantis dėl spekuliacijos bilietais, pradėta ir spekuliacija žodžiais. Keistai atrodo federacijos pareiškimas apie bendradarbiavimą su Vidaus reikalų ministerija. Aš formalaus atsirašinėjimo bendradarbiavimu nepavadinčiau“.
Ministras R.Palaitis paragino krepšinio federaciją paskelbti konkrečias bilietų į „Eurobasket 2011“ varžybas platinimo detales, atskleidžiant ne tik planuotų, bet ir parduotų bilietų skaičių, taip pat tikslines grupes, organizacijas ir asmenis, kurie turėjo galimybęįsigyti bilietų anksčiau, nei jais pradėta oficialiai prekiauti.
Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas į ministro kritiką reagavo ne tik formaliai, bet ir piktai.
„Mes labai vertiname gerbiamo ministro pastangas išsiaiškinti situaciją dėl prekybos bilietais į „Eurobasket 2011“ varžybas. Tiesa, mes pasigedome ministro, kaip aukščiausio šalies sporto vadovo (Kūno kultūros ir sporto departamentas priklauso Vidaus reikalų ministerijai), iniciatyvos, kai buvo sprendžiamas ir tvirtinamas 2011 m. Europos krepšinio čempionato biudžetas – tuomet, nepaisant visų mūsų argumentų, mums buvo skirta tik kiek daugiau nei trečdalis reikiamos sumos“.
Pirmosios kregždės
Policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis teigė, kad policijos misija yra užkirsti kelią bilietams atsirasti juodojoje rinkoje, o jiems atsiradus, išaiškinti pažeidėjus ir juos nubausti.
„Viena veiklos sritis – nelegalių perpardavinėtojų užkardymas ir išaiškinimas, o antras iššūkis susijęs su sukčiavimu – bandymas pasiūlyti įsigyti suklastotų ar nesančių bilietų įvairiomis formomis, tai susiję ir su prekyba elektroninėje erdvėje, – sakė S.Skvernelis. – Jau pasirodė „pirmosios kregždės“ – vyksta su galimu piktnaudžiavimu susiję ikiteisminiai tyrimai. Už piktnaudžiavimą galėtų būti taikoma ir administracinė, ir baudžiamoji atsakomybė“.
Valdininkai patenkinti
Tuo tarpu premjeras Andrius Kubilius ir Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis penktadienį jau sukritikavo vidaus reikalų ministro R.Palaičio pastangas išsiaiškinti „Eurobasket 2011“ bilietų spekuliantus ir juos patraukti atsakomybėn.
„Nematome kokių nors sisteminių problemų dėl bilietų pardavimo, o kad galbūt atskiri pardavėjai kur nors elgiasi kaip nors ir ne visai tinkamai, konkrečius atvejus turi įvertinti teisėsaugos institucijos, bet nematome problemų dėl pačios sistemos ir pasirengimo čempionatui“, – vakar susitikime su čempionato organizatoriais džiaugėsi A.Kubilius.
„Kalbėjome ir apie bilietų pardavimą, tačiau neįžvelgėme čia jokių problemų. Premjeras mano, kad tai, jog bilietai parduoti pirma laiko, labai greitai, yra puiku“, – taip pat džiūgavo D.Matulionis.
„Respublika“ primena, kad į visus prestižinius renginius, o tarp jų turbūt ir „Eurobasket 2011“, tokie asmenys kaip premjeras ar Vyriausybės kancleris įprastai gauna ne bilietus, o nemokamus kvietimus ypač svarbių asmenų ložėse.
Julius GIRDVAINIS