Pekino olimpinėse žaidynėse rekordine gausa dalyvausianti Lietuvos delegacija gali dar išaugti. Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentas A.Poviliūnas šiandien skaičiuoja 64 į Pekiną vyksiančius sportininkus.
LTOK prezidentas viliasi, kad kelialapius į Pekino olimpines žaidynes dar gali iškovoti keli sportininkai. Didžiausios viltys siejamos su akademinio irklavimo atstovu Mindaugu Griškoniu, taip pat tikimasi, kad bilietus gali iškovoti graikų ir romėnų imtynininkai bei lengvaatlečiai.
„Jau dabar turime pateikti preliminarų sportininkų sąrašą, kuriems bus daromos olimpinės akreditacijos. Jeigu kurio nors sportininko į šį sąrašą neįtrauksime, o jis įvykdys olimpinį normatyvą ir pelnys teisę vykti į Pekiną, ja pasinaudoti negalės. Todėl sąrašus su federacijų darbuotojais ir treneriais turime sudaryti itin atidžiai", -„Respublikai" aiškino A.Poviliūnas.
Jis nenorėjo spėlioti, kiek medalių iš Pekino parveš gausiausia istorijoje olimpinė šalies rinktinė. Pasak LTOK prezidento, sportininkams iš anksto kabinant medalius rezultatas būna atvirkščias.
- Prezidente, kiek Lietuvos sportininkų jau yra užsitikrinę kelialapius į Pekiną? - „Respublika" paklausė A.POVILIŪNO.
- Mačiau, kad spaudoje skelbiama, jog olimpinius normatyvus įvykdė jau 69 ir dar daugiau sportininkų, tačiau iš tiesų kandidatų yra kiek mažiau. Mūsų skaičiavimais, šiuo metu kelialapius yra iškovoję 64 atletai.
- Kodėl sportininkų yra mažiau, nei įvykdyta normatyvų?
- Individualiose sporto šakose, pavyzdžiui, plaukime ar lengvojoje atletikoje, yra olimpiniai A ir B normatyvai. Jeigu keli sportininkai įvykdė A normatyvą, jie jau gali dalyvauti olimpinėse žaidynėse. Jeigu keli sportininkai įvykdė žemesnį - B normatyvą, į olimpines žaidynes važiuos tik vienas tos rungties atstovas. O lengvojoje atletikoje ar plaukime mes turime po kelis sportininkus, kurie toje pačioje rungtyje yra įvykdę B normatyvą. Šiandien esame suskaičiavę 64 A ir B normatyvus įvykdžiusius sportininkus, kurie realiai gali važiuoti į žaidynes, tačiau į šį skaičių neįtraukėme antrųjų ir trečiųjų B normatyvus įvykdžiusių sportininkų.
- Nepaisant to, mus labai džiugina, kad tiek daug sportininkų jau yra įvykdę olimpinius normatyvus, o sporto šakų geografija yra gausi kaip niekada. Iš 28 į olimpinių žaidynių programą įtrauktų sporto šakų mes jau šiandien turime atstovus 15-oje sporto šakų. Tačiau šis skaičius dar gali išaugti.
- Kokių sporto šakų atstovai dar gali papildyti olimpinę rinktinę?
- Ją gali papildyti akademinio irklavimo atstovas Mindaugas Griškonis, graikų ir romėnų imtynių federacija man garantavo, kad prie olimpinės rinktinės dar gali prisidėti vienas kitas imtynininkas, laukiame ir kelių lengvaatlečių.
- Šiemet olimpinė rinktinė bus rekordinė sportininkų gausa. Ar iškovotų medalių skaičius taip pat bus rekordinis?
- Taip, šiemet sportininkų skaičius bus išties rekordinis. Daugiausia olimpiečių esame turėję 2004 metais Atėnuose. Tuomet varžybose startavo 59 atletai. Kiekybine prasme laimėjimas yra labai didelis, galime pasidžiaugti, kad stipriai lenkiame tiek latvius, tiek ir estus. Turime vienintelį norą, kad iš kokybės pereitume į kokybę - kuo daugiau sportininkų užimtų 1-8 vietas, kurios pagal olimpinę sistemą laikomos prizinėmis. Žinoma, Lietuvos žmonės nori medalių, tačiau juos skaičiuosime rugpjūčio 24 dieną. Be abejo, norėtume, kad šis skaičius būtų rekordinis. Iki šiol daugiausia medalių iškovojome Sidnėjaus olimpinėse žaidynėse - du aukso ir tris bronzos. Tačiau jeigu skaičiuotume fizinius medalius, laimėjome 17 medalių: dvylika krepšininkų, dvi irkluotojos (Birutė Šakickienė ir Kristina Poplavskaja), Virgilijus Alekna, Daina Gudzinevičiūtė ir Diana Žiliūtė. Beveik kas trečias sportininkas grįžo su medaliu - tai fantastinis laimėjimas, kurį pakartoti kažin ar būtų įmanoma. Aišku, jei krepšininkai pasistengs, šį skaičių galima ir pagerinti. Tačiau aš visų labai prašau, kad medaliai nebūtų kabinami iš anksto, nes tuomet būna labai didelis nusivylimas.
- Ar sportininkai, be premijų, bus apdovanoti ir automobiliais?
- Taip, visiems iškovojusiems medalius, be premijų, skirtų pagal nustatytą tvarką, bus padovanoti ir BMW automobiliai. Kartu su rėmėjais dar nesame galutinai sukirtę rankomis dėl automobilių markių, tačiau preliminariai sutarėme, kad aukso medalį iškovojęs sportininkas gaus penktos klasės BMW, sidabro medalis bus įvertintas trečios klasės BMW automobiliu, o bronzos medalis - pirmos klasės BMW.