Treneris 2013-aisiais pastebėjo už bendraamžius kur kas mažesnį berniuką, mokyklos sporto salėje kilnojantį svarsčius, ir pasiūlė jam išbandyti savo sporto šaką. Siūlydamas pataikė į dešimtuką. Dabar A. Gricius tikina, kad mažylis yra tiesiog sukurtas jėgos trikovei.
Kelmės rajone Šaukėnuose gimęs ir augęs E. Valčiukas visada buvo mažesnis už bendraamžius. Dabartinis jo ūgis – 134 centimetrai. Egidijui – įgimtas augimo hormono sutrikimas. Vaikystėje dėl to graužęsis, atletas dabar įžvelgia ir pranašumų. „Ne visada ir ne visur blogai būti mažam. Tarp savo sporto šakos atstovų dėl ūgio turiu fizinių pranašumų. Amplitudė į štangos pusę mano atveju yra mažesnė“, – sako jėgos trikovės atletas.O per 30 metų jėgos trikove užsiimantis jo treneris A. Gricius patikslina: „Jo ūgis jam labai padeda pritupiant ir spaudžiant, tačiau atliekant traukos rungtį tai trukdo.“
Panašaus ūgio varžovų per tuos trejus metus, kai E. Valčiukas dalyvauja įvairiose jėgos trikovės varžybose, jam neteko pastebėti.
Įspūdingi rezultatai
Šį pavasarį E. Valčiukas vėl sudrebino jėgos trikovės pasaulį. Balandį jis spėjo tapti ir Europos, ir pasaulio rekordininku ir čempionu.
Europos jaunių ir jaunimo pirmenybėse lietuvis pagerino keturis rekordus. Svorio kategorijoje iki 53 kg besivaržantis atletas jau pirmuoju bandymu pritūpė su 230 kg štanga ir iškart pagerino jaunių rekordą. Sėkmingas bandymas buvo ir su 240 kg štanga, o pritūpęs su 250 kg svorio štanga jis sugebėjo pagerinti ir jaunimo grupės pasaulio rekordą.
Du kartus pasaulio jaunių rekordą E. Valčiukas pagerino ir spausdamas štangą – 140,5 kg, o vėliau – 150 kg. Bendroje jaunių grupės svorio kategorijos iki 53 kg įskaitoje Lietuvos sportininkas surinko net 545 kg ir taip pagerino pasaulio rekordą. Lietuvis be vargo tapo Europos jėgos trikovės čempionu.
Vos po savaitės vykusiame pasaulio štangos spaudimo čempionate jis įveikė rungtį su 151 kg svorio štanga, pagerino pasaulio jaunių rekordą ir laimėjo aukso medalį.
Tai nėra pirmi dideli Lietuvos jėgos trikovininko laimėjimai. Pasaulio čempiono titulą E. Valčiukas iškovojo 2015-ųjų rugsėjį. Tada jis pagerino du planetos rekordus: pritūpimo su štanga ir štangos spaudimo gulint. Prieš tai E. Valčiukas yra iškovojęs ir Europos, ir pasaulio čempionatų mažesnės prabos medalių.
Pernai per varžybas Kaune trikovėje E. Valčiukas surinko 515 kg ir pirmąsyk įvykdė suaugusiųjų elito normatyvą.
Pradėjo nuo svarsčių
Kuršėniškis A. Gricius prieš šešerius metus įsidarbino Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazijoje kūno kultūros mokytoju.
„Ten į jėgos sporto sekciją atėjo Egidijus ir mes pradėjome kultivuoti svarsčių kilnojimo sportą. Jis palengva sustiprėjo, pirmą kartą dalyvavo Lietuvos moksleivių štangos spaudimo čempionate Kuršėnuose. Ten užėmė penktąją vietą ir jam ši sporto šaka pradėjo labiau patikti, nes pagal sudėjimą šis sportas labiau tiko negu svarsčių kilnojimas“, – apie bendradarbiavimo su E. Valčiuku pradžią kalbėjo jo mokytojas ir treneris.
Pats jaunuolis savo rimto sportavimo pradžia laiko būtent posūkį į jėgos trikovę. „Svarsčius kilnojau. Bet tai nebuvo labai rimta. O į jėgos trikovę jau įsitraukiau rimtai. Treneris man ją pasiūlė, nuvažiavau į varžybas, jose man gerai sekėsi. Taip ir sportuoju iki šiol ir neketinu mesti“, – pasakoja atletas.
Jėgos trikovės treniruotės vyko jau ne Šaukėnuose, o Kuršėnuose, sporto klube „Kristalas“, 20 km nuo gimtojo Egidijaus miestelio. „Per savaitę 2–3 kartus vykstu į Kuršėnus. Dabar važiuoju savo mašina, pats vairuoju. Anksčiau brolis, mama arba tėtis nuveždavo“, – tęsia vaikinas.
Pirmosios E. Valčiuko jėgos trikovės varžybos vyko užsienyje – Baltarusijoje. Jose mažasis atletas pasiekė Lietuvos rekordą.
„Egidijui ši sporto šaka genetiškai tinka. Jo užsispyrimas ir Dievo duotas talentas padeda pasiekti rezultatų“, – aiškina staigų auklėtinio šuolį į jėgos trikovės aukštumas A. Gricius.
Įveikia visas kliūtis
Atleto gimtinėje Šaukėnuose gyvena apie pusę tūkstančių žmonių. Suprantama, kiekvienas kiekvieną ten pažįsta.
„Taip, visi čia žino apie mano sportą, medalius, rekordus. O kaip reaguoja? Na, išskirtinai nereaguoja. Paprastai“, – teigia gimnazistas.
Laisvalaikio trūkumu, kitaip nei daugelis kitų aukšto lygio sportininkų, E. Valčiukas nesiskundžia: „Laisvalaikio lieka. Suprantama, ne tiek daug, kiek tiems žmonėms, kurie nesportuoja.“
Pasak A. Griciaus, jo auklėtinis yra užsispyręs, žinantis savo tikslą ir jo siekiantis, nebijantis sunkumų, skausmo. Per tuos metus, kai dirbo su E. Valčiuku, treneris nepastebėjo kokių nors atleto psichologinių problemų dėl neįprastai mažo ūgio ar paaugliško amžiaus.
„Manau, psichologines problemas jam padeda įveikti gera šeima, draugai ir aplinka, kuri jį priima draugiškai, įgimtas linksmumas ir realus požiūris į gyvenimą. Jis sporto niekada negalvojo mesti, o artimiausiu metu ketina gerinti rekordus“, – sako E. Valčiuko treneris.
Iki suaugusiųjų varžybų E. Valčiukui dar yra likę keleri metai. Jėgos trikovininkai jaunimo varžybose baigia dalyvauti nuo 23-ejų. Ir pats sportininkas, ir jo treneris mano, kad laiko pasiruošti šiam, sunkiausiam, sportinės karjeros etapui yra pakankamai.
„Viskas priklausys tik nuo jo paties. Žinoma, aš pasiruošęs padėti. Egidijaus galimybės man dar pačiam nėra aiškios, kol kas nematau jo ribų“, – atskleidžia A. Gricius.
Kokia jau dabar tiek pasiekusio mažojo sportininko svajonė? Jis nori, kad jėgos trikovę įtrauktų į olimpinių žaidynių programą ir jis turėtų galimybę siekti olimpinio kelialapio.
Ingvaras Butautas, sportas.info