2004 metų gegužės 1 dieną Europos Sąjungos narėmis tapo 10 valstybių, tarp jų – ir Lietuva. Šiai sukakčiai pažymėti Vilniuje buvo surengtas 10 kilometrų bėgimas, kurio iniciatoriais tapo Lietuvos užsienio reikalų ministerija ir Lenkijos ambasada mūsų šalyje.

Simboliška, kad tarp bėgikų 10 km distancijoje buvo ir URM ambasadorius ypatingiesiems pavedimams Antanas Valionis, prieš gerą dešimtmetį atlikęs svarbų vaidmenį siekiant narystės Europos Sąjungoje, ir Baltijos šalių oro erdvę šiuo metu saugančių Lenkijos kariškių „Orlik 5“ padalinio vadas bei nemažas būrys kariškių, ir tūkstantinė bėgimo mėgėjų minia, kurioje buvo galima išvysti beveik visus pajėgiausius mūsų šalies stajerius. 1 km, 5 km ir 10 km nuotoliuose iš viso kovojo apie 2000 bėgikų iš 14 valstybių, savo ištvermę išmėgino ne vienos valstybės ambasadų darbuotojai.

Sportinę intrigą kėlė ir tai, kad į varžybas atvyko trys pajėgūs svečiai iš Latvijos – jų asmeniniai 10 km bėgimo rekordai (30.38 ir 31.17 min) leido tikėtis aukštų rezultatų ir įdomios kovos. Bėgimo šventę organizavusios asociacijos „Sporto renginiai“ vadovas Evaldas Martinka parinko išties įdomią trasą sostinės centre ir Žvėryno rajono gatvėmis, 5 km rate bėgikams du kartus reikėjo tiltais kirsti Neries upę. Oras buvo tikrai palankus siekti aukštų rezultatų, iki idealių sąlygų trūko tik kiek silpnesnio vėjo – kai kurie bėgikai po finišo prisipažino, kad bėgant greta upės vėjas dažnai pūsdavo į veidą...

Įveikus pirmąjį 5 km ratą pirmavo lyderių ketveriukė – latviui Janiui Girgensonui kompaniją palaikė Justinas Beržanskis, Valdas Dopolskas ir Mindaugas Viršilas. Artėjant finišui tapo aišku, kad pergalės lietuviai svečiams neatiduos, nors pastarųjų asmeniniai rekordai ir verti pagarbos. 10 km bėgimą laimėjo Šiaulių „Stadijos“ klubo atstovas J. Beržanskis (31.46 min.), latvis J. Girgensonas jam pralaimėjo 3 sek., trečioji vieta atiteko V. Dopolskui (32.21 min.).

Moterų grupėje irgi buvo galima laukti principinės favoričių Rasos Drazdauskaitės ir Živilės Balčiūnaitės dvikovos. Tačiau šį kartą Živilė užėmė trečiąją vietą (36.54 min.), o Rasai pirmąją distancijos pusę kompaniją palaikė kita Lietuvos rinktinės narė Remalda Kergytė. „Drauge bėgome gal 6 kilometrus, po to kiek padidinau tempą ir pabėgau. Smagi trasa, geras renginys, gal tik Žvėryno gatvelėse posūkių kiek daugoka, bet bėgti tikrai buvo labai smagu“, - po finišo teigė nugalėtoja tapusi R. Drazdauskaitė (35.12 min.). R. Kergytė jai pralaimėjo 16 sek.

5 kilometrų nuotolį pirmasis įveikė Dovydas Stašys (16.21 min.), jis aplenkė Andrejų Jegorovą (16.58 min.), ant trečio garbės pakylos laiptelio užkopė Augustas Jakubynas (17.39 min.). Šio nuotolio moterų varžybas laimėjo Rūta Marija Trimonytė (20.35 min.), antrąją vietą užėmė Kristina Zajančkovskaja (21.12 min.), trečiąja prizininke tapo Gintarė Vizgaitytė (22.28 min.).

Azartiška buvo pati trumpiausia 1 km rungtis. Nors čia dominavo mažiausi bėgikai ir jų tėveliai, sportinės kovos taip pat nestigo, o nugalėtoju tapo Lietuvos 800 m bėgimo rekordininkas Vitalijus Kozlovas.

Jauniausiam varžybų dalyviui Vytautui Petkevičiui, gimusiam šių metų kovą, kuris 1 km įveikė su savo tėčiu, kaip ir vyriausiam – 77-erių Zigmantui Juškevičiui Lenkijos kariškiai iš „Orlik 5“ padovanojo originalias dovanas – ekskursijas į greta Šiaulių įsikūrusią jų tarnybos vietą ir galimybę pamatyti, kaip iš tiesų vyksta Baltijos šalių oro erdvę saugančių NATO kariškių kasdienė tarnyba.

Antanas Valionis juokavo, kad kitais metais sukaks 11 metų nuo įstojimo ES: „Gal tada paprašysime, kad bėgimo distancija būtų jau 11 km, taip kasmet ilginsime ją po kilometrą, o po 32 metų, žiūrėk, jau galėsime ir Europos Sąjungos narystei skirtą maratoną surengti“, - po finišo ambasadorius.