• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Šiais laikais vaikai – tarsi šeimos projektas, teikiantis laimės tėvams, tai tarsi poros inkarnacija (dievybės įsikūnijimas žmoguje – red. past.)“, - taip šviesiai ir pakiliai apie vaikų gimimą kalba psichoanalitikas ir šeimos psichiatras Serge Hefez.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tiesa ir ta, kad vaiko atsiradimas kartu ir nuleidžia porą ant žemės. Į narciziškus judviejų meilės santykius įsiveržia mažojo šeimos nario norai ir poreikiai.

REKLAMA

Dažnai poroms, kurios augia mažus vaikus, sekso nebuvimas tampa skyrybų šaukliu, tačiau, pasak psichologų dėl to iš vaikai tikrųjų nekalti.

Išbandymas gimimu

„Nuostata, kad vaiko gimimas gali pakenkti poros santykiams, atsirado neseniai“, - tvirtina psychologies.ru S.Hefez. Todėl jauni tėvai pasimeta nežinodami, kaip tokioje situacijoje elgtis. „Jiems iš tiesų tenka suvokti, kad jų santykiai pavirto į trikampį, - sako psichoterapeutė Inna Chamitova. – Nors trikampis pakankamai stabili figūra, atstumas tarp sutuoktinių padidėja.“

REKLAMA
REKLAMA

Sunkiausia šį periodą išgyventi poroms, kurias S.Hefez vadina „veidrodinėmis“. „Jie įsimylėję, kupini aistros, jų santykiai remiasi abipusiu narciziškumu, gėrėjimusi vienas kitu, - aiškina specialistas. – Vaiko gimimas juos sukrečia, nes tai yra kažkas naujo, skirtingo nuo jų vienybės.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsiranda iš karto keli prasmių skirtumai – ne tik „štai - tėvai, o štai - vaikas“, bet ir „vyras – moteris“, „tėvas – mama“. Ir tada, teigia S.Hefez, „veidrodinė tokios poros visuma pažyra į šukes, arba rizikuoja pažirti“.

REKLAMA

„Šeima negali būti statiška, nepajudinama, - sako I.Chamitova. – Kiekvieną kartą, kai atsiranda kas nors naujo, jai reikia prisitaikyti prie pakitusių aplinkybių.“

Šiandien jau dauguma porų supranta, kad vaiko atsiradimas tai tarsi iššūkis, santykių išbandymas. Tam, kad santuoka tęstųsi, jų santykiai taip pat turi keistis: turi atsirasti vietos trečiajam. Seksas? Būtinas!

REKLAMA

Tiesa, nereikia pamiršti ir „erotinio santykių mato“. „Kaip žinia, gimus kūdikiui, seksualumas šiek tiek apslopsta – taip jau surėdyta gamtos, - aiškina seksologė Naida Dobajeva. – Tačiau lieka rūpestis, dėmesys, kurie padeda porai išsaugoti seksualinius troškimus.“ Šiuo laikotarpiu seksualumas tampa jautria santykių sfera ir jį reikia saugoti. Dažnai poroms, kurios augia mažus vaikus, sekso nebuvimas tampa skyrybų šaukliu. „Kartais sutuoktiniai ima vienas kitą vadinti tik „mama“ ir „tėčiu“, taip tarsi parodydami, kad tėvų vaidmuo dabar yra svarbesnis nei sutuoktinių, - sako I.Chamitova. – Tačiau tai kelias į niekur, nes šeima egzistuoja ne tik tam, kad kartu augintų vaikus.“ Kodėl jaunų tėvų seksualumui reikia tiek dėmesio? „Nes jis gyvybiškai svarbus pusiausvyrai šeimoje išlaikyti“, - atsako psichoterapeutė. Vaikas sukelia daug teigiamų emocijų: jis toks jautrus ir nuostabus. Mama ir tėtis išgyvena dėl jo, pradeda rūpinti tik juo, pamiršdami, kad yra dar ir sutuoktiniai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ne vaikas griauna seksualinį tėvų gyvenimą, - patikslina I.Camitova. – Tačiau jo atsiradimą vienas partnerių gali panaudoti kaip pretekstą atitolti.“ Moteriai sunku atsispirti pagundai pasinerti tik į naujus – mamos ir vaiko – santykius. Vyras tai supranta, kaip jų bendros erdvės palikimą.

REKLAMA

Pasak specialistų, tik seksualumas gali vėl prikelti santykius naujam gyvenimui.

„Kad ir koks malonus fizinis kūdikio artumas, jis neturi moteriai pakeisti intymaus santykio su vyru“, - perspėja I.Chamitova. Tiesa, norėdami atkurti buvusį artumą sutuoktiniai turi išties pasistengti, ypač moterys. Deja, daugelis laukia, kad tai nutiks savaime arba dėl sunkumų kaltina partnerį.

REKLAMA

„Patys ženkite pirmąjį žingsnį, - pataria N.Dobajeva. – Nebūtinai iš karto vėl užsiimkite seksu: artimuose santykiuose pirmiausia reikia pajausti rūpestį ir pasitikėjimą.“ Pritaria šiai minčiai ir I.Chamitova: „Stenkitės skirti laiko pabūti dviese, bendraukite, džiaukitės vienas kito artumu.“

Toks buvimo kartu džiaugsmas reikalingas ne tik porai, bet ir jų vaikelio gerovei. Žymi psichoanalitikė Fransuaza Dolto sakė, kad „vaikai formuojasi pagal tai, kaip jo tėvai iš naujo jam gimus atranda vienas kitą“. Dėl to tėvams būtina atrasti laiko ir pabūti tik dviese, nors ir porą valandų – tai geriausia, ką jie gali padaryti patys sau ir savo vaikui. Juk patys geriausi tėvai – tai laimingi subrendę žmonės. Moteris ir vyras.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų