Sakoma, kad dienos metu vyrai apie seksą pagalvoja kas šešiasdešimt sekundžių. O kaip apie seksą galvoti miegant?
Psichoanalizės tėvu vadinamo Zigmundo Froido aiškinimu, miegodamas žmogus netiesiogiai, įvairia simbolika, seksą sapnuoja beveik kasnakt .
Z. Froidas teigė, kad sapnuose aiškią reikšmę turintys objektai tėra keli: tėvai, artimiausi giminės, žmogaus namai, nuogumas ir mirtis. Visa kita yra užslėpti simboliai, neretai susiję su vyrų ir moterų lytiniais organais arba seksu.
Sekso ir lytinio pasitenkinimo simboliai sapnuose yra saldumynai, kopėčios, šokimas, jojimas ir lipimas laiptais. Mat šie veiksmai vyksta ritmiškai: kuo aukščiau lipi, tuo labiau pavargsti. Tuo jie ir primena lytinį aktą.
Bene ryškiausi moteriškų lytinių organų simboliai sapnuose – daiktai, galintys apriboti tuščią erdvę. Tai dėžės, kišenės, urvai, lagaminai, skardinės ir kt. Taip pat moteriškus organus simbolizuoja miškas, peizažas arba plaukimas laivu.
Jei sapnuojame gėles, kurias taip mėgstame dovanoti moterims, vadinasi susapnavome moters genitalijas. Psichoanalitikas gėles su genitalijomis susieja todėl, kad gėlių žiedai ir yra jų dauginimosi organai. Moters krūtinės simboliai yra obuoliai, persikai ir apskritai visi vaisiai.
Jeigu šiąnakt susapnavai bažnyčią arba koplyčią, tai visai nereiškia, kad tave aplankė nušvitimas. Z. Froidas sako, kad net ir šie religiniai dalykai sapnuose įgyja... moteriškų lytinių organų simboliką!
Žinoma, sapnuose yra ne tik moteriškų, bet ir vyriškų lytinių organų atitikmenų . Oro balionai, skraidantys cepelinai ar lėktuvai simbolizuoja vyro penį. Mat bendras bruožas tarp skraidančių objektų ir penio – jie turi savybę pakilti.
Prie vyriškų lytinių organų simbolių taip pat priskiriami kovos įrankiai - šautuvai, kalavijai, peiliai ir įvairios mašinos, kalnai ir uolos. Taip pat daiktai, iš kurių bėga vanduo – fontanas, čiaupas.
Galbūt neretas skaitytojas susimąstys, kodėl gi sekso negalima sapnuoti iškart, kam dar reikalingos tos kopėčios, laiptai ir visa kita velniava? Juk tuomet ir miegas taptų kur kas malonesnis.
Senelis Froidas aiškino, kad žmones valdo primityvūs, gyvuliški instinktai, pasireiškiantys agresija ir seksualiniu potraukiu – libido. Tų norų žmonės sau nepripažįsta. Argi laimingai vedęs vyras pripažintų, kad nori užmušti kaimyną ir permiegoti su jo žmona? Tokios ir panašios mintys, psichoanalitiko aiškinimu, sukasi kiekvieno iš mūsų galvose.
Viena iš psichoanalitikų sapnų tyrimo prielaidų yra tokia, kad sapnuose patenkinami neįgyvendinti žmogaus norai ir kai kurie iš jų yra mums patiems gerai nesuprantami. Pasąmonėje mintys ir gyvuliški instinktai yra cenzūruojami bei perstumiami. Dėl tokio reiškinio kaip perstūmimas nereikšmingi dalykai sapnuose tampa esminiais, o esminiai atrodo visai nesvarbūs. Todėl sapnai ir būna tokie neaiškūs.
Sapnų simbolikos aiškinimas priklauso ir nuo atskiro žmogaus išgyvenimų, patirties, todėl skirtingiems žmonėms kai kurių simbolių aiškinti vienodai negalime. Pavyzdžiui, skrybėlė arba apsiaustas sapnuose yra vyriškų lytinių organų simboliai, bet lygiai taip pat gali simbolizuoti ir moteriškus.
Tačiau didžioji dalis išvardintų simbolių, Z. Froido nuomone, turi pastovias, nekintamas reikšmes. Taigi, kai Tavo mergina pradės pasakoti, kad sapnavo romantišką skrydį oro balionu, gali pradėt abejoti, ar tas sapnas iš tiesų buvo toks nekaltas ir tik romantiškas.
Paulius Grinkevičius