Žalioje jaunystėje vidutinio vyro testosterono lygis paprastai būna pakilęs iki Everesto aukštumų, tačiau po keliolikos metų vis svarbesnį vaidmenį seksualiniuose santykiuose ima atlikti psichologiniai ir emociniai veiksniai. Ar yra dėl ko nerimauti?
Norų ir galimybių suderinamumas
Paprastai po 24 metų po truputį ima mažėti vyrų lytinių hormonų lygis. Fizinių pokyčių įkandin seka ir elgesio pasikeitimai – 25–30 metų vyro gyvenime seksas, kaip fizinis procesas, nebetenka dominuojančio vaidmens. Neišvengiamai sumažėja orgazmų, taip pat ir ejakuliacijų skaičius, o norint sukelti erekciją, prireikia daugiau laiko. O kur dar ilgesnis laiko tarpas tarp dviejų lytinių aktų! Jaunystėje pakakdavo atsikvėpti 5–10 minučių ir vėl šokdavai „į trasą“, o dabar gali tekti palaukti ir pusvalandį ar net ilgiau.
Be to, su amžiumi vis daugiau įtakos vyro elgesiui lovoje turi išoriniai faktoriai – stresas darbe, prasta sveikata, savijauta, triukšmas ir t. t.
Kada reikia kreiptis pagalbos?
Pagrindinė seksualinio pobūdžio sutrikimų priežastis yra psichologinės problemos, ypač tos, kurios trunka ilgą laiką – tai įvairiausio pobūdžio nerimas, neurozės, depresija. Tokiu atveju erekcija tiesiogiai priklauso nuo emocinės savijautos, o sunerimęs vyras orgazmo gali ir visiškai nepasiekti. Arba dar blogiau – gali nesugebėti patenkinti savo partnerės. Jei pastebėjai, kad Tau taip nutinka, pirmiausia išspręsk esminę problemą, dėl ko jautiesi prislėgtas, antraip reikalai lovoje tikrai nepasitaisys.
Su amžiumi vis svarbesni darosi emociniai ryšiai su partnere, „mechaninis“ seksas vis mažiau jaudina, o kartais ir trukdo pasiekti orgazmą. Tačiau negalima pamiršti ir paprastos fiziologijos, pavyzdžiui, ligų. Statistika teigia, kad dažniausias lytiniams santykiams trukdantis susirgimas – tai cukrinis diabetas, kraujotakos sistemos ligos, alkoholizmas ir medžiagų apytakos sutrikimai. Sergant bet kuria minėtų ligų, sutrinka nervinių impulsų perdavimo procesas, todėl erekcija ir visavertis orgazmas tampa itin retais svečiais.
Neigiamą įtaką seksualiniam susijaudinimui bei sekso kokybei gali padaryti ir vyriško hormono testosterono stygius. Medikai teigia, kad vyriškų lytinių hormonų trūkumas yra gana dažnas reiškinys, rečiau gydymo įstaigose apsilanko pacientai, kuriems sutrikusi vyriškų/moteriškų hormonų pusiausvyra (Na taip, mūsų organizmuose yra po labai nedaug moteriškųjų hormonų: estrogeno, progesterono ir kt.).
Pagrindinė vyresnių nei 45 metų vyrų erekcijos sutrikimo priežastis – aterosklerozė, dėl kurios gali susilpnėti kraujo apytaka lytiniuose organuose.
Be to, esant ir menkiausiems erekcijos sutrikimams, verta susimąstyti apie tai, kokius medicininius preparatus vartoji. Gydytojai išrašo daug vaistų, kurie gali turėti neigiamą šalutinį poveikį Tavo libido – tai antidepresantai, raminamieji, kai kurie hipertoniją gydantys medikamentai.
Nepakenktų ir jei užsuktum pas urologą. Dėl seksualinių nesklandumų gali būti kalti ir uždegimai, pavyzdžiui, prostatitas, uretritas ar pan.
Viena aišku — vien tik amžius nelemia vyro seksualinių pajėgumų lovoje. Nepamiršk rūpintis savo sveikata, sportuok, stenkis kurti ir puoselėti psichologiškai palankią aplinką, nepiktnaudžiauk alkoholiu ir nikotinu, nešlamšk vien cholesteroliu papildyto maisto, nepamiršk, kad sveikai gyvendamas ir 80 ar 90 gali sulaukti erekcijos, orgazmo bei susilaukti palikuonių. Prisimink Kaukazo gyventojų ilgaamžiškumą, juk jie tapdavo tėvais ir po 100-ojo gimtadienio!