Gyventojų apklausa atskleidė, jog net 9 iš 10 gyventojų Lietuvoje pastaraisiais metais jautė streso simptomus. Stresą lietuviai linkę išlieti šaukdami ir bardamiesi ant artimųjų arba pasinerdami į alkoholio vartojimą.
Malšina pykčiais ir alkoholiu
Kovo mėnesį vykdyta gyventojų apklausa atskleidė, jog net 9 iš 10 patiria stresą, o 8 iš jų teigė, jog artimieji bando stresą įveikti bardamiesi, šaukdami ant artimųjų. 35 procentai gyventojų stengiasi daugiau dėmesio skirti pomėgiams, o penktadalis gyventojų stresą malšina alkoholiu. Tokia tendencija ryškesnė mažesniuose miestuose bei kaimuose. Ten alkoholiu problemas sprendžia kone pusė, tuo tarpu sostinėje - 1 iš 10 apklaustųjų.
„Žmonės su stresu linkę kovoti arba bėgti nuo jo. Dabartinėje visuomenėje žmogus susidūręs su stresu jį konservuoja ir laiko savy, o grįžęs namo tiesiog išlieja ant artimiausių žmonių. Dar viena klaida - alkoholio vartojimas. Manoma, kad tai padeda. Tačiau tai leidžia tik dar giliau tą stresą paslėpti savy, o kai viskas trūksta, būna kur kas blogiau,“ – tikina Lietuvos psichoterapijos draugijos prezidentas docentas Eugenijus Laurinaitis.
Streso nepatiria tik lavonai
Lietuvos neurologų asociacijos prezidentas, VU MF Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos vadovas, VUL Santariškių klinikų Neurologijos centro direktorius prof. Valmantas Budrys tikino, kad stresą patiria kiekvienas žmogus, tačiau vieni gerą, motyvuojantį efektyviau dirbti, kiti – keliantį nervinę įtampą ar net rimtą grėsmę sveikatai.
„Stresas paprastai kyla, kai nebesugebame kontroliuoti situacijos. Jį gali sukelti tokios situacijos kaip šeimą užklupusios ligos, darbo praradimas, santykių griuvimas ar finansinės problemos. Stresas turi savybę kauptis. Kai stresinės situacijos ir įtampa užsitęsia, tai tampa labai pavojinga“ – teigia profesorius V.Budrys.
Lietuviai linkę stresą kęsti
Pasak docento E.Laurinaičio, yra kelios išeitys, kaip elgtis stresinėje situacijoje: žmogus gali keisti ją, keisti save arba susitaikyti su situacija ir jos nekeisti. Lietuvoje yra pasirenkamas dar vienas variantas – kentėti. Net lietuvių tautosakoje žmogus visada vaizduojamas kenčiantis, tačiau tai ne išeitis. Tai tik blogas žmogaus pasirinkimas.
Žmonės, norėdami atsikratyti streso keliamų pasekmių, turėtų ryžtingai spręsti problemas, dalintis jomis su artimaisiais, daugiau leisti laiko sportuodami, vartodami magnio turinčius produktus arba praktikuoti meditaciją. Taip pat mažiau vartoti svaigalų bei nekelti sau ir kitiems nerealistinių tikslų.