Žmonės iš tiesų skirtingi. Tarkime, vieni mėgsta garsiai reikštis, yra agresyvūs, kiti ‒ tikros pirmųjų priešingybės: ramūs ir atsipalaidavę. Dauguma žmonių paprastai būna tylūs ir pasyvūs, kitiems būdingas aktyvumas ir noras vesti paskui save kitus visose gyvenimo srityse. Vieni žmonės ‒ drovūs ir baikštūs, kiti spinduliuoja vidine ramybe, dar kiti ‒ kupini pykčio ir įtūžio.
Augdamas atsakymus radau pasinėręs į asmenybės studijas. Žmonės skirtingi, nes yra apdovanoti skirtingomis ASMENYBĖMIS ir VERTYBĖMIS.
PASTABA: kad skaitytojai galėtų geriau susipažinti su šia plačia sritimi, parašiau dar du straipsnius:
ASMENYBĖ ASMENYBĘ LEMIANTYS VEIKSNIAI KAIP GALIMA KLASIFIKUOTI SAVO ASMENYBĘ, SAVO ASMENYBĖS YPATYBES IR BRUOŽUS?
Kad geriau perprastumėte temą, siūlau straipsnius skaityti tokia tvarka, kokia jie buvo parašyti ir išvardinti aukščiau.
Asmenybės apibrėžimas
Plačiai paplitęs klaidingas supratimas apie tai, ką reiškia „asmenybė“. Apibūdindami žmogaus asmenybę, neminėsime, kad
jis ar ji aukštas (-a), plataus sudėjimo ir šviesų akių; kalba visą laiką maloniai ir švelniai šypsodamasis; galantiškas; pozityviai žvelgia į gyvenimą ir problemas, su kuriomis susiduria; jis ar ji ‒ viena karščiausių ir trokštamiausių Holivudo įžymybių;
Tai ką gi turi omenyje psichologai, kuomet kalba apie asmenybę? Jie kalba apie žmogaus bendrą psichologinę sistemą, jos augimą ir vystymąsi arba, kitaip tariant, būdų, kuriais žmogus reaguoja į aplinką ir bendrauja su kitais, visumą.
Jei norėtume kalbėti tikslesniais terminais, galime pasinaudoti Gordono Allporto gana įdomiu, lengvai suprantamu ir savo laiku aktualiu asmenybės apibrėžimu. Asmenybę jis apibrėžia taip:
„Asmenybė yra dinaminė žmogaus psichofizinių sistemų organizacija, nulemianti tik tam konkrečiam žmogui būdingus būdus prisitaikyti prie aplinkos“
Šis apibrėžimas gana lengvai suprantamas ir yra vienas iš labiausiai paplitusių. Iš esmės jis taip pat, tik tiksliau, kalba apie tai, kad, kaip minėjau anksčiau, „būdų, kuriais žmogus reaguoja į aplinką ir bendrauja su kitais, visumą“.
Visiems turėtų kilti klausimas, kaip susiformuoja žmogaus asmenybė? Ar ji jau būna susiformavus žmogui gimus? Tai yra, ar yra sąsajų su paveldėjimo faktoriumi? O galbūt asmenybę suformuoja aplinkos, kurioje auga žmogus, veiksniai? Jei norite rasti atsakymus į šiuos klausimus, jus turėtų sudominti minėtas straipsnis apie asmenybę lemiančius veiksnius.
Jei jus labiau domina, kaip galima išmatuoti asmenybę, tai yra, įvairūs asmenybės matavimo modeliai, siūlau perskaityti straipsnį „Kaip galima klasifikuoti savo asmenybę, savo asmenybes ypatybes ir bruožus?“.
Šiame straipsnyje pateikiau nuorodą į asmenybės testą, kurį labai rekomenduočiau atlikti, nes jis padės įvairiapusiškai geriau pažinti save. Manau, įsitikinsite jo aktualumu.
Komentarai ir atsiliepimai visuomet laukiami.
Hunbbelis Meeras