• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žvelgiant iš šalies, vaikų guldymas miegoti sukelia tokių mielų jausmų... Tai buvimo kartu su vaikais laikas, kai jie atrodo be galo žavūs su savo pižamėlėmis ir pliušiniais žaisliukais pašonėje, kai iškvėpdami saldų dantų pastos kvapą apsikabina ir pabučiuoja...

REKLAMA
REKLAMA

Taip, iš tiesų nuostabu. Tačiau tai – tik paskutinė be galo ilgos guldymo epopėjos dalis. Dažnai mamos (ir tėčiai!) patys nueina miegoti išsekę ir pavargę, neretai žinodami, kad naktį gali tekti ne vieną kartą keltis raminti kurį nors verkiantį vaiką, padėti atsisėsti ant puoduko, atnešti gerti arba panešioti...

REKLAMA

O gal galima kažką padaryti, kad tas laikas nebūtų toks sekinantis?

Pradėkite anksčiau, nei jums atrodo

Iš tikrųjų „ėjimas miegoti“ prasideda gerokai anksčiau, nei vaikas pirmą kartą nusižiovauja. Maždaug 12 valandų anksčiau. Vaikai yra nelyginant prisukami žaisliukai: jie pradeda dieną su tam tikra energijos doze, kuri turi būti išeikvota iki jiems einant miegoti. Vargas tai mamai, kuri nesuteikė pakankamai galimybių bėgioti, šokinėti, rėkauti, dainuoti ir visaip kitaip lieti savo jėgas. Lijo? Per ilgai miegojo dieną? Taip, visko atsitinka. Tačiau tada vaikai vakare lėčiau nurimsta.

REKLAMA
REKLAMA

Pasistenkite, kad net ir tomis dienomis, kai neišeina į lauką, vaikai nesėdėtų ištisai prie televizoriaus, o galėtų pajudėti ir namie: statytų slėptuves iš apklotų, padėtų jums tvarkytis ar ruošti maistą arba ieškotų „lobio“ – žodžiu, darykite viską, kad jie nuolat būtų užsiėmę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vakaras panašus į... pudingą

Tai yra, saldus, sotus ir tirštas, jei kalbėsime apie pudingą, arba tingus ir lėtas, jei kalbėsime apie vakarą. Vakaro užsiėmimai turėtų būti ramesni (geriau skaityti, negu šokinėti ant lovų ir žaisti gaudynių) ir leisti vaikui gerai jaustis (galite pasiūlyti šiltą vonią, paglostyti nugarą, išgerti stiklinę šilto pieno). Svarbiausia – ne tai, kokie užsiėmimai, o kad jie sektų tam tikra tvarka. Kai vaikai žino, kas bus paskui – jie jaučiasi saugesni, taigi elgiasi priimtiniau. Jie mažiau protestuos prieš pižamų vilkimąsi, jeigu prieš tai galės užkąsti, jei jie būtent taip įpratę elgtis kiekvieną vakarą.

REKLAMA

Be abejo, jums rutina irgi palengvins gyvenimą. Tačiau palikite šiek tiek erdvės tam, kad galėtumėte sutrumpinti vienas dalis (pavyzdžiui, maudymąsi), o pailginti kitas (paskaityti dar vieną pasakėlę ar padainuoti dar vieną lopšinę), atsižvelgiant į situaciją. Vaikai labai pavargo per dieną, nes buvo žygyje? Trumpiau maudykite, greičiau paguldykite į lovą, nes kitaip viskas užsitęs vien dėl vaikų nuovargio.

REKLAMA

Vadovaukite, o ne leiskite, kad vaikai vadovautų

Jei vaikams nuolat nusileisite, tas vandens puodelis, kurį vieną vakarą atnešite, taps tvirtu ir nepajudinamu įpročiu. Vieną vakarą kartu su savo vaiku pasakysite „Labanakt“ jo meškiukui. Kitą vakarą tą patį teks padaryti su visais kitais pliušiniais žaisliukais. Po savaitės atsibučiuodami su žaislais pasijusite kaip genties motina savo septynių šeimos kartų susitikime...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įvertinkite blaiviai: jeigu jūsų vakaro rutina yra tokia ilga ir įtempta, kad jūs turite ją visą aprašyti žmogui, kuris jus pavaduoja (močiutei ar tėčiui), laikas ją sutrumpinti. Atrinkite žaisliukus, kurie vaikui patinka labiausiai, ir kas vakarą ar kas antrą vakarą atidėkite į šalį dar porą. Labai pravartu nerūpestingai pranešti apie vakaro „programą“: „Na, vaikai, einam praustis, tada pižamos, tada mama jus užklos ir paskaitys pasakėlę!“ Jeigu vaikas nori grįžti prie senųjų taisyklių, būkite tvirti. Sudėtingas gulimasis miegoti yra kaip bet koks blogas įprotis: jeigu jis prasidėjo, laikantis tvirtumo ir atkaklumo jo galima ir atsikratyti.

REKLAMA

Žiūrėkite į laikrodį

Kai kuriuos dalykus galima daryti, tiksliai nesilaikant minutėmis surikiuoto tvarkaraščio, tačiau guldant vaikus miegui laikrodis bus tik į naudą pavargusiems tėvams. Nusistatykite laiką, kada norite pagaliau atsisėsti ant sofos ir įsijungti televizorių. 21 valanda? Tada 20 valandą vaikai turi maudytis, 20:30 – būti šluostomi ir rengtis pižamas (galbūt jūs sudarysite kitokį planą).

REKLAMA

Ignoruokite viską, kas kėsinasi į jūsų dienotvarkę: vaiko „ožiukai“, telefono skambutis, vaikų peštynės... Jeigu šiandien užsivėlinsite, rytoj vaikai tikėsis to paties ir bus dar sunkiau susitvarkyti. Taigi pirmyn! Gal ir nelengva laikytis grafiko, tačiau vėl ir vėl sau priminkite, kad 5 minutės po 21 valandos jūs jau galėsite ištiesti kojas ir atsipūsti...

Parengė gyd. psichoterapeutė Dalia Mickevičiūtė

www.psichoterapija-jums.lt inf.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų