Manipuliacijos gali būti dvejopos − pozityvios ir negatyvios. Pozityvios manipuliacijos pavyzdys būtų, jei skatintumėte žmogų ką nors atlikti, tikintumėte jį esant pajėgų tai atlikti, nors jis taip nemano.
Tačiau daugelyje „žaidimų“, kaip galėtume juos pavadinti, naudojama negatyvi manipuliacija. Bendraujama neatvirai ir gudraujant. Dažnai asmuo, „žaidžiantis tokius žaidimus“, net nesuvokia, jog šitaip elgiasi.
Toliau pateiksime daug būdų kaip žmonės manipuliuoja ir metodus, kaip reaguoti į tokį jų elgesį. Šioje dalyje pateiksime pasyvių manipuliatorių metodus. Šie žmonės negerbia savęs, neišsako savo poreikių, negina savo teisių. Čia pateikiami keli būdai, kaip jie stengiasi kitus paveikti.
Baimės aukos
Baimės aukų gyvenimą valdo baimė, jie nuolat nereimauja ir baiminasi, kad net neieško išeities ir todėl vengia tiesumo. Pavyzdžiui, agorafobikai. Tai žmonės, kuriuos ištinka panikos priepuolis vos pabandžius išeiti iš namų.
Universitetiniai tyrimai parodė, jog to, ko žmonės baiminasi, 40 procentų niekad neįvyksta, 30 procentų yra įvykę, 22 procentai smulku ir nereikšminga, 8 procentai − realūs dalykai, bet juos būtų galima suskirstyti į tokius, kurie išsprendžiami ir kurie neišsprendžiami.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Su jais turėkite kantrybės.
- Paprašykite nurodyti, kas jiems gali atsitikti blogiausia.
- Paprašykite nurodyti, kiek tikėtina, kad atsitiks blogiausia.
- Jei baimė giliai įsišaknijusi, patarkite kreiptis į psichoterapeutą.
Visi turi mane mylėti
Tokių žmonių tikslas, kad visi − sutuoktinis, mylimasis, vaikai, viršininkas, draugai, pardavėjas ir net žmogus, pardavinėjantis žurnalus manytų juos esant nuostabiausiais. Visiems neįtikę (neįmanomas užmojis), jie jaučiasi nevykėliais.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Padėkite jiems pažinti, kada kiti jais naudojasi.
- Padėkite rasti tinkamą elgesį situacijose, kai kiti jais naudojasi.
- Pagirkite, kai jie apsigina.
- Tolydžio priminkite, kad neįmanoma visada visiems įtikti.
Pernelyg malonūs
Jie visad šypsosi ir randa draugišką žodį. Žmonėms jie iškart patinka. Jie pažada, kad iš jų gausi ko panorėjęs. Tačiau jie tave apvilia ir savo pažadų netesi. Jie tau, kaip žmogui, labai atidūs, bet nelabai klausosi, ką jiems sakai - šiaip linksi galvą tarytum pritardami.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Duokite jiems suprasti, kad tikitės pažadus ištesėsiant.
- Už gerą darbą pagirkite.
Neriantieji į krūmus
Kai įsijungia impulsas „kovoti ar bėgti“, jie tiesiog sustingsta. Nei kovoja, nei bėga, o yra paralyžiuojami − nepajėgia galvoti ar veikti. Kai turi būti priimami svarbūs sprendimai, jie nusišalina nuo darbo ar net į jį neateina vildamiesi, jog kas nors kitas tai padarys. Šie žmonės labai bijo kalbėti auditorijai − gali net žadą prarasti.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Patarkite jiems lankyti ryžtingumą ugdančius kursus.
- Parepetuokite situacijas, kuriose jie sustingsta.
- Nustatykite galutinį terminą, kada jie turės pareikšti savo nuomonę dėl šiuo metu juos paralyžiuojančių aplinkybių.
Drovieji
Šie tokie drovūs, kad net skaudu žiūrėti, kaip jie bendrauja. Dėl menkiausio nieko užraudonuoja lyg burokai, smarkiai prakaituoja ir nežodiniu būdu išsiduoda esą labai sumišę. Juos kankina košmarai dėl aplinkybių, kuriose gal atsidurs kitą dieną, o kai su jomis susiduria, jau būna tokie įsinervinę, kad kone paralyžiuoti.
Su tokiu žmogumi vieni elgiasi atsargiai, o kiti visai nuo jo nusišalina, kad nesijaustų kalti jį netyčiomis sugluminę. Stipresnės asmenybės tokius žmones linkusios erzinti, ir tie labai dėl to kenčia. Jie įveikiami kaip ir „neriantieji į krūmus“.
Neapsisprendėliai
Jiems labai sunku apsispręsti ir jie kiekvieno sutikto prašo padėti apsispręsti. Visi žino, kad jie nuolat svyruoja tarp kelių nuomonių ir tris ar keturis kartus jas keičia net darydami labai atsargų žingsnį. Jie ieško tobulo sprendimo, o jo nerasdami kankinasi. Neturi savo nuomonės, yra nenuoseklūs ir nuolat svyruoja.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Kai jie prašo jūsų nurodymų, paklauskite: „Kaip manote, ką jums derėtų daryti?“ Galų gale jie įsitikins patys sugebą daryti sprendimus.
- Paklauskite savęs, ar šiam žmogui tinka pareigos, reikalaujančios priimti sprendimus. Dažnas geriau jaučiasi, kai kiti už juos sprendžia.
- Jeigu jie privalo priimti sprendimą, pasiūlykite kelis variantus ir paskui paskatinkite apsispręsti.
- Nustatykite terminą, iki kurio turi būti priimti sprendimai.
Delsikai
Jie kiša galvą į smėlį vildamiesi, kad, jei ilgai uždels sprendimą, problema savaime išnyks arba kas nors už juos nuspręs. Jie labai nuosekliai vengia sprendimo ir mano nesugebantys teisingai nuspręsti. Net mažiausia klaida žeidžia jų savigarbą. Kartais jie naudoja delsimo taktiką norėdami su kuo nors suvesti sąskaitas.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Paprašykite surašyti pasirinktus sprendimo variantus.
- Aptarkite kiekvieno varianto „už“ ir „prieš“.
- Nutarkite, kuris variantas geriausias.
- Surašykite etapus, kuriais jį reikėtų vykdyti.
Save menkinantieji
Jie visad save nuvertina ir jiems nuolat reikalingos pagyros − pelnytos ar ne. Jei kas nepavyksta, vis esą per jų kaltę. Jie laukia paskatinimo, bet kiekviename žingsnyje jį niekais paverčia save koneveikdami.
Labai kritiški savo darbui bei veiklai. Dauguma jų yra vidutiniški darbuotojai, bet kone prašosi, kad kiti kibtų prie bet kokio jų daromo darbo. Bijodami, kad kiti jų neįskaudintų, pirmi stengiasi iškelti aikštėn savo trūkumus.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Skatinkite gerai atlikti užduotis.
- Leiskite jiems išsišnekėti apie savo rūpesčius.
- Paaiškinkite, kokia kaina jie ieško nuraminimo − žmonės praranda pasitikėjimą jų sugebėjimais.
Pastumdėliai
Šiuos žmones galima priversti padaryti kone viską, ko kiti nori. Jiems sunku bet kam pasakyti „ne“, nes tada jaučiasi prasikaltę.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Išrinkite vieną žmogų ar kokias nors aplinkybes, kai per pastaruosius kelis mėnesius jie visai be reikalo kelis kartus pasakė „taip“.
- Nustatykite, kas juos paskatino pasakyti „taip“. Ar bijojo tardami „ne“ pakenkti santykiams? Ar būgštavo, kad užgaus kitą žmogų?
- Sudarykite veiksmų planą, kaip kitą kartą tam užkirsti kelią. Šiuo žingsniu, viena vertus, jie pasiruoš tokiam atvejui, kita vertus, užkirskite kelią tam pasikartoti.
Žilvinas Jogėla