Gėjai ir lesbietės – tebėra mūsų visuomenės fobija. Mes vaidiname tolerantiškus, tačiau pakantumas homoseksualams baigiasi visišku atsiribojimu. Užmirštame, kad jie ne iš dangaus nukrito, o kažkur gimė, augo, gyvena.
Paslaptis
Saulius (vardas pakeistas – red. past.) – tvarkingas gražios šeimos vyras, kuris dažnai paskęsta savo pasaulyje. Kai gyvenimas tampa visai nepakeliamas, išgeria nepamatuotą kiekį alaus. Tada eina išsikalbėti pas geriausią draugą.
Kas jį kankina, juk namuose – gražuolė ir visus kampus laikanti žmona. Rūpestinga ir nenustygstanti vietoje. Vis ką nors sugalvoja šeimos gyvenimui paįvairinti. Tikra bendravimo maniakė. Namuose visada daug malonių svečių.
Po kiemą bėgioja trys nuostabūs vaikai. Jie tikrai Sauliaus. Jis tuo net neabejoja. Visi sveiki ir išradingi. Kasdien tėtį pralinksmina staigmenomis, džiugina apkabinimais arba erzina kaprizais.
Rodos, ideali kasdienybė ir maloni rutina. Tačiau Saulius dažnai slepia net nuo savęs – jį traukia vyrai. Tiksliau – konkretus vyras.
Saulius įsimylėjo jį ir pats tuo negalėjo patikėti. Tyčia vaikščiojo pas pažįstamus gėjus – tikrino save, ar jo potraukis bus toks pat, kaip ir visiems vyrams. Deja, suprato, kad jo meilė graži kaip Romeo ir Džiuljetos. Tik Džiuljeta irgi vyras.
Iki tol Saulius apie save žinojo tik tiek, kad jam kažko trūksta. Jis neabejingas vyriškam grožiui ir žavesiui, tačiau niekada nebuvo „išklydęs iš kelio“. Kūnu jis visą gyvenimą ištikimas savo moteriai, tačiau mintimis – jau ne.
Jis beviltiškai įsimylėjęs, nes jį traukiantis žmogus – tradicinės orientacijos vyras. Apie homoseksualius santykius net negalvoja.
Su žmona apie tai atsargiai kalbėjo dar prieš vestuves. Suprato, kad moteris dar galėtų atleisti neištikimybę su moterimi, tačiau su vyru – niekada. Nuo tos dienos Saulius save įtikino laikytis tradicinės šeimos. Tačiau kaip jausmus suderinti su logika?
Savęs paieškos
Karinga ir drąsi paauglė savo pažįstamiems pareiškė esanti lesbietė. Ji paskelbė net turinti draugę. Bendraklasėms rodė jos nuotrauką, prašydama įvertinti jos skonį ir pasirinkimą. Visoms pasidarė smalsu, kaip ji suprato esanti „tokia“.
Mergina internete žiūrėjo erotinio pobūdžio japoniškus filmukus. Vėliau – tikrus filmuotus vaizdus. Pastebėjo, kad merginų glamonės ją jaudina, o vyro ir moters prisilietimai – ne.
Vėliau paaiškėjo, kad ją traukia ir vaikinai, tačiau jiems jaučia panieką. Toliau buvo permainingi mėnesiai. Savaitę jai patinka vaikinai. O kitą – jau merginos. Mergina pradėjo manyti, kad ji biseksuali, kad traukia abi lytys.
Pasaulyje seksualumą tiriantys mokslininkai – tarsi paaugliai, savo nuomonę keičia kone kas dešimtmetį. Ilgą laiką buvo manoma, kad homoseksualumas yra iškrypimas, senovės Graikijoje buvo normalu vyrui turėti žmoną ir jaunuolį.
Kai kuriose senovės papročiais gyvenančiose gentyse iki šiol berniukai inicijuojami į vyrus homoseksualiu lytiniu aktu. Iki tol jie būna tarsi belyčiai, o po iniciacijos tampa vyrais.
Daug žmonių europietiškoje kultūroje sunkiai nusako savo lytinę orientaciją. Moterišką striptizą šokantis vyras save vadina normaliu vaikinu. Augalotas vyras prisistato biseksualiu ir dar pasyviu. Kartais moteris sako turinti vyro sielą.
Išmokstama ar gimstama?
Psichologas Arūnas Norkus sako, jog pagal Zigmundo Froido teoriją, visi vaikai gimsta biseksualiais, o vėliau visuomenė suformuoja jų seksualumą.
Arūnas Norkus (nuotr. „Šiaulių kraštas“/Jono Tamulio)
Sauliaus atveju, specialistas patartų jam išbandyti viliojančius santykius: „Beveik garantuoju, kad nepatiks, ir mes tai iš galvos. Jo seksualinė orientacija jau susiformavo. Pasirinko gyventi su moterimi“.
Psichologas pateikia tik mokslinius faktus, pagal kuriuos galima šį tą pasakyti. Genetiškai homoseksualiais gimsta tik 0,1 procento žmonių, o suaugusiųjų visuomenėje tokių – beveik dešimtadalis.
Vaikui iki trejų metų yra labai svarbus motinos elgesys. Jei ji labai griežta ir baudžianti, berniukui gali susiformuoti nepalankumas moterims, o tuo pačiu – palankumas vyrams. Taip griežtai augintos mergaitės, galima sakyti, paauglystėje pradės ieškoti kitokios mamos.
A. Norkaus žiniomis, paaugliai Amerikoje dažnai bando draugauti su abiejų lyčių atstovais, o vėliau – pasirenka. Tai reiškia, kad seksualinė orientacija gali būti nulemta ir paauglystėje.
Europietiškuose vaikų darželiuose ir mokyklose skatinamas lytinis švietimas, kuriame vaikams demonstruojamos homoseksualios šeimos. Psichologo nuomone, taip elgtis nederėtų. Ankstyvoje vaikystėje vaikui užtenka natūralaus šeimos pavyzdžio. Papildoma informacija jį tiesiog sutrikdytų.
„Vaikas mokosi – tėtis yra vyriškas, o mama – moteriška. Tėtis apkabina ir pabučiuoja mamą. Vaikams labai sunku save identifikuoti, kai gyvena tik su mama. Neduok Dieve, dar ir su močiute ar kokia kita moterimi“, – tvirtina psichologas.
Biseksualumas madingas
Psichologo patirtis byloja, kad 14–16 metų paaugliai vaikinai dažnai išsako, kad norėtų kuo daugiau laiko praleisti su tėvu ką nors veikdami. O pagrindinė priežastis – noras išmokti teisingai elgtis su merginomis. Kaip ją užkalbinti? Ar paimti ją už rankos? Negavęs tinkamos pagalbos ar neišdrįsęs pats užkalbinti merginos, vaikinas gali sugalvoti „išbandyti“ save su kitu vaikinu.
Dažnai paauglės įsimyli vyresnes moteris, tačiau tai dar nereiškia, kad jos jau homoseksualios. Paaugliams vaikinams analogiškų situacijų pasitaiko nedažnai, tačiau juos į homoseksualumą gali pastūmėti seksualinė prievarta.
Identitetas – kai žmogus atsako į klausimą, kas aš? Biseksualais save vadinantys asmenys paauglystėje sau neatsakė į šį klausimą.
„Dabar biseksualumas yra madingas. Mano nuomone, tai nesusiformavęs lytinis identitetas“, – teigia A. Norkus. Jo nuomone, biseksualumas suaugusiųjų tarpe daugeliu atvejų yra tik noras būti madingu, populiariu ir išskirtiniu.
Ar galima iš išvaizdos atpažinti homoseksualą? Psichologas siūlytų nesistengti to daryti ar priimti už gryną pinigą. Balsas ar jo maniera gali būti įvairi. Judesių plastiškumas – išmoktas. Šokėjas, nors ir tradicinės orientacijos, judės plastiškai.
„Kartą auditorijoje pastebėjau vyrą, kuris labai kritikuodavo pranešėjas moteris, o su vyrais stengdavosi užmegzti įdomius pokalbius. Jis savo elgesiu išsidavė, jog yra gėjus ir tai darė nesąmoningai“, – sako A. Norkus.
Alvydas JANUŠEVIČIUS