• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Senais ir neįdomiai negerais laikais apie feminizmą nežinojome beveik nieko, o dabar šis moterų saviraiškos būdas išsikerojo taip, kad verčia susimąstyti. Net ne susimąstyti, o keisti bendravimo su jomis įpročius, o gal net pasisaugoti. Gerai tai ar blogai, tegul sprendžia kiekvienas asmeniškai. Ką ir kaip jos kalba aiškinosi žurnalas „Tik vyrams“.

REKLAMA
REKLAMA

O dabar apie tai, dėl ko gali nukentėti

Nepakankamas akių kontaktas („insufficient eye contact“) – labai įžeidžianti seksualinio priekabiavimo forma. Jei vyras vengia žiūrėti į moterį, toji gali prarasti pasitikėjimą savimi ir net pajusti fizinę grėsmę.

REKLAMA

Besaikis akių kontaktas („excessive eye contact“) – dar viena priekabiavimo forma. Terminas išpopuliarėjo tuomet, kai 1994 metais Toronto universiteto studentė kreipėsi į teismą dėl to, kad profesorius paskaitos metu į ją įtartinai spoksojo. Teismas įpareigojo įžeidėją studentei kompensaciją.

REKLAMA
REKLAMA

Alternatyvi išorė („alternative body image“) – kitaip sakant, „kitokio kūno sudėjimo“ moteris. Taip siūloma vadinti tas, kurias mes vulgariai įpratę vadinti negražiomis.

Sąvoka sugalvota feminisčių, bet į žmonių kalbą sunkiai išverčiama („bobbitectomy“) – suprask, vyrų rominimas protestuojant prieš falokratinę visuomenę ar prieš konkretaus vyro veiksmus. O viskas prasidėjo 1993 metais, kai amerikietė Lorena Bobbit iškastravo savo miegantį vyrą už tai, kad šis su ja šiurkščiai (nors niekas to nematė) elgėsi. Prisiekusiųjų teismas moterį pripažino nekalta. Po tokio nuosprendžio feministė Stefani Morris sumąstė terminą „socialseksualinis budrumas“ („socio-sexual vigilantism“).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaginalinis amerikietis („vaginal American“) – Amerikos moteris.

Galantiškumas („chivalry“) – tai kažkoks paslaptingas dalykas, neleidžiantis moteriai spręsti gyvenimo problemų be kasdienės kokio nors vyro pagalbos.

Heteroseksuali viengungė, vietoj „viengungė“ galima sakyti ir „celibatė“ („heterosexual celibate“) – sąvoka, pakeičianti moteris žeidžiantį apibūdinimą „frigidiška“.

REKLAMA

Kažkoks nesutikimas, kurio į lietuvių kalbą suprantamai neišversi („postcoital nonconsent“) – juridiškai tai skambėtų maždaug kaip „moters nesutikimas lytiškai santykiauti jau po lytinio akto“. Teismai ne vieną kartą nusprendė, kad seksas buvo negaliojantis (suprask, kaip nori), nes: moteris buvo girta, vartojo narkotikus, kokius nors vaistus, buvo spaudžiama psichologiškai (toks spaudimas lietuviškai vadinamas „kabinimu“), partneris savo pareigas atliko nekokybiškai ir panelė nusivylė.

REKLAMA

Potencialus prievartautojas („potential rapist“) – bet kuris lytiškai subrendęs vyriškos lyties individas. Terminą sugalvojo Merilando universiteto studentės ir į taip pavadintą sarašą įtraukė visus vyriškos lyties studentus bei dėstytojus.

Kolaborantė („collaborator“) – moteris, viešai prisipažinusi, kad jai patinka seksas su vyrais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sekso darbuotoja („sex-worker“) – pats žodis „prostitutė“ pripažintas žeminančiu, nes niekina moteris, kurias falokratinė visuomenė privertė pardavinėti savo kūną. Todėl nesigilink.

Seksualinis persekiojimas („sexual harassment“) – netikėtas vyrų dėmesys, priverčiantis auką nepatogiai pasijusti viešosiose vietose, darbovietėje, mokymo įstaigose. Kalbama ir apie įtartinus žvilgsnius, švilptelėjimus, šūktelėjimus ir net apie pokalbių vyrų kompanijoje pauzę pasirodžius moteriai.

Konceptualus išžaginimas („conceptual rape“) – vyro įsivaizdavimas, kad jis dalyvauja lytiniame akte su moterimi, kuri nepritaria tokioms fantazijoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų