• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaikui skauda kojas. Ar tai – augimo skausmai? O gal metas ieškoti rimtesnių ligų? Šie klausimai ir atsakymai padės jums susiorientuoti situacijoje!

REKLAMA
REKLAMA

 

Ar skausmas turi savo amžiaus tarpsnius? Jūsų ikimokyklinukas pasiskundė, kad naktį skauda kojas? Tai gali būti augimo skausmai! Kartkartėmis atsirandantis bukas skausmas dažnai vargina vaikus nuo 3 iki 5 metų, vėliau jis gali vėl atsirasti tarp 8 ir 12 gimtadienių.

REKLAMA

 

Ką skauda augant? Augimo skausmai dažniausiai atsiranda kojose, ypač priekinėje blauzdų dalyje, po keliais. Gali skaudėti ir visą blauzdą. Paprastai šie skausmai atsiranda vakarais, taip pat pirmomis miego valandomis, naktį.

 

Kodėl kyla skausmas? Pavadinimas „augimo skausmai“, galima sakyti, sąlyginis. Iš tikrųjų nėra jokių rimtų mokslinių įrodymų, kad skausmą sukelia augantis kaulas. Specialistai negali tiksliai pasakyti, kas būtent iš tikrųjų sukelia skausmą. Bet dažniausiai šis reiškinys pastebimas sparčiai augantiems vaikams, po judrios, aktyvios dienos. Tai anaiptol nereiškia, kad vaikas daro ką nors blogai ar kad turėtų sulėtinti tempą, mažiau judėti.

REKLAMA
REKLAMA

 

Augimo skausmai – tai jau liga? Manoma, kad didesnius ar mažesnius augimo skausmus patiria 25-40 procentų visiškai sveikų vaikų. Nustatyta, kad augimo skausmus patiriantys vaikai dažnai būna šiek tiek sunkesni nei bendraamžiai, kuriems tokie skausmai nepasireiškia. Bet vien su didesniu svoriu šie skausmai nesiejami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Kokios rimtesnės skausmų priežastys? Kojų skausmus sukelia ne tik augimas. Pavyzdžiui, tai gali būti ir neramių kojų sindromas. Labai stiprus skausmas kartais būna vienas iš infekcijos požymių, jį taip pat gali sukelti lūžęs ar skilęs kaulas (kartais trauma būna palyginti nedidelė, iš pirmo žvilgsnio nereikšminga, tad sunku įtarti, kad kaulas gali būti lūžęs), besivystantis auglys, leukemija, jaunatvinis reumatoidinis artritas ar kitos sąnarių ligos. Taigi jei skausmas kojose pasikartoja, vargina, verčiau dėl visa ko pasikonsultuoti su gydytoju, ar jo neišprovokuoja daug rimtesnės priežastys, nei spartus augimo šuolis.

REKLAMA

 

Kokie specifiniai augimo skausmų požymiai? Vis dėlto esama keleto simptomų, kurie padės nustatyti, ar tai augimo skausmai, ar rimtesnė problema.

 

• Augimo skausmai paprastai netrunka ilgiau nei 15 minučių, paveikia abi kūno puses simetriškai (nors nebūtinai tuo pačiu metu).

• Skausmas juntamas giliai raumenyse, ne ties sąnariais.

• Augimo skausmai nesukelia karščiavimo, šaltkrėčio, tinimo, oda ties skaudama vieta nepakeičia spalvos.

REKLAMA

 

Kas parodo, kad problema gali būti rimtesnė? Iš kai kurių požymių išties galima nuspręsti, jog tikroji skausmo priežastis – anaiptol ne augimas:

 

• Skausmas eina iš vieno konkretaus taško, yra toks stiprus, kad pažadina vaiką naktimis(gydytojas tikriausiai atliks reikiamus tyrimus nustatyti, ar nėra infekcijos arba auglio);

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

• Įsiskaudėjus kojai pakyla temperatūra, nors kitų akivaizdžių ligos, tarkime, gripo, požymių nėra (gydytojas atliks kraujo tyrimus kad išsiaiškintų, ar tai – ne infekcija);

• Skausmas atsiranda sąnaryje, vaikui sunku judėti, skaudama vieta paraudus ar patinus (gydytojas tirs sąnarį);

REKLAMA

• Vaikui stipriai skauda klubą, šlaunį ar kelį, jis šlubuoja, sunku perkelti kūno svorį nuo vienos kojos ant kitoks (veikiausiai bus atliktas Rentgeno tyrimas, ar nieko neatsitiko kaului);

• Skausmas, varginęs naktį, nepasitraukia ir dieną.

 

Ar augimo skausmai gydomi? Specifinio gydymo augimo skausmams nėra – jau vien dėl to, kad kol kas nenustatyta tiksli juos sukelianti priežastis. Be to, šie skausmai paprastai nebūna labai ilgalaikiai, nėra itin stiprūs. Jei vis dėlto vaikas skundžiasi – galite diskomfortą palengvinti skaudamą vietą pašildydami, švelniai pamasažuodami, blogiausiu atveju duokite skausmą mažinančių vaistų (acetaminofeno ar ibuprofeno).

 

Ir nepamirškite: jei skausmas stiprus, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų