• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pranešimas visuomenei apie dvi knygas, kuriomis jų autoriai ir Krašto apsaugos ministerija atspindi Rusijos kariuomenės išvedimą iš Lietuvos, signalizuoja kai kurių mitų tęstinumą. Iš jų pirmiausiai norėčiau paliesti vieną ypač svarbų mūsų naujųjų laikų istorijai.

REKLAMA
REKLAMA

Tai 1991 m. sausio 13-osios ir su tuo susijusių įvykių traktavimas. Kuomet apie juos kalbama kaip apie mėginimą "įvykdyti karinį perversmą" ( BNS, 2005-08-29), tai reiškia, kad toliau platinama ir tartum įtvirtinama iš esmės klaidinga nuostata, turbūt nesąmoningai atitinkanti SSRS-Rusijos politinius propagandinius interesus.

REKLAMA

Imant normalų tarptautinį požiūrį, kalbos apie karinį perversmą Lietuvoje, Vilniuje (juk ne Maskvoje!), reikštų nebent Lietuvos kariuomenės ar kokių kitų nacionalinių ginkluotojų pajėgų akciją. Kadangi karinė akcija prieš nepriklausomą Lietuvą buvo kruopščiai suplanuota Maskvoje ir žodžiu sankcionuota paties M.Gorbačiovo (jo biografo A.Gračiovo tyrimas ir išvada), o Rusija oficialiai teisiškai pripažįsta, kad Lietuva atkūrė nepriklausomybę 1990m. kovo 11 d. (Tarpvalstybinių santykių pagrindų sutartis, 1991-1992), tai vienintelis teisingas žodis Sausio 13-ąjai yra karinė agresija. (Vidinė kolaborantų veikla nekeičia esmės). Taip dalykai suprantami ir pasaulyje: sovietų kariuomenė buvo pasiųsta prieš nepriklausomą Lietuvos valstybę, kad agresijai pavykus kokia nors paskirta marionetinė valdžia pasirašytų bet kurį Kremliaus popierių. Galimos marionetės neturėjo jokios savo kariuomenės kariniam "perversmui", kariuomenė buvo Sovietų Sąjungos. Tad ir puolė ne kokia nors M.Burokevičiaus grupuotė ar V. Uschopčikas, bet Sovietų Sąjunga.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, tas pats M.Burokevičius, raštu prašęs, kad svetimos valstybės prezidentas įvykdytų agresiją, savo pranešimuose Kremliui minėjo, neva Lietuvos krašto apsaugos departamentas galįs įvykdyti perversmą. Tai būtų schema, vėliau panaudota Gruzijoje, tačiau šaltinis - visiškai nepatikimas. Juolab suktas kai kurių asmenų žodynas, kai net K.Prunskienės atsistatydinimas grįžus iš Maskvos 1991m. sausio 8 d., kad nereikėtų atsakyti prieš parlamentą dėl neteisėto kainų pakėlimo, šen ten vadinamas "perversmu". Neturėtume leisti užtrinti ar išplauti visiškai aiškių valstybės statuso ir jos konstitucinių struktūrų sandaros.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Agresijoje dalyvavo ir Lietuvoje dislokuoti, ir specialiai atsiųsti sovietų kariniai daliniai. Europos Parlamentas iškart apibūdino vyksmą kaip "invaziją". Tačiau vienas Lietuvoje toliau veikęs SSRS Vidaus reikalų ministerijos padalinys - OMON - buvo ypač agresyvus ir grėsmingas. Jo iškraustymas iš Lietuvos 1991 m. rugpjūčio pabaigoje, susitariant aukščiausiuoju valstybiniu lygmeniu, laikytinas realia ir konkrečia SSRS ginkluotojų pajėgų išvedimo pradžia.

Vytautas LandsbergisBuvęs aukščiausias valstybės pareigūnas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų