Susidūrusi su stipria opozicija Europos Sąjungoje, Didžioji Britanija kol kas atsisako siūlymo steigti pabėgėlių stovyklas už ES ribų, pirmadienį (06.16) pareiškė Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Jackas Straw (Džekas Stro).
Londono pasiūlytame plane ES prieglobsčio prašantys asmenys būtų apgyvendinami stovyklose, įrengtose už ES ribų, ir ten lauktų, kol jų pareiškimai būtų svarstomi.
Labiausiai tokiam sumanymui pasipriešino Vokietija, kuriai britų pasiūlytos stovyklos priminė konclagerius. "Jau vien dėl to, kad pabėgėlių centrai palyginami su koncentracijos stovyklomis, Vokietijai toks planas nepriimtinas", - pareiškė Vokietijos ambasadorius Wilhelmas Schoenfelderis (Vilhelmas Šionfelderis) ES užsienio reikalų ministrų susitikime Liuksemburge.
Jis gana piktai pažymėjo, kad "ES reikia labai gerai pagalvoti ir tik tada teikti tokius pasiūlymus".
Šio plano teisiškumą, moralumą ir įgyvendinamumą taip pat kvestionavo Švedijos ir kai kurių kitų ES šalių atstovai. Ketinta šį pasiūlymą svarstyti ES viršūnių susitikime Graikijoje ateinantį savaitgalį, kur viena iš susitikimo temų - prieglobsčio suteikimo ir imigracijos problemos.
Vis dėlto J. Straw tvirtina, kad Londonas siūlys Europos Sąjungai ieškoti būdų, kad būtų steigiamos "apsaugos zonos" skurdžiųjų šalių pabėgėliams pačiuose konfliktų regionuose.
"Yra du skirtingi dalykai: tranzito stovyklos Europoje ir vadinamosios apsaugos zonos šalyse, iš kurių žmonės bėga, pavyzdžiui, Afrikos rage", - aiškino J. Straw žurnalistams.
Jau iki šių metų pabaigos Afrikoje ketinama įsteigti ES finansuojamą bandomąją apsaugos zoną; todėl britai labai nori sulaukti pritarimo iš kitų ES narių šiuo klausimu. Didžiosios Britanijos idėją remia Danija, Nyderlandai, Austrija.
“Reuters”-ELTA