Vilniuje po sunkios ligos, eidamas 95-uosius metus, mirė žymus mokslininkas, rezistentas, visuomenininkas Adolfas Damušis. Kaip pranešė Pasaulio lietuvių bendruomenė (PLB), ketvirtadienį (02.27) miręs A. Damušis sirgo plaučių uždegimu.
A. Damušis - žymus Lietuvos ir išeivijos mokslo veikėjas, antisovietinės ir antinacinės rezistencijos dalyvis, Laikinosios vyriausybės narys, vienas iš Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto (VLIK) organizatorių ir vadovų, nacių kalintas Vokietijoje.
A. Damušis gimė 1908 metais tuometinėje Mogiliovo gubernijoje, Tošicoje (Baltarusija). 1920 metais jo šeima grįžo į Lietuvą. 1928 metais baigęs Panevėžio gimnaziją A. Damušis įstojo į Kauno universiteto Technikos fakultetą, kur įsiliejo į Lietuvos moksleivių ateitininkų sąjungos veiklą ir 1930-1931 metais buvo šios sąjungos pirmininku.
Uždraudus moksleivių ateitininkų veiklą, A. Damušis 6 mėnesiams išsiunčiamas į Varnių koncentracijos stovyklą. 1932 metais su kitais Technikos fakulteto ateitininkais įkuria ateitininkų korporaciją "Grandis", išrenkamas jos pirmininku, o po metų - Kauno studentų ateitininkų sąjungos pirmininku.
Vėliau A. Damušis mokėsi Berlyno ir Frankfurto universitetuose, o prasidėjus sovietų okupacijai, įsitraukė į Lietuvos aktyvistų fronto veiklą. A. Damušis buvo vienas pagrindinių 1941 metų birželio 23 dienos sukilimo Lietuvoje vadovų, Laikinojoje vyriausybėje paskirtas pramonės ministru.
Okupacinei nacių valdžiai nutraukus Laikinosios vyriausybės veiklą, įkuriamas Lietuvių fondas, kurio vienu svarbiausių vadovų tampa A. Damušis. Jis dalyvauja įkuriant VLIK ir tampa jo vicepirmininku.
1944 metais A. Damušis buvo suimtas nacių ir kalintas Vokietijos kalėjimuose. Sąjungininkų išlaisvintas jis vadovavo lietuvių gimnazijai Vokietijoje, telkia jaunimą.
1947 metais A. Damušis su šeima atvyko į JAV, kur grįžo prie mokslinių studijų, tyrimų ir pramonės reikalų, jis užpatentavo apie 20 išradimų. A. Damušis taip pat aktyviai dalyvavo Amerikos lietuvių veikloje, tapo Ateitininkų federacijos tarybos pirmininku, Lietuvių fronto bičiulių tarybos pirmininku, Lietuvių katalikų mokslo akademijos akademiku.
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę A. Damušis su šeima grįžo į Lietuvą. Kartu atvyko jo dukra Gintė Damušis, kuri Lietuvoje pradėjo dirbti diplomatinėje tarnyboje. Dabar G. Damušis yra Lietuvos ambasadorė prie NATO.
BNS