Sekmadienį Lietuvos žemės ūkio banko (LŽŪB) tarnybos Vilniuje išaiškino grupę nesąžiningų banko darbuotojų, kurie mokestį už valiutos keitimą ne įskaitydavo bankui, o dėdavo į savo kišenę.
Pirmadienį (04.14) nuo pareigų banko vadovai nušalino septynis piktnaudžiavimu įtariamus darbuotojus, apie tai pranešta Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai, kuri aiškins neteisėtos veiklos apimtis ir jos kaltininkus.
Lietuvos žemės ūkio banko valdybos pirmininkas Thomas Buerkle (Tomas Burklė) žurnalistams išsakė atsargias prielaidas, kad savanaudiška veikla Vilniaus miesto Klientų aptarnavimo padaliniuose galėjo vykti apie dvejus metus, o dėl jos bankas galėjo negauti apie milijoną litų pajamų iš valiutos keitimo operacijų. Banko vadovas pabrėžė, kad pinigus keitusiems klientams nebuvo padaryta žalos ir tai neturėjo įtakos kitoms klientų operacijoms.
Banko valdybos narys Vygintas Bubnys pasakojo, kad šis piktnaudžiavimas išaiškintas pradėjus taikyti "Nord/LB" griežtesnę kontrolės ir pinigų plovimo prevencijos sistemą. Vasario mėnesį banko centrinėje būstinėje atsirado pirmųjų įtarimų, kad kai kuriose LŽŪB pinigų keityklose padaroma daugiau operacijų, nei atsispindi jų apskaitoje. Ši sekmadienį buvo padarytas netikėtas patikrinimas šešiuose Vilniuje dirbusiuose klientų aptarnavimo skyriuose. Keturių kasose rastas pinigų perteklius arba trūkumas. Bankas teigia turįs įrodymų, kad dėl to kalti septyni darbuotojai, kurie ir buvo nušalinti nuo darbo.
Bankai superka valiutą pigiau nei ją parduoda, jų uždarbis - skirtumas tarp valiutos pirkimo ir pardavimo kainų. LŽŪB nesąžiningi darbuotojai tą skirtumą pasiimdavo sau, neįvesdami valiutos keitimo operacijos į banko apskaitos sistemą. Tačiau klientui būdavo išduodamas čekis apie tokią operaciją ir jis nieko neįtardavo.
LŽŪB Vilniuje turi dešimt klientų aptarnavimo padalinių klientams patogiausiose vietose (prekybos ir pramogų centruose "Akropolyje", "Hyper Maxima", "Rimi", "Verslo trikampyje" ir kitur), kur darbas organizuotas dviem pamainomis. Juose dirbo 38 darbuotojai.
Pirmadienį netikėti patikrinimai padaryti ir LŽŪB klientų aptarnavimo padaliniuose Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Marijampolėje. Spaudos konferencijos metu buvo žinoma apie patikrinimų rezultatus trijuose miestuose - valiutos keitimo piktnaudžiavimų nenustatyta.
Spaudos konferencijoje V. Bubnys akcentavo, kad dar nebuvo laiko tiksliau įvertinti galimą banko patirtą žalą ir piktnaudžiavimo mastus, nes Vilniaus klientų aptarnavimo skyrių tikrinimas baigtas sekmadienio vakarą.
T. Buerkle per savo bankininko karjerą įvairiose šalyse asmeniškai su tokiu piktnaudžiavimu iki šiol nebuvo susidūręs, tačiau sakė girdėjęs, kad tokių atvejų bankuose pasitaiko.
LŽŪB valdytojas teigė, kad tai nėra "darbuotojų atlyginimų klausimas" - pinigų keitėjams už darbą bankas moka pagal rinkos lygį.
Pasak T. Buerkle, nė vienas bankas nėra apsaugotas nuo nusikalstamos veiklos. LŽŪB žada imtis dar griežtesnių priemonių, kad nutolusiose darbo vietose dirbtų profesionalūs ir sąžiningi žmonės. Kartu stiprinama darbuotojų kontrolė visuose banko skyriuose bei padaliniuose, numatomos prevencijos priemonės.
Nors žinia apie nesąžiningus darbuotojus nėra maloni bankui, jis ją nedelsdamas pranešė spaudai laikydamasis "Nord/LB" deklaruojamos skaidrumo ir atvirumo visuomenei politikos. T. Buerkle vertinimu, geras dalykas, kad pats bankas išaiškino piktnaudžiavimus ir užkirto jiems kelią.
Šiuo metu visi LŽŪB klientų aptarnavimo padaliniai dirba įprasta tvarka, teikdami klientams visas paslaugas.
Banko valdytojas tvirtino, kad ši istorija šių metų banko finansinei veiklai neturi įtakos, tačiau kartu pripažino, kad be tų piktnaudžiavimų "rezultatai būtų geresni".
Lietuvos žemės ūkio banko šių metų pirmojo ketvirčio finansinis rezultatas yra 8,8 mln. Lt grynojo pelno. Tai 8,5 mln. Lt daugiau nei 2002 metų pirmąjį ketvirtį. Pernai LŽŪB patyrė 50,6 mln. litų audituotų nuostolių. Tokį rezultatą lėmė labai dideli naujųjų savininkų atidėjimai blogoms paskoloms.
Trečiąjį pagal dydį šalyje Lietuvos žemės ūkio banką pernai įsigijo Vokietijos finansinė grupė "Nord/LB".
ELTA