Unikalias verslo galimybes Rusijoje atradę vakariečiai turėtų būti pasirengę bet kada pradėti derybas dėl savo nuosavybės perleidimo. Ypač tuomet, kai nuo to gali priklausyti pasaulio muzikos pramonės likimas.
Amerikietis garso inžinierius Mike‘as Matthewsas savo verslo šachmatų partiją pradėjo genialiu ėjimu: jis nusipirko seną, gerokai apleistą ir nemažiau keistą fabrikėlį Saratove. Mieste, kuris vakariečiams jau po kelių dienų gali įvaryti jausmą, kurį rusai vadina „toska“, Mike‘as atrado savo aukso gyslą. Tai rusiškos radijo lempos.
Istorija, kurią savo skaitytojams papasakojo „The New York Times“, iš esmės tiktų ir komedijos, ir tragedijos, ir trilerio sumanymui. Siužetą gyvenimas pradėjo diktuoti iš karto po to, kai Mike‘o Matthewso galvoje „nušvito lemputė“. Skaitmeninio signalo procesoriai ir pergalingai „suskaitmeninta“ garso technika paliko pasaulyje tik tris vietas, kur lig šiol pramoniniu būdu tebegaminamos garso aparatūrai skirtos radijo lempos. Tai Rusija, Slovakija ir Kinija.
Amerikiečio nusipirkta gamykla „ExpoPul“ gamina radijo lempas, kurios naudojamos elektrinių gitarų stiprintuvuose kokybiškesniam garsui atkurti. „ExpoPul“ pasaulinei rinkai tiekia du trečdalius muzikos aparatūrai skirtų radijo lempų. O poreikis vis auga: gamybos apimtys, kurios 1999 m. sudarė 40 tūkst. lempų per mėnesį, 2005-aisiais pasiekė 170 tūkst. per mėnesį. Pririekė dvigubai daugiau darbininkų. Pagrindiniai užsakovai – gitarų stiprintuvų gamintoja „Fender Musical Instruments“, įsikūrusi JAV, Arizonoje, ir žinoma japonų bendrovė „Korg“. Gitaristai labai vertina lempinius stiprintuvus, nes jų garsui neprilygsta net šiuolaikiškiausios elektronikos pasiekimai.
Nuo globalizacijos permainų pasislėpusi Rusijos stepėse, senoji Saratovo radijo lempų gamykla skaitmeninės eros laikais tiesiog klesti, nors primityviomis priemonėmis gamina tą pačią produkciją, kaip ir prieš kelis dešimtmečius.
Tokių dalykų nepastebėti neįmanoma. Net ir Rusijos platybėse.
Pernai rudenį Mike‘as Matthewsas gavo laišką su pasiūlymu. Rusijos bendrovė „Russian Business Estates“ pasiūlė 400 tūkst. dolerių už amerikiečio radijo lempų fabrikėlį, kurio mėnesio apyvarta siekė apie 600 tūkst. dolerių. M. Matthewsas pasiūlymą atmetė iš karto.
Prabėgo kiek laiko. Vieną dieną gamyklos administracija gavo laišką, perspėjantį dėl galimų elektros energijos tiekimo sutrikimų. Kovo mėnesį elektra apskritai pradingo. Po to sekė įsilaužimas: įsibrovėliai, naudodami atsineštus įrankius, tyčia sukėlė dulkes ypatingos švaros cechuose. Kai atskubėjo sargai, odiniais švarkais apsivilkę vaikinai jau buvo už fabriko vartų.
Mike‘as Matthews apsisprendė be kovos nepasiduoti.
„Rokenrolas prieš gangsterius! – pareiškė jis „The New York Times“ korespondentui telefonu. – Neketinu nusileisti reketininkams“.
Savo ruožtu ant radijo lempų fabrikėlio akį padėjusios bendrovės „Russian Business Estates“ direktorius Vitalijus Borinas sakė norįs nusipirkti „ExpoPul“ tik dėl paties pastato, kurį norėtų parduoti neįvardytam investuotojui. Jis sutiko, kad jo įmonė daro spaudimą M. Matthewsui – bet tik legaliomis priemonėmis. V. Borinas sakė dar nepanaudojęs savo kozirio: jeigu amerikietis nesutiks parduoti gamyklos, ji gali būti uždaryta nacionalinio saugumo sumetimais. „Mes turime FSB instrukcijas, kuriose juodu ant balto parašyta, kad karinės paskirties gamykla negali veikti šalia užsienio kapitalo įmonės“, – tvirtino V. Borinas. Pasak jo, kaimynystėje yra gamykla, tiekianti elektronikos komponentus karo pramonei. Amerikiečio verslas lig šiol neuždarytas tik dėl geros V. Borino širdies: neva pakaktų tik vieno laiško į Maskvą, adresuoto FSB, ir viskas būtų baigta.
Jeigu apšiuręs radijo lempų fabrikėlis Saratove būtų uždarytas, rokenrolas liktų be ateities. Tiksliau, be jam būdingo turtingo elektrinės gitaros skambesio, kurį klausytojams perteikia radijo lempų stiprintuvai. Taip mano grupės „Sheryl Crow“ gitaristas Peteris Stroudas. Jam mielai pritartų ir dešimtys ar šimtai tūkstančių gitaros profesionalų bei mėgėjų visame pasaulyje. Tad Mike‘as Matthewsas, nesutinkantis, kad kažkas imtų ir pavogtų jo įmonę, dabar priverstas grumtis ir už savo verslą, ir už rokenrolą. Kita vertus, bus įdomu patikrinti, ar rokenrolas stipresnis už naftą – juk naftos milžinei „Jukos“ prieš kažkieno norus atsilaikyti nepavyko.