Pernai rudenį nepavykus išrinkti geriausių paminklo himnui ir jo autoriui Vincui Kudirkai projektų, menininkai penktadienį konkursui pateiks naujus ar patobulintus paminklo projektus.
Pernai rudenį paminklo projektų konkurse dalyvavę 27 menininkai nesugebėjo atskleisti monumento idėjos ir tikslų, todėl vertinimo komisija nusprendė konkursą pratęsti keliems mėnesiams.
Šį penktadienį nuo 12 iki 16 valandos patobulintus projektus konkursui galės pateikti ir rudenį jau dalyvavusieji konkurse, ir nesuskubę to padaryti menininkai.
Vilniečiai bei miesto svečiai pamatyti bei įvertinti menininkų idėjas galės Vilniaus rotušėje nuo antradienio iki vasario 10 dienos.
Į parodą užsukę žmonės galės ne tik apžiūrėti projektus, bet ir į specialiai įrengtą urną įmesti savo atsiliepimus.
Konkurso organizatoriai vasario 6 dieną surengs ir viešą aptarimą, kurio metu menininkų darbus komentuos ekspertai, savo nuomonę galės išsakyti visuomenė.Paminklo projektų konkursas vyks dviem etapais. Konkurso vertinimo komisija iš pateiktų darbų atrinks tris geriausius ir jų autoriams įteiks premijos. Patobulintus projektus šie menininkai pateiks antrajam konkurso etapui, kurio metu paaiškės nugalėtojas.
Konkurso vertinimo komisiją sudaro žymūs muziejininkai, istorikai, dailininkai, architektai, istorikai, menotyrininkai.
Paminklas V.Kudirkai Vilniaus Savivaldybės aikštėje turėtų būti pastatytas iki 2006 metų vasaros.
V.Kudirka (1858-1899) buvo rašytojas, publicistas, gydytojas, lietuvių tautosakos rinkėjas, vertėjas. Didžiąją dalį savo kūrybos jis paskelbė literatūros, politikos ir mokslo žurnale "Varpas", kurį kartu su bendraminčiais pradėjo leisti 1889 metais.V.Kudirka parašė satyrinius apsakymus "Viršininkai", "Vilkai", "Lietuvos tilto atsiminimai", "Cenzūros klausimas", išleido poezijos rinkinį "Laisvos valandos", lietuvių liaudies dainų rinkinį "Kanklės", sukūrė pjesių smuikui ir fortepijonui, išvertė nemažai grožinės literatūros kūrinių.
Lietuvos patriotas V.Kudirka stengėsi pažadinti lietuvių tautiškumą, savo kūriniuose pabrėždavo gimtosios kalbos svarbą, smerkė lietuvybės išsižadėjusius inteligentus ar į kitas šalis laimės ieškoti traukiančius tautiečius.
1898 metais rugsėjo 15 dieną "Varpo" numeryje V.Kudirka išspausdino "Tautišką giesmę" su gaidomis. Šis patriotinis eilėraštis Lietuvos valstybės himnu tapo 1919 metais.
BNS