Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Aloyzas Sakalas tikisi, kad vasario pabaigoje prasidėsiančioje neeilinėje Seimo pavasario sesijoje pavyks galutinai priimti su prokuratūra susijusias Konstitucijos pataisas.
Trečiadienį (02.05) spaudos konferencijoje jis sakė esąs optimistas ir tikisi, kad tarp partijų pavyks pasiekti politinį sutarimą, nes kokio nors didelio pasipriešinimo šiuo klausimu nėra.
Teisingumo viceministras Gintaras Švedas pažymėjo, kad iki gegužės 1 dienos būtina priimti šią Konstitucijos 118 straipsnio pataisą, nes pagal naujo baudžiamojo proceso persekiojimo principus keičiasi prokuroro vaidmuo baudžiamajame procese. "Konstitucijos 118 straipsnio pakeitimas, kuriame įvardijamos naujos prokuroro funkcijos, yra prielaida tam, kad nuo gegužės 1 dienos, kaip ir buvo numatyta, įsigaliotų nauji kodeksai", - sakė viceministras.
Nuo šių metų gegužės 1 dienos turėtų įsigalioti naujas Baudžiamasis, Baudžiamojo proceso ir Bausmių vykdymo kodeksai. Viceministro teigimu, Seimas taip pat turės priimti naują Prokuratūros įstatymą, Tarnybos prokuratūroje statutą ir kitus lydinčius kodeksų įgyvendinimą teisės aktus.
Pasak G. Švedo, įgyvendinant naujuosius kodeksus, teismams organizacinio persitvarkymo bus labai nedaug, tačiau rimčiausi pasikeitimai turėtų įvykti prokuratūroje ir policijos departamente.
Teisingumo ministras Vytautas Markevičius mano, kad gali iškilti problemų įgyvendinant 2000 metais priimtą naują Baudžiamąjį kodeksą, nes kai kurie prokurorai iki šiol dar nėra tam pasiruošę.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas Raimondas Šukys suabejojo, ar vasarį Seimui pavyks priimti su prokuratūra susijusias Konstitucijos pataisas, nes iki šiol, anot jo, dar nėra pasiekta aiškaus politinio sutarimo. Todėl parlamentaras neatmeta galimybės, kad kai kurių naujų kodeksų įsigaliojimo data gali būti nukelta.
"Esu šiek tiek didesnis optimistas. Manau, kad Konstitucijos pataisos bus priimtos ir nereikės atidėlioti kodeksų įsigaliojimo datos", - prognozavo komiteto vadovas A. Sakalas.
Pernai spalio 1 d. Seimas pirmą kartą balsavo ir pritarė dviejų Konstitucijos straipsnių pataisoms, kuriomis siekiama Pagrindiniame šalies įstatyme įtvirtinti šiuo metu esančią generalinio prokuroro skyrimo tvarką ir patikslinti prokuratūros funkcijas bei jos padėtį teisminėje sistemoje.
Pagal dabar galiojančius įstatymus generalinį prokurorą Seimo pritarimu skiria ir atleidžia prezidentas.
Konstitucijos 84-ojo straipsnio pataisoje įtvirtinama generalinio prokuroro skyrimo tvarka.
Konstitucijos 118 straipsnio pataisoje patikslinama prokuratūros padėtis teisinėje sistemoje. Projekte rašoma, kad ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja, valstybinį kaltinimą baudžiamose bylose palaiko prokuroras. Įstatymo numatytais atvejais prokuroras taip pat gina asmens, visuomenės ir valstybės teises bei teisėtus interesus.
Konstitucijos pataisos Seime yra svarstomos ir dėl jų balsuojama du kartus.
ELTA